Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard?

Wygodne i dobrze dopasowane buty snowboardowe to precyzyjna kontrola nad deską, mniejsze ryzyko kontuzji i komfort na stoku. Pęcherze, odciski i otarcia potrafią skutecznie zepsuć przyjemność z jazdy, nawet w idealnych warunkach pogodowych. Każda stopa ma nieco inną budowę, więc nie istnieje coś takiego jak uniwersalny model buta dla wszystkich. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym snowboardem, czy dopiero stawiasz pierwsze kroki na desce, warto poświęcić trochę czasu na dobranie odpowiedniego rozmiaru i modelu butów. Wybór na rynku jest ogromny, więc poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak zawęzić listę rozpatrywanych opcji.

Płeć ma znaczenie

Producenci butów snowboardowych dzielą oferowane modele na damskie, męskie i juniorskie. Podział ten przekłada się nie tylko na dostępne rozmiary, wygląd i kolorystykę, ale również kształt wewnętrznej wkładki. Stopy kobiet i mężczyzn mają różną budowę anatomiczną i właśnie z tego powodu stosuje się powyższy podział. Wybierając buty snowboardowe, warto od razu skoncentrować się na odpowiedniej kategorii butów.

Twardość buta a poziom i styl jazdy

Poza płcią i wiekiem, buty snowboardowe należy dopasować do umiejętności, stylu jazdy oraz pozostałych elementów sprzętu. Podobnie jak w przypadku deski i wiązań, kluczowa jest odpowiedź na pytanie, gdzie i jak chcemy jeździć. Na tej podstawie dobieramy twardość butów snowboardowych, czyli tzw. flex. Większość producentów podaje ten parametr w skali 1–10, gdzie 10 to buty najtwardsze. Wyższy parametr flex przekłada się na większą responsywność deski i bardziej precyzyjną jazdę, co wymaga jednak odpowiedniej techniki. Miękkie modele wybaczają wiele błędów, więc są idealne dla początkujących snowboardzistów. Na ogół do jazdy freestylowej i w snowparku sprawdzą się buty miękkie i średnie. Z kolei twardsze modele poleca się do ewolucji na skoczni i w half-pipie oraz jazdy all-mountain i poza trasami.

lulagoga buty

System sznurowania

Zwykłe sznurowadła z haczykami w górnej części buta są niezawodne i pozwalają ściągnąć but na każdej wysokości dokładnie tak, jak chcemy. Z tego powodu tradycyjnie sznurowane modele posiadają wielu zagorzałych zwolenników. Dokładne zawiązanie sznurowadeł wymaga jednak sporo wysiłku, więc na rynku dostępne są buty z ekspresowymi systemami sznurowania, przy których nie trzeba stosować tak dużej siły. Popularny jest system BOA z pokrętłem ściągającym stalową linkę, oferowany przez takie firmy jak Burton czy ThirtyTwo. BOA i inne systemy szybkiego sznurowania są dostępne w wariantach jedno- i dwustrefowych. Drugą opcję stosuje się przede wszystkim w twardszych modelach, gdyż system dwustrefowy umożliwia bardziej precyzyjne dopasowanie górnej i dolnej części buta do nogi.

Jak mierzyć buty snowboardowe?

Podczas mierzenia pamiętaj o założeniu skarpetki i odpowiednim sznurowaniu. W rozwiązanym bucie stopa przesuwa się do przodu, więc buty mogą wydawać się mniejsze, niż są w rzeczywistości. Po założeniu pochyl się lekko do przodu, ugnij kolana i przyjmij pozycję do jazdy. Przy dobrze dobranym rozmiarze palce stóp powinny w minimalnym stopniu dotykać przodu buta. Jeśli palce mocno naciskają na przód lub musisz je podwinąć, rozmiar jest za mały. Z kolei, gdy w ogóle nie wyczuwasz przodu, but jest za duży. Następnie przenieś ciężar ciała na palce i sprawdź, czy pięta się unosi. W dobrze dopasowanym i zasznurowanym bucie pięta podnosi się minimalnie, a w idealnej sytuacji zupełnie nie rusza się z miejsca. Jeśli rozmiar jest dobry, a pięta podnosi się, zastanów się nad innym modelem buta. Warto chwilę pochodzić, aby sprawdzić, czy buty nie uciskają i są wygodne. Pamiętaj, że wkładka z czasem „rozejdzie się” i dopasuje do kształtu stopy.

deska snowboard

Kupując własny sprzęt, zacznij od butów

Buty to pierwszy element wyposażenia snowboardowego, w który warto zainwestować. Wewnętrzna wkładka zmienia kształt pod wpływem temperatury i z czasem dopasowuje się do stopy. Odkształcone przez wiele osób buty z wypożyczalni nie będą dobrze trzymać nogi. Warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego modelu i rozmiaru, a w razie jakichkolwiek wątpliwości poprosić o pomoc sprzedawcę.

Eksperci sklepu lulagoga.pl chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. Na blogu znajdziesz natomiast mnóstwo praktycznych porad dotyczących wyboru sprzętu snowboardowego, m.in. jak dobrać swoją pierwszą deskę.

Źródło zdjęć: lulagoga.pl, shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here