Wybór odpowiedniej liny alpinistycznej jest bardzo ważny, ze względu na bezpieczeństwo i komfort wspinania się. Nie warto oszczędzać na materiałach i kupować lin w ciemno, bez wcześniejszego rozeznania na rynku. Decyzja powinna być przemyślana, czyli koniecznie trzeba dobrać linę, biorąc pod uwagę jej przeznaczenie. Liny alpinistyczne możemy podzielić na liny dynamiczne i liny statyczne. Każda z nich charakteryzuje się inną wytrzymałością, materiałem i funkcjonalnością.

Liny dynamiczne

 Liny dynamiczne, dzięki swojej konstrukcji i dużej rozciągliwości szybciej pochłaniają energię powstałą, podczas odpadnięcia. Możemy wyróżnić trzy rodzaje lin dynamicznych:

Liny pojedyncze

Liny pojedyncze składają się z jednej żyły, najczęściej o długości 50-70 m, o średnicy 9-11 mm. Ten typ liny proponowany jest dla osób, którzy wspinają się na sztucznych ściankach i na skałach. W tym przypadku najlepiej stosować liny o średnicy od 10 mm. Z kolei alpiniści sportowi i wyczynowi powinni używać lin o średnicy 10 mm. Liny pojedyncze są najpopularniejsze i najczęściej wybierane ze względu na swoją funkcjonalność i cenę.

Liny podwójne

Liny podwójne najczęściej są o średnicy 8-9 mm. Używa się jej złożonej na pół – albo jedną linę o długości 120 m, albo dwie o długości 60 m. Ten typ liny polecany jest alpinistom wysokogórskim. Jej największą zaletą jest większe bezpieczeństwo w przypadku spadających kamieni czy też przy uderzaniu o ostre krawędzie. Ważnym atutem liny podwójnej jest szybsza ewakuacja w razie konieczności.

Liny bliźniacze

Ich średnica wynosi 7-8 mm, posiadają dwie żyły o sumarycznej długości 120 m. Zawsze używane są razem, podwójnie z taką samą odległością od siebie. Idealnie sprawdzają się, podczas wspinaczki po lodzie. Ich największą zaletą jest niska waga oraz możliwość dłuższych zjazdów. Mimo wszystko nie są, tak popularne, jak liny podwójne, które mają więcej zastosowań. Należy pamiętać, że liny o bardzo małej średnicy przeznaczone są dla zaawansowanych wspinaczy. Jest ona nie tylko wytrzymała, ale i odporna na trudne warunki atmosferyczne. Świetnie sprawdza się u alpinistów przemysłowych, którzy przy użyciu środków do mycia elewacji odnawiają wygląd budynków.

Liny statyczne

Z kolei liny statyczne w przeciwieństwie do dynamicznych, nie rozciągają się pod obciążeniem.  Szczególne zastosowanie mają w ratownictwie, z tego powodu, że są mało rozciągliwe. Świetnie zdają egzamin także w pracach budowlanych, podczas prac na wysokości, działalności jaskiniowej oraz w spinacze „na wędkę”. Liny statyczne możemy podzielić na:

Liny typu A – liny rdzeniowe o małej rozciągliwości przeznaczone do używania w odstępie linowym, używane są w ratownictwie i speleologii.

Liny typu B – liny rdzeniowe o małej rozciągliwości, ale o dużo niższych osiągach, niż liny typu A, wymagają więcej uwagi w użytkowaniu.

Źródło: Dla Alpinisty – Kolce przeciw ptakom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here