Jak dobrać rozmiar butów narciarskich?

0
2935

­Buty narciarskie przez lata stały się synonimem niewygody i dyskomfortu. Stanowią chyba jeden z najbardziej znienawidzonych elementów wyposażenia sportowego. Narzekają na nie zarówno początkujący, jak i narciarze jeżdżący od wielu lat. Przyczyny tej zbiorowej awersji można się dopatrywać w złym dopasowaniu butów narciarskich. Nic w tym dziwnego, ponieważ boot-fitting wcale nie jest taką prostą sztuką. Dobór butów narciarskich różni się zasadniczo od dopasowania obuwia codziennego. Dopasowując buty narciarskie bierzemy pod uwagę nie tylko długość stopy, ale także jej szerokość, umiejętności techniczne narciarza oraz preferowany styl jazdy. Postaramy się przybliżyć Wam poszczególne etapy dopasowania butów, aby niewygodny kapeć już nigdy więcej nie zepsuł Wam dnia na stoku.

Jak zmierzyć stopę?

Dobierając rozmiar buta narciarskiego powinniśmy brać pod uwagę dwa parametry – długość oraz szerokość stopy. Do prawidłowego zmierzenia stopy będzie Ci potrzebna kartka papieru i ołówek, który posłuż do zaznaczenia kształtu stopy.

  1. Swoją bosą stopę umieść na kartce, najlepiej zbliżając piętę do ściany lub innej pionowej powierzchni. Stopa powinna być lekko napięta – dlatego nie rozpłaszczamy jej na kartce i lekko unosimy wewnętrzną krawędź. Dzięki temu uzyskamy rzeczywistą szerokość stopy „w ruchu”.
  2. Następnie zmierz długość stopy od najbardziej wystającego palca do pięty oraz szerokość swojej stopy w okolicy śródstopia, czyli w jej najszerszym miejscu.

Jak zmierzyć stopę do butów narciarskich

Jaką długość buta wybrać?

Producenci butów narciarskich zazwyczaj podają rozmiarówkę w centymetrach. Powinniście wybrać długość buta na podstawie swojej preferencji jazdy. Początkującym i narciarzom preferującym jazdę rekreacyjną sugerujemy wybrać buty, których długość kapcia będzie ok. 0,5 cm dłuższa od długości stopy. Dzięki temu, buty będą wydawały się bardziej komfortowe. Narciarze jeżdżący szybko i bardzo technicznie, będą bardziej zadowoleni z dopasowanych butów. Sugerujemy wybrać buty o długości identycznej z długością Waszej stopy, lub mniejsze. Zagwarantuje Wam to bardziej precyzyjne przekazywanie siły na narty. Musicie być jednak przygotowani na to, że but będzie mniej wygodny.

Kolejny krok: dopasuj szerokość

Wąskie, dobrze dopasowane buty sugerowane są narciarzom uprawiającym sportową i bardzo techniczną jazdę (szerokości poniżej 98 mm). Buty o szerokości 98-100 mm – będą dobrze dopasowane, polecane bardzo zaawansowanym narciarzom, którzy lubią rozwinąć większą prędkość podczas zjazdu. W tej grupie warto zwrócić uwagę na HEAD Vector RS, Fischer RC PRO 110.

Szersze buty od 100-104 mm będą bardziej komfortowe i najlepiej nadadzą się do jazdy rekreacyjnej. Idealne będą modele butów Head ADVANT EDGE 65, Fischer My Cruzar X 8.0. Buty o szerokości powyżej 104 mm zostały stworzone z myślą o początkujących narciarzach oraz osobach o szerszych stopach.

Z myślą o kobietach

Specjalne kolekcje butów narciarskich dla kobiet wcale nie są chwytem marketingowym. Pod warstwą atrakcyjnego designu, który ma uczynić zadość kobiecemu poczuciu estetyki, skrywa się bowiem zupełnie inny kształt skorupy buta. Modele dla kobiet są dużo węższe i smuklejsze w kostce od butów męskich. Charakteryzują się też mniejszą wagą i niższą wysokością.

Czas na przymiarkę!

Poświęciliśmy już czas na dokładne zmierzenie stopy i dobranie modelu do umiejętności. Teraz przyszedł czas na przymierzenie i wypróbowanie sprzętu. Wybierz but w swoim rozmiarze, a jeżeli zamawiasz przez Internet postaraj się zamówić 2 rozmiary i modele, aby mieć pewność, że but jest dobrze dopasowany. Ubierz but i stań na pełnej stopie. Następnie przechyl się do przodu naciskając na języki butów tak, jakbyś był wpięty w narty. Dopnij wszystkie klamry tak jak do pierwszego wjazdu. Nie spinaj ich jednak za mocno. Jeżeli but ewidentnie uciska, wtedy rezygnujemy i próbujemy inny model.

Kompletując swój sprzęt narciarski nie warto pomijać znaczenia dobrze dobranych butów. Idealnie dopasowane buty narciarskie pozwalają na lepszą kontrolę nart. A co za tym idzie, wpływają na polepszenie techniki jazdy narciarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here