Właściwości lecznicze oleju lnianego

Olej lniany to tłuszcz pozyskiwany z nasion lnu zwyczajnego (siemienia lnianego). Ma specyficzny smak, cierpki zapach i żółty kolor. Im niższa temperatura tłoczenia, czyli wyciskania, tym wyższa jakość produktu gotowego do spożycia (najlepsza temperatura tłoczenia oleju lnianego to maksymalnie 10 stopni Celsjusza). Olej lniany powinien zawierać 50% kwasów tłuszczowych omega-3 i nie posiadać sztucznych składników.

Najlepiej wybrać olej nierafinowany i wysokolinolenowy, czyli wyciśnięty z niemodyfikowanych nasion (dostępny na Allegro w cenie od 6 do 94 złotych). Butelkę należy przechowywać w zacienionym i chłodnym miejscu – najlepiej w lodówce, gdyż kwas tłuszczowy omega-3 jest nietrwały i szybko się utlenia, tracąc lecznicze właściwości.

Po otwarciu olej lniany powinniśmy spożyć przed upływem miesiąca, dlatego warto wybierać butelki o mniejszej pojemności (na przykład 250 ml), aby móc je szybko zużyć. Jeżeli większa grupa osób chce praktykować przyjmowanie tego tłuszczu, na Allegro można kupić butelkę 500 ml (w cenie od 15 do 18 złotych) lub 1 l oleju (od 32 złotych).
Dawkowanie oleju lnianego

Zalecana dawka oleju lnianego jest uzależniona od indywidualnych potrzeb organizmu. Przyjmuje się, że osoba dorosła powinna wypić od 2 do 6 łyżek na dobę (w kilku porcjach). Należy go spożywać na zimno, dodając do produktów białkowych (jogurtów lub twarogów) lub jako składnik sałatek i surówek. Można w nim maczać pieczywo. Oleju lnianego nie wolno podgrzewać, gdyż obróbka termiczna niszczy jego właściwości.
Zalety picia oleju lnianego

Właściwości zdrowotne oleju lnianego zauważyli i wykorzystywali mieszkańcy starożytnego Rzymu. Dlaczego warto go pić?

Zawiera kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, które odgrywają rolę w budowie komórek i tkanki mózgowej, a także w stymulowaniu procesów życiowych. Kwasy te powodują, że w organizmie człowieka spada poziom złego, a wzrasta stężenie dobrego cholesterolu. W rezultacie zostaje zminimalizowane ryzyko zachorowania na schorzenia związane z układem krążenia, na przykład miażdżycę.
Po olej lniany powinny sięgać osoby z problemami trawiennymi, ponieważ regeneruje on błony śluzowe na całej długości układu pokarmowego. Co więcej, pomaga w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz łagodzi skutki przewlekłych zaparć.

Jeżeli kobieta będzie regularnie przyjmować dawkę tego oleju, stężenie hormonów w jej organizmie zostanie uregulowane, co korzystnie wpłynie na cykl menstruacyjny i zmniejszy zespół napięcia przedmiesiączkowego. Natomiast kobiety w okresie menopauzalnym docenią olej lniany ze względu na właściwości łagodzące objawy towarzyszące przekwitaniu.
W przypadku mężczyzn olej lniany stosuje się jako uzupełnienie terapii przerostu prostaty. Należy zaznaczyć, że brak odpowiedniej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych w organizmie stanowi przyczynę bezpłodności.

Osoby, które prowadzą aktywny tryb życia i uprawiają sport powinny sięgać po olej lniany w celu wzmocnienia wytrzymałości organizmu. Warto wiedzieć, że produkt ten sprzyja odchudzaniu, ponieważ usprawnia proces spalania tkanki tłuszczowej i przeciwdziała jej odkładaniu się.

Oprócz właściwości leczniczych olej lniany ma korzystny wpływ na stan skóry – odżywia suchą skórę, która wykazuje skłonności do łuszczenia się. Jest stosowany w leczeniu odleżyn i czyraków, gdyż przyspiesza proces regeneracji naskórka.

Znana jest również dieta budwigowa (autorstwa Johanny Budwig), która wspomaga leczenie chorób nowotworowych, schorzeń serca i cukrzycy. Istotnym elementem tego sposobu żywienia jest olej lniany wysokolinolenowy, zwany olejem budwigowym (koszt zakupu tego produktu na Allegro wynosi 15 złotych za butelkę o pojemności 500 ml).

Tłuszcze to ważny składnik pokarmowy, który ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Warto zatem dostarczać mu zdrowych tłuszczów, pijąc olej lniany w ramach profilaktyki lub terapii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here