Otyłość można leczyć zarówno farmakologicznie, chirurgicznie, jak i dietetycznie. Najłatwiej zacząć od tej ostatniej, jednak zrzucanie zbędnych kilogramów to trudny i wymagający proces. Prawda jest również taka, że nawet jeśli ktoś zdecyduje się na operację bariatryczną lub przyjmowanie środków farmakologicznych, muszą one zostać połączone z właściwym odżywianiem. Inaczej walka z otyłością jest spisana na straty.
Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/leczenie-dietetyczne-otylosci/
Co powinna zawierać dieta w walce z otyłością?
Otyłość bierze się z różnych czynników, ale zdecydowanie tymi dominującymi w tym względzie przyczynami są nieprawidłowe odżywianie i brak aktywności fizycznej. Osoby z nadwagą, które sięgają po potrawy bogate w tłuszcze nasycone, fast foody, słodycze, kolorowe napoje gazowane, bardzo często nie zauważają nawet, kiedy ich nadwaga przeradza się w otyłość. Dlatego też dietoterapia w leczeniu otyłości polega przede wszystkim na całkowitej zmianie trybu życia i wcześniejszych zwyczajów żywieniowych.
Jadłospis w walce z otyłością musi być oparty na najważniejszych składnikach odżywczych, takich jak białka, zdrowe tłuszcze, węglowodany złożone, witaminy i minerały. Codzienne posiłki powinny być różnorodne i oparte na produktach pełnoziarnistych, mlecznych, mięsie, rybach, tłuszczach, owocach i warzywach. Ponadto posiłki powinny być spożywane w regularnych odstępach czasowych co 3-4 godziny. Porcje również powinny być diametralnie mniejsze od tych, które chory spożywał wcześniej. Przede wszystkim ich zadaniem jest zaspakajanie głodu, a nie doprowadzanie się do stanu przejedzenia. Dietoterapię warto podjąć pod okiem lekarza oraz dołączyć do niej regularną aktywność fizyczną.
Dieta ograniczająca pomoże zwalczyć otyłość
Dobrym przykładem diety ograniczającej dla osoby, która chce pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, jest tak zwana dieta ubogoenergetyczna. Ogranicza się w niej tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz węglowodany proste i produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Aby ograniczyć spożycie tłuszczów odzwierzęcych należy sięgać po chudy drób, cielęcinę, ryby, pić odtłuszczone mleko i na nim przygotowywać posiłki, jeśli są w planie dietetycznym, całkowicie zrezygnować z fast foodów, słonych przekąsek, słodyczy i kolorowych napojów gazowanych.
Osoby z otyłością nie powinny również jeść smażonych pokarmów, a zamiast tego piec je w folii, grillować, gotować w wodzie lub na parze, dusić bez dodatku tłuszczu. Warto również zrezygnować z nadmiernej ilości soli, a do przyprawiania posiłków używać soku z cytryny, ziół, cebuli, czosnku, goździków, wanilii, cynamonu.
Zobacz też: http://www.leczsiezdrowo.pl/jakimi-srodkami-farmakologicznymi-leczy-sie-otylosc/