Zakopane po raz pierwszy, czyli co zabrać w góry

Polskie góry przez cały rok zachwycają pięknem. Przez lato umożliwiają długie piesze wędrówki, a gdy tylko spadnie śnieg, od razu rozpoczyna się sezon na uprawianie sportów zimowych. I trwa on w najlepsze nawet kilka miesięcy. To, że Tatry są pięknym i pełnym najróżniejszych atrakcji miejscem, jest wiedzą powszechną. Jednak noclegi w górach wciąż mogą być dla niektórych czymś nowym – właśnie dla nich powstał ten artykuł. Tak, jeśli zamierzasz po raz pierwszy odwiedzić polskie Tatry, to koniecznie czytaj dalej!

Poniżej znajdziesz zbiór porad, z których dowiesz się:

  • co zabrać w góry,
  • gdzie znaleźć najlepsze noclegi w Zakopanem,
  • jak uczynić swój wyjazd znacznie bezpieczniejszym, bez konieczności odbywania szkoleń dla taterników.

Klęska urodzaju, czyli noclegi w Zakopanem

Zakopane jest zimową stolicą Polski – to nie ulega wątpliwości. Jak na stolicę przystało, miasto posiada bardzo rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Można tu znaleźć dziesiątki ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów i hoteli. Jak ktoś, kto nigdy nie był w górach, ma się odnaleźć w tym gąszczu ofert? Musisz po prostu wiedzieć, czego szukasz. Na przykład dostępne noclegi w Zakopanem możemy podzielić na:

  • Schroniska PTTK – najbardziej kultowe miejsca, znajdują się nie w samym mieście, ale raczej przy głównych górskich szlakach. W sezonie praktycznie zawsze zatłoczone, ale niezmiennie klimatyczne. Niestety, standard noclegu oraz prywatność pozostawiają wiele do życzenia.
  • Pensjonaty, hotele – standardowe obiekty noclegowe, wielkością wahające się od kilku do nawet kilkuset pokoi. Nie różnią się od tych, które można znaleźć w całej Polsce – zasady wynajmu się nie zmieniają, jedynie widok za oknem.
  • Apartamenty i resorty – miejsca, które oferują zazwyczaj najwyższy standard noclegu. Dobry wybór dla osób podróżujących z rodziną lub w grupie, przede wszystkim z uwagi na większy metraż.

Skoro już wiesz, jakie masz opcje noclegowe, pora zapoznać się z niezbędnikiem informacyjnym dla początkującego.

Co zabrać w góry i jak zachowywać się na pierwszym wyjeździe?

Przede wszystkim zapamiętaj jedną informację: góry są równie niebezpieczne, co piękne. Nawet jeżeli poniższe rady wydadzą Ci się w jakiś sposób kuriozalne, to wiedz, że korzystanie z nich podnosi Twoje bezpieczeństwo i satysfakcję z wyjazdu. Oto one:

  • Nie skacz na głęboką wodę – podczas planowania wyjazdu weź poprawkę na to, że jesteś początkujący. Chociaż „przeszedłem Orlą Perć podczas pierwszej wizyty w Tatrach” brzmi imponująco, to udawanie się na najtrudniejsze szlaki bez wcześniejszego doświadczenia jest wybitnie nierozważne i może doprowadzić do tragedii.
  • Zaplanuj wyjazd – to, że interesujące Cię punkty są oddalone na mapie o zaledwie 10 kilometrów, nie znaczy, że przejdziesz tam w 1,5 godziny. W górach piesze wędrówki potrafią trwać znacznie dłużej niż w pozostałych częściach kraju – przed wyjazdem sprawdź więc czas, w jakim przeciętnie pokonuje się wybrane przez Ciebie szlaki.
  • Dokładnie sprawdzaj pogodę – pogoda w górach ma to do siebie, że zmienia się w mgnieniu oka. Przed wyruszeniem w drogę sprawdzaj, czy na szlaku nie złapie Cię burza lub silny wiatr. Koniecznie sprawdzaj prognozy dla konkretnie interesujących Cię miejsc, a nie dla Zakopanego – różnica pomiędzy miastem a znajdującym się tuż obok Kasprowym Wierchem może być ogromna.
  • Zabierz odpowiednie obuwie – to punkt tak ważny, że trzeba mu poświęcić kilka zdań. Nie ma nic gorszego niż źle dopasowane obuwie w górach. Buty, które nosisz, powinny być odporne na nieprzyjazne warunki pogodowe, wytrzymałe i stabilne. Od tego, jak pewnie trzymają się na Twojej stopie i podłoża, może zależeć Twoje zdrowie lub życie. Nie daj się więc zwieźć opowieściom w stylu „wszedłem na Kasprowy Wierch w klapkach”. Czy to możliwe? Prawdopodobnie. Czy rozważne? Wcale.
  • Zadbaj o odpowiedni strój – ubieraj się funkcjonalnie i wygodnie. Zawsze „na cebulkę” – zakładaj odzież warstwami, tak, aby zapewnić sobie optymalną ochronę przed niską temperaturą i wilgocią. Świetnie sprawdzą się nowoczesne i odporne tkaniny takie jak vibram czy goretex. Pamiętaj przy tym, że nawet najdroższe buty i ubrania nie zastąpią rozwagi i dobrego przygotowania fizycznego – wspomagaj się więc sprzętem, ale go nie przeceniaj.
  • Wyposaż się w odpowiedni ekwipunek – podręczna apteczka, naładowany telefon z powerbankiem, mapa, latarka – te przedmioty powinny znaleźć się w plecaku lub kieszeniach każdej osoby, która wybiera się na szlak. W zimę do listy można też dodać raki – nie ważą wiele, a przymocowane do butów mogą nam oszczędzić wiele wysiłku i stresu podczas pokonywania oblodzonych nawierzchni.
  • Weź ze sobą prowiant – to, że turystyka w górach ma się bardzo dobrze, nie znaczy, że za każdym drzewem znajduje się sklep z pamiątkami i budka z jedzeniem. Na szlaku możesz być nawet cały dzień (i noc), więc zadbaj o to, aby zawsze mieć pod ręką zapas żywności i napojów (najlepiej wody).

To tyle na dziś! Jak widać, aby cieszyć się pięknem gór w bezpieczny i przyjemny sposób nie potrzeba wiele poza zdrowym rozsądkiem oraz poświęceniem odrobiny czasu na właściwe przygotowania. Pamiętaj, że wybierając się na szlak, lepiej jest narzekać na wypchany ekwipunkiem ciężki plecak niż pędzić bez obciążenia potrzebnym balastem, a następnie żałować zamiany urlopu w zwolnienie lekarskie. Bądź więc przezorny, a Twój pierwszy wyjazd w Tatry z pewnością będzie udany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here