Kamienie w woreczku żółciowym

Kamienie w woreczku żółciowym mogą podrażniać błonę śluzową i zaburzać magazynowanie żółci, która jest niezbędna do trawienia tłuszczów. Jakie są objawy kamieni w woreczku żółciowym? Jakie badania mogą potwierdzić obecność kamieni w woreczku żółciowym?

Kto choruje najczęściej na kamicę żółciową?

Kobiety chorują 2–3 razy częściej niż mężczyźni. Dopiero po 70. roku życia kamica żółciowa występuje jednakowo często u obojga płci. Bardziej zagrożone są panie, które rodziły, zażywają hormonalne środki antykoncepcyjne lub stosują terapię hormonalną. Kamienie częściej przytrafiają się osobom otyłym, stosującym drastyczne diety odchudzające oraz np. z cukrzycą. Obserwuje się też dziedziczną skłonność do kamicy.

Kamienie w woreczku żółciowym – objawy

Kamienie w woreczku żółciowym powstają na skutek wytrącania się kryształków cholesterolu i soli żółciowych, podczas procesu trawiennego. Kryształki zbierają się w grudki, które mogą osiągnąć rozmiar ziarenka piasku, ale również orzecha włoskiego. Objawami kamieni w woreczku żółciowym są związane z nimi dolegliwości. Przy kamieniach w woreczku żółciowym możemy odczuwać gniecenie w okolicy prawego podżebrza. Gdy dojdzie do zablokowania odpływu żółci z woreczka do dróg żółciowych, wówczas dochodzi do zapalenia pęcherzyka. Objawem jest silny ból – kolka – z prawej strony nadbrzusza. Ból może promieniować do pleców i łopatki. Silnym bólom mogą towarzyszyć wymioty, wzdęcia, nudności, a niekiedy również gorączka. Zapalenie pęcherzyka żółciowego może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak zapalenie otrzewnej lub zapalenie trzustki. Dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

kamica w woreczku żółciowym jak leczyć

Kamienie w woreczku żółciowym – diagnoza

Badaniami, które mogą potwierdzić kamienie w woreczku żółciowym, jest USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa i próby wątrobowe. USG pozwala na ocenę wielkości pęcherzyka żółciowego, dokładną lokalizację, grubość ścian woreczka żółciowego, a także wielkość kamieni w woreczku żółciowym. Na podstawie badania USG lekarz może również stwierdzić drożność przewodu żółciowego. USG jamy brzusznej może być mniej czytelne w przypadku osób otyłych. Tomografię komputerową wykonuje się w przypadku, gdy lekarz ma wątpliwości co do położenia kamieni. Tomografia może okazać się niezbędna, gdy występuje podejrzenie nowotworu woreczka. Zmiany te nie będą bowiem widoczne na badaniu USG.

Kamienie w woreczku żółciowym – leczenie

Kamienie w woreczku żółciowym w przypadku ostrego zapalenia, najpierw próbuje się leczyć środkami rozkurczowymi, przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Leki te podaje się dożylnie. Dopiero gdy stan zapalny minie, zalecana jest operacja. Operacja kamieni w woreczku żółciowym najczęściej polega na usunięciu woreczka żółciowego. W zależności od rozwoju kamieni w woreczku żółciowym lekarz może zalecić wykonanie laparoskopii lub tradycyjnej operacji wycięcia woreczka. Kamienie można również rozpuścić za pomocą leków doustnych. Metoda ta trwa jednak bardzo długo i nie jest stosowana w przypadku poważnych zmian. Nie ma również pewności, że nie stworzą się nowe kamienie. Istnieje również metoda kruszenia kamieni w woreczku żółciowym za pomocą ultradźwięków. Zabieg jest bezbolesny, ale istnieje duże ryzyko, że skruszone kamienie utkwią w przewodzie żółciowym i wywołają bolesną kolkę, zapalenie trzustki lub żółtaczkę mechaniczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here