Kinesiotaping: co to jest i jak naklejać taśmy kinezjologiczne?

Kto choć raz oglądał igrzyska olimpijskie, ten być może zastanawiał się, czym są kolorowe naklejki, jakie niektórzy lekkoatleci mają na swoim ciele. Czy są one ozdobą? A jeśli nie, to w jaki sposób pomagają? I czy przydają się wyłącznie profesjonalnym sportowcom?

Kinesiotaping – co to jest?

Z połączenia dwóch słów – „kinesio” (od kinezjologii, czyli nauki o ruchu) oraz „taping” (ang. naklejać) – powstało określenie kinesiotaping. Co to jest właściwie i komu się może przysłużyć?

Technika ta powstała w wyniku poszukiwania prostego rozwiązania na zmniejszenie poziomu odczuwanego bólu kontuzjowanych mięśni i stawów oraz szybszą ich regenerację. Wynalazca kinesiotapingu, dr Kenzo Kase zaproponował, aby miejsce urazu okleić bawełnianymi, rozciągliwymi plastrami, zwanymi również „tejpami”. Są one pokryte akrylowym klejem, który reaguje dopiero w kontakcie z ciepłem ludzkiego ciała. Plastry nie są lekarstwem, a ich działanie jest wyłącznie mechaniczne.

Plastry do kinesiotapingu – jakie mają właściwości?

Tejpy sprawiają, że skóra w miejscu kontuzji się naciąga, w konsekwencji czego pomiędzy skórą a powierzchnią mięśnia tworzy się niewielka, pusta przestrzeń. Dzięki temu słabnie siła nacisku wywieranego na obrzęk, a tym samym zmniejsza się odczuwany ból. Równocześnie poprawia się wydajność układu limfatycznego, który odpowiada m.in. za usuwanie zastojów i krwiaków. To z kolei wpływa to korzystnie na zdrowie mięśni i stawów, które mogą się szybciej zregenerować.

Plastry utrzymują się na ciele nawet do pięciu dni i mają właściwości wodoodporne, dlatego nie zsuną się na basenie albo podczas pocenia się w wyniku intensywnego wysiłku, np. na siłowni. Z racji tego, że ich grubość jest podobna do grubości ludzkiego naskórka, plastry stają się niewyczuwalne po upływie kilkudziesięciu minut po ich założeniu.

Czy tylko dla sportowców?

W powszechnej świadomości przyjęło się, że plastrów kinezjologicznych używają zawodowi sportowcy. Niemniej jest to metoda radzenia sobie z bólem i kontuzjami dostępna dla wszystkich. Używa się jej u pacjentów po udarze mózgu, u dzieci z wadami postawy, u kobiet w ciąży, gdzie problemem jest ból kręgosłupa oraz żylaki czy u osób uprawiających sport amatorsko. Przed użyciem tejpów warto jest skorzystać z porady fizjoterapeuty, który doradzi, czy nasza kontuzja kwalifikuje się do zastosowania kinesiotapingu.

Kinesiotaping – co oznaczają kolory plastrów?

Dla osób decydujących się na kinesiotaping zagadkę mogą przysporzyć kolory plastrów. Do powszechnie spotykanych barw tejpów należą: beżowy, różowy, niebieski, a także czarny. Warto wiedzieć, że – oprócz walorów wizualnych – nie mają one absolutnie żadnych odróżniających je od siebie właściwości.

Czasami jednak kolor plastra może wpływać na psychikę człowieka. Przykładowo, gdy kinesiotaping stosuje się u młodszych sportowców, barwy tejpów mogą być rodzajem motywacji do tego, aby się nie rezygnować z aktywności fizycznej.

Plastry kinesiotaping – jak naklejać je na ciało?

Miejsce urazu przed oklejeniem należy odpowiednio przygotować. Skórę powinno się dokładnie wydepilować, ponieważ włosy sprawiają, że część klejąca plastra staje się mniej przyczepna.

Istnieje kilka sposobów na to, jak tejpy naklejać na miejsce kontuzji. Należy wspomóc się nożyczkami i naciąć plaster z jednej lub dwóch stron, tak aby uformować pożądany kształt:

  • „Y” – polecany na dolegliwości mięśni i więzadeł, sprzyja ich regeneracji;

  • „X” – używany przy urazach związanych z mięśniami wielobrzuściowymi;

  • „I” – zmniejszający ból w jednym punkcie po kontuzji lub operacji chirurgicznej;

  • „Wachlarz” – rozwinięcie techniki naklejania Y, posiada wiele odgałęzień z obu stron plastra;

  • „Sieć” – rozwinięcie techniki naklejania X, podobnie jak technika Wachlarz posiada wiele odgałęzień z obu stron plastra.

Plastry kinezjologiczne są narzędziem wspomagającym regenerację mięśni i stawów zawodowych lekkoatletów. Niemniej śmiało mogą je stosować te osoby, które ze sportem nie mają do czynienia na co dzień, ale cierpią na schorzenia związane z układem kostnym. Aby mieć pewność, że używamy „tejpów” w sposób prawidłowy, przed ich użyciem warto poradzić się certyfikowanego fizjoterapeuty.

Taśmy do kinesiotapingu na sport-shop.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here