lekarz

Rak prostaty jest to jeden z części diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Taki nowotwór diagnozowany jest z roku na rok coraz częściej i może dotykać i mężczyzn nie tylko w podeszłym wieku, ale również tych w średnim wieku. Jeden z najważniejszych objawów jest powiększenie prostaty oraz ucisk gruczołu na cewkę moczową. Daje to objawy w postaci utrudnionego oddawania moczu. Rak prostaty zazwyczaj jest rozpoznawalny dość wcześniej, co przekłada się na dobrą wyleczalność. Czym dokładnie jest rak prostaty? Jakie są jego przyczyny oraz objawy? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/rak-prostaty-jak-odroznic-od-lagodnego-przerostu-prostaty/ 

Rak prostaty – czym jest?

Rak prostaty jest to złośliwy nowotwór gruczołu krokowego, który rozwija się w bardzo wolnym stopniu. Ryzyko rozwoju takiego nowotworów wzrasta wraz z wiekiem, nie bez znaczenia są również czynniki środowiskowe i predyspozycje genetyczne. Prostata jest to niewielki gruczoł przedmiot który zlokalizowany jest pod pęcherzem moczowym i otaczający cewkę moczową. Około 50 roku życia prostata zaczyna się powiększać, co wynika ze spadku syntezy testosteronu. Łagodne mu przerostowi prostaty towarzyszą zazwyczaj stany zapalne, a niekiedy dochodzi do rozwoju zmian złośliwych. Guzy rozwijają się stopniowo i występują głównie po 50 roku życia, ze szczytem zachorowań po 80 roku życia. 

Jakie są przyczyny raka prostaty?

Najważniejszym czynnikiem, który sprzyja rozwinięciu się raka prostaty jest podeszły wiek. Znaczenie mają również predyspozycje genetyczne takie jak rodzinne występowanie raka prostaty. Innymi czynnikami są czynniki środowiskowe takie jak na przykład otyłość, a także dieta bogata w tłuszcze nasycone 

Jakie są objawy raka prostaty? 

Rak prostaty rozwija się bardzo powoli, jego objawy są stopniowo łagodne i początkowo nie mają znacznego nasilenia. Objawy są podobne do tych, które towarzyszą łagodnymi przerostowi prostaty. Objawy, które mogą zaniepokoić to: 

  • ciągłe parcie na mocz, 
  • bolesne oddawanie moczu, 
  • utrudniony rozpoczęcie oddawania moczu, słaby lub przerywany strumień moczu, krwiomocz lub obecność krwi w nasieniu, 
  • bolesne wytryski. 

Poza takimi objawy może dojść do rozwoju przerzutów. Wówczas pojawiają się objawy takie jak bóle dolnego odcinka kręgosłupa, kości udowych oraz żeber. Ponadto mogą pojawić się ogólne objawy tak jak osłabienie, spadek masy ciała oraz nudności. 

Zobacz też: http://cialomarzen.pl/przerost-prostaty-czy-to-oznaka-stanu-zapalnego-czy-raka-prostaty/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here