Gumy do ćwiczeń

Trenować można samemu lub z przyrządami. Według wielu sportowców korzystanie podczas ćwiczeń z dodatkowych akcesoriów zdecydowanie podnosi ich atrakcyjność. Faktem jest też to, że dobrze dobrane gadżety pomagają w stymulowaniu różnych partii ciała i zwiększaniu ogólnej wydolności organizmu. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz inwestować w drogie sprzęty, aby uzyskać oczekiwane rezultaty. Wystarczające będą gumy do ćwiczeń, które mają szereg zalet.

Jakie są rodzaje gum do ćwiczeń?

Gumy do ćwiczeń to niezwykle podręczne akcesoria, które przydadzą się każdemu. Każdy będzie też wiedział, jak się z nimi obchodzić bo nie są w ogóle skomplikowane w obsłudze. Natomiast znacznie podnoszą atrakcyjność ćwiczeń, pozwalając na stymulowanie różnych partii ciała, poprzez stwarzanie większych oporów.

W zależności od tego, do jakich ćwiczeń wykorzystujesz gumę, możesz nabyć jeden z wielu dostępnych modeli. Wśród nich znajdziesz:

  • gumy miniband – najczęściej wykorzystywane do trenowania nóg, z powodzeniem nadają się też do trenowania ramion i barków. Są krótkie i tworzą pętle,
  • gumy powerband – gumy osiągające około 100 cm, są na tyle mocne, że umożliwiają wykonywanie podciągnięć oraz sprintów,
  • taśmy flex – używane głównie do rehabilitacji, długie i elastyczne,
  • tubingi – gumy zakończone wygodnymi uchwytami, na których można się podciągać. Wymagają kontrolowanego chwytu, pomagając w ćwiczeniu nie tylko siły mięśni, ale też precyzji ruchów.

Gumy do ćwiczeń z każdej grupy są dostępne w różnych grubościach i szerokościach. Im większe są te wartości, tym większy opór generuje guma. Początkujący mogą wybrać cieńsze gumy, podczas gdy dla bardziej zaawansowanych odpowiednie będą szersze taśmy o oporze nawet 137 kg.

Zastosowanie gum podczas codziennych treningów

Gumy do ćwiczeń sprawdzają się zarówno na salach fitness, jak również w warunkach domowych. Są wszechstronne i funkcjonalne, a można je stosować zarówno w popularnych, jak i mniej znanych formach treningów – rozciągających oraz wzmacniających.

Odpowiednio zastosowane gumy mogą wesprzeć ćwiczenia niemal każdej partii ciała:

  • barków,
  • ud,
  • bicepsów,
  • pleców,
  • brzuchu,
  • pośladków.

Dla uzyskania optymalnych rezultatów warto zaplanować przebieg treningów, rodzaj ćwiczeń i częstotliwość ich powtarzania. Kluczowe jest również dobranie odpowiedniej gumy.

Dlaczego warto trenować z gumami?

Najważniejszym argumentem przemawiającym za stosowaniem gum do ćwiczeń jest zwiększanie oporów i wymuszanie większej aktywności ze strony mięśni. Z kolei, gdy te ciężej pracują, to efekty treningów są bardziej widoczne. Poprawia się napięcie, zwiększa się zmysł równowagi i elastyczność całego ciała. Po pewnym czasie sylwetka się wyszczupla i wysmukla, a poszczególne partie (pośladki, uda, brzuch, klatka piersiowa) ulegają wzmocnieniu. Tkankę tłuszczową zastępuje zwiększająca się masa mięśniowa. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here