Test buraczkowy na szczelność jelit

Test buraczkowy (soku z buraka/buraczanego) to test na szczelność jelit. Jeśli po wypiciu soku z buraka pojawi się czerwony mocz, ma to oznaczać nieszczelne jelita – tak twierdzą zwolennicy tego „badania”. Rzecz w tym, że taka choroba, jak nieszczelność jelit, nie jest uznawana za chorobę. Zespół nieszczelnego jelita, w przebiegu którego w jelicie cienkim rzekomo tworzą się mikroskopijne „dziurki”, przez które do organizmu dostają się niepożądane substancje, np. toksyny, nie został uwzględniony w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Jest natomiast przedmiotem zainteresowania w kręgu medycyny naturalnej.

Test buraczkowy (soku z buraka) a nieszczelność jelit – jak zrobić?

Test soku z buraka to metoda stosowana w medycynie alternatywnej, mająca rzekomo diagnozować zespół nieszczelnego jelita. Test buraczkowy na szczelność jelit polega na wypiciu przed snem 3-4 szklanek (a więc około 1 litra) soku z buraków. Najlepiej sięgnąć po świeżo wyciskany sok z buraków lub kupić w sklepie sok jednodniowy, gdyż takie soki są niepasteryzowane. Soki w kartonie są pasteryzowane, żeby miały dłuższą datę ważności. A wysoka temperatura podczas pasteryzacji niszczy część betanin, czyli barwnik buraka. Rano należy sprawdzić, jaki jest kolor moczu. Test można wykonać także w ciągu dnia – wtedy należy obserwować pierwszy mocz po wypiciu soku z buraka. Jeśli mocz zmienił barwę na czerwoną lub różową, ma to świadczyć o nieszczelności jelit. To podobno stan, w którym tysiące nadżerek rozszczelniają błonę śluzową przewodu pokarmowego. Konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej diety, która ma „uszczelnić” jelita – przekonują zwolennicy testu soku z buraka. Rzecz w tym, że taka choroba jak zespół nieszczelnego jelita nie istnieje (gdyby jelito rzeczywiście było dziurawe – fachowo nazywa się to perforacja jelit – pacjent potrzebowałby opieki na oddziale intensywnej terapii). Dlaczego więc po zjedzeniu buraczków czy wypiciu soku z buraków mocz jest czerwony?

Test soku z buraka - czy warto robić

Czerwony mocz po buraczkach – co oznacza?

Po zjedzeniu buraczków betaniny znajdują się w moczu wszystkich ludzi, jednak tylko u około 10-14 procent z nich barwią mocz na czerwono. Dlaczego? Do niedawna sądzono, że wydalanie czerwonego moczu po spożyciu buraka czerwonego, czyli bituria, to objaw stanu chorobowego wywołanego składnikami buraka lub następstwo defektu genetycznego. Dziś wiadomo, że to nieprawda. Obecnie biturię określa się jako idiosynkratyczną reakcję organizmu, zależną tylko i wyłącznie od jego indywidualnych cech fizjologicznych.

Czerwony mocz po buraczkach może świadczyć o niedoborze żelaza

Bituria może być też oznaką niedoboru żelaza, w przebiegu którego dochodzi do zwiększonego wchłaniania betaniny. Jak wynika z jednego z badań, bituria występowała u 66-80 proc. pacjentów  z nieleczoną niedokrwistością z niedoboru żelaza i u 45 proc. pacjentów otrzymujących leczenie niedokrwistości złośliwej (stan, w którym występuje nasilone wchłanianie żelaza). U siedmiu takich pacjentów po 8 dniach terapii żelazem problem biturii został rozwiązany. Wiąże się ją także z alergiami pokarmowymi i zespołem złego wchłaniania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here