Bóle mięśni nóg - objawy, jak leczyć

To całkiem normalne, że po biegu odczuwasz ból w mięśniach nóg. Jeśli jesteś początkującym biegaczem obolałe nogi po biegu to znak, że Twoje ciało przyzwyczaja się do innego rodzaju wysiłku fizycznego. Pojawiający się ból to tak zwane zakwasy, które ustępują po kilku dniach. Taki ból może przytrafić się także doświadczonym biegaczom, jeśli tylko zwiększą częstotliwość i intensywność treningów. Jak radzić sobie z objawami i czy istnieją jakieś sposoby, żeby pozbyć się uciążliwego bólu?

Zakwasy – skąd dokładnie się biorą?

Zakwasy są znanym każdemu biegaczowi oraz innym osobom mającym styczność z aktywnością fizyczną bólem mięśni, pojawiającym się po intensywnym wysiłku fizycznym. Ból powstaje, ponieważ podczas treningu nasze mięśnie wytwarzają kwas mlekowy powodujący obrzęk i mikrouszkodzenia. Taki proces to tak zwana glikoliza beztlenowa. Podczas biegu nasz organizm potrzebuje więcej tlenu i energii, niż nasz organizm jest w stanie dostarczyć. Tym samym zmuszamy nasze ciało do produkcji energii bez wystarczającej ilości tlenu. To powoduje zamianę niektórych związków w procesach jej wytwarzania, przez co wydziela się kwas mlekowy, zakwaszający nasze mięśnie i powodujący ogromny ból oraz dyskomfort przez parę dni po treningu. Bardzo często odczuwamy ból w mięśniach nóg, ponieważ jako amatorzy nie potrafimy wykonać prawidłowej rozgrzewki. Nasze mięśnie nie są wtedy prawidłowo przygotowane do treningu i tak intensywnego wysiłku fizycznego. Często prowadzi to do pozrywania włókien mięśniowych lub poważniejszych uszkodzeń mięśni.

Bóle mięśni nóg – jak leczyć?

Ból mięśni nóg potrafi bardzo dokuczać – szczególnie podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności. Wiele osób próbuje radzić sobie z nim tabletkami przeciwbólowymi, by nie odczuwać takiego dyskomfortu. Niestety może się to nie sprawdzić, gdyż stosowanie leków przeciwbólowych przez dłuższy czas  może zaburzyć proces wzrostu mięśni, przez nieprawidłową syntezę białek. Używanie okładów lodowych również może mieć negatywny wpływ na nasze mięśnie, ponieważ mogą łagodzić stan zapalny, który specjalnie wywołaliśmy trenując. W takim razie nasz trening byłby na marne.

Pozytywny wpływ na leczenie objawów bólu mięśni nóg po treningu, ma masaż wałkiem piankowym, ponieważ zmniejsza napięcie naszych mięśni i utlenia je.

Na zakwasy i wszelkie bóle mięśniowe warto spożywać też specjalne środki, które może nie zniwelują, ale na pewno zmniejszą objawy. Do takich środków należą:

  • kofeina, która pomaga blokować receptory adenozyny i zapobiega uciążliwej bolesności;
  • kurkumina zwalczająca stany zapalne i ból.

Po treningu wskazane jest zjedzenie wysokobiałkowego posiłku, który może pomóc w szybszej regeneracji pozrywanych włókien mięśniowych, za czym idzie zmniejszenie bólu nóg po treningu.

W przypadku bardzo silnego bólu zalecana jest tak zwana maść na zakwasy (doskonałym rozwiązanie będzie Levasan Maxxhttps://bol-stawow.pl/masc-regenerujaca-stawy-levasan-maxx/), która ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jest to zwykła maść rozgrzewająca mięśnie (np. https://bol-stawow.pl/masc-na-bol-stawow-artrovex/), która sprawia, że jesteśmy w stanie  poruszać się w normalny sposób. W swoim składzie najczęściej zawiera ibuprofen.

Jeżeli decydujemy się na profesjonalne uprawianie biegania i regularnie wykonujemy treningi, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który masażami zniweluje wszelkie uciski, a także bóle mięśniowe spowodowane ciężkimi i intensywnymi treningami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here