Jakie odżywki i suplementy brać w zależności od ćwiczeń?

Wśród osób trenujących w celu uzyskania atletycznej sylwetki, jedną z najpopularniejszych odżywek jest kreatyna. Przyspiesza ona wzrost masy mięśniowej i jest skuteczna zwłaszcza w połączeniu z ćwiczeniami siłowymi. Przydatne bywa również białko serwatkowe, pozwalające zwiększyć objętość mięśni; podobne do niego zastosowanie ma tauryna. Suplement HMB z kolei przyspiesza regenerację mięśni, co sprawia, że cieszy się popularnością zwłaszcza wśród sportowców trenujących z dużą intensywnością. CLA, czyli sprzężony kwas linolowy, redukuje tkankę tłuszczową, stymulując zarazem przyrost masy mięśniowej – nie jest jednak polecany osobom o delikatnym żołądku. Mieszanka ZMA natomiast zwiększa wydolność organizmu, zwiększa poziom testosteronu i jest znana jako środek chroniący mięśnie przed szkodliwym wpływem kortyzolu.

Trening wytrzymałościowy

Jeśli za cel obrałeś sobie trening wytrzymałościowy i chcesz jak najszybciej zobaczyć efekty – np. biegać dłużej i w szybszym tempie – powinny zainteresować cię odżywki węglowodanowe, utrzymujące wysoki poziom glikogenu w organizmie. Uzupełnianiu tego składnika służą batony, żele i inne preparaty z tej kategorii. Przy ich stosowaniu musisz jednak uważać, by nie przekroczyć bilansu energetycznego, czego skutkiem będzie przyrost tkanki tłuszczowej. Po treningu ważne jest uregulowanie poziomu aminokwasów, czemu służą proteiny dostępne w zróżnicowanych formach – także w postaci mieszanki proteinowo-węglowodanowej. Ważne jest również zaopatrywanie organizmu w białko, ale w przypadku ćwiczeń wytrzymałościowych stosowanie służących temu odżywek może doprowadzić do nadmiaru białka, które zacznie przekształcać się w tłuszcze.
Odżywki do walki z nadwagą

Ćwiczysz głównie po to, by zrzucić zbędne kilogramy? Również ten proces można przyspieszyć, np. wykorzystując specyfiki BCAA. Są to aminokwasy niewytwarzane w organizmie, zapewniające zapas energii i pomagające zwiększyć skuteczność ćwiczeń mających na celu pozbycie się nadwagi. Innym sposobem na poradzenie sobie z otyłością jest wspomaganie się takimi preparatami jak przyspieszający przemianę materii koenzym Q10, czy też zmniejszająca apetyt hoodia, przyrządzana z afrykańskiego kaktusa o takiej samej nazwie. Zanim podejmiesz decyzję o stosowaniu jakichkolwiek odżywek i suplementów, upewnij się, że naprawdę tego potrzebujesz – warto w tym celu skonsultować się ze specjalistą. Niektórym osobom wystarczą bowiem drobne korekty w stosowanej diecie, aby zapewnić organizmowi optymalną ilość „paliwa” do ćwiczeń. Pamiętaj także, aby po rozpoczęciu suplementowania nie zaprzestawać treningów. Jeśli to zrobisz, w najlepszym wypadku stracisz pieniądze bez osiągnięcia żadnych wyników, jednak w najgorszym – skutki „wspomagania” organizmu mogą okazać się odwrotne do zamierzonych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here