kask

Każdy kolarz przed rozpoczęciem przygody z dwoma kółkami powinien zaopatrzyć się w kask rowerowy. Wbrew pozorom dobór odpowiedniego produktu nie jest prosty. Szukając odpowiedzi na pytanie jaki kask na rower kupić, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim aspekt aby leżał on perfekcyjnie na głowie użytkownika. Pozostałe cechy takie jak kształt, kolor czy wzór są drugorzędne.

Źle dobrane kaski rowerowe są porównywane ze źle dobranym obuwiem. Zbyt mały rozmiar powoduje ucisk, ból oraz niemożność koncentracji na czymkolwiek innym. Z kolei zbyt duży rozmiar wiąże się z częstym przemieszczaniem się produktu. W obu przywołanych powyżej przypadkach kask rowerowy nie będzie spełniał swoich podstawowych funkcji i nie ma znaczenia czy dotyczy to laika czy kolarza zawodowego.

Zanim odpowiemy sobie na pytanie jaki kask na rower kupić musimy zapoznać się z rozmiarami dostępnymi na rynku. Rozmiary są dostosowane do obwodu głowy, mieszczących się w granicach od 48 cm do 62 cm. Na produktach możemy znaleźć oznaczenia: XS, S, M, L, XL, XXL, które są adekwatne do określonych odwodów głowy. Producenci, których kaski rowerowe są dostępne na rynku od wielu lat opracowują specjalne wskazówki ich doboru, z których warto jest skorzystać. Należy jednak pamiętać, iż najważniejszym kryterium doboru powinno być jego dopasowanie do głowy, co wymaga wizyty w sklepie oraz przymiarki produktu. Zazwyczaj odradzane jest kupowanie kasku bez mierzenia, jednak jeżeli ktoś upiera się przy zakupie przez internet, wówczas zaleca się zamówienie i przymierzenie kilku modeli, w celu dobory najodpowiedniejszego.

Kask rowerowy jest bardzo istotnym elementem w przypadku jazdy dzieci. Pierwszy fakt przemawiający za tym stwierdzeniem jest oczywisty, czyli bezpieczeństwo. Po drugie, przed zakupem kasku dla pociechy wart wcześniej zapoznać się z zasadami jaki kask na rower kupić, gdyż za mały, uwierający model szybko zniechęci małego kolarza do aktywności.

Kaski rowerowe dla dzieci mają nieco inne rozmiary, wynika to z faktu, iż głowy użytkowników stale rosną. Dlatego też producenci dedykują konkretny produkt dla większego zakresu obwodu głowy, niż ma to miejsce w przypadku produktów dla dorosłych. Na rynku możemy znaleźć produkty w rozmiarze XXS/S, S/M, M/L, które pozwalają na odpowiednią regulację i dopasowanie do obwodu głowy dziecka.

Wcześniej wspomniano, że głównym kryterium podczas analizy wytycznych jaki kask na rower kupić jest obwód głowy, dlatego warto pochylić się nad techniką mierzenia tego rodzaju parametru. Precyzyjne określenie obwody głowy jest bardzo istotne, ze względu na fakt, iż niedokładny pomiar spowoduje, że kask rowerowy będzie niedopasowany. Podstawowym potrzebnym narzędziem będzie miara krawiecka lub zamiennie sznurek i linijka. Głowę owijamy szczelnie taśmą lub sznurkiem, istotnym jest aby przyrząd pomiarowy przylegał go skóry ale jej nie uciskał. Pomiar powinien zostać dokonany w najszerszym miejscu głowy, które występuje nad skronią i uchem. Jeżeli korzystaliśmy ze sznurka, wówczas rozkładamy go wzdłuż linijki i dokonujemy odczytu. Po dokonaniu pomiarów porównujemy wynik z wytycznymi opracowanymi przez producenta oraz możemy zakupić nasz idealny kask rowerowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here