Badanie osłuchowe potwierdza zapalenie oskrzeli
fot. Pixabay.com

Zapalenie oskrzeli u dzieci występuje bardzo często w okresie jesienno-zimowym. Dochodzi do niego wówczas, gdy wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych nie jest wyleczona, a działanie wirusów przenosi się na dolne drogi oddechowe. Leczenie polega głównie na zminimalizowaniu uciążliwych objawów zapalenia. W tym celu podaje się leki przeciwkaszlowe oraz przeciwgorączkowe. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zapalenie-oskrzeli-u-dziecka-skad-sie-bierze-jak-leczyc-i-zapobiegac/

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia oskrzeli u dzieci?

Dzieci na zapalenie oskrzeli mogą zachorować już przed ukończeniem drugiego roku życia. Po raz kolejny ryzyko zachorowania wzrasta, gdy dziecko osiąga wiek wczesnoszkolny. Infekcję tę wywołują wirusy, które najpierw atakują górne drogi oddechowe. Następnie infekcja przenosi się w dolne partie układu oddechowego, zajmując oskrzela i oskrzeliki. Do zakażenia wirusami wywołującymi chorobę dochodzi drogą kropelkową. Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi zapalenia oskrzeli są przede wszystkim:

  • niedojrzałość układu oddechowego u dzieci,
  • przebywanie w dużych skupiskach jak żłobki, przedszkola, szkoły,
  • przebywanie w niewietrzonych pomieszczeniach.

Choroba zaczyna się zazwyczaj od kataru i bólu gardła. Następnie pojawia się kaszel – najpierw suchy, po kilku dniach mokry, któremu towarzyszy trudna do odkrztuszenia wydzielina. Czasem objawom tym towarzyszy również gorączka, a bardzo często osłabienie, senność, apatia.

Jak leczyć zapalenie oskrzeli u dzieci?

Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Lekarz zaleca więc najczęściej podawanie leków przeciwkaszlowych i przeciwgorączkowych. Jeśli infekcja jest już na etapie mokrego kaszlu, wówczas stosowane są lekarstwa, które rozrzedzają wydzielinę oraz pomagają w jej odkrztuszaniu. W ten sposób przeciwdziała się zapaleniu płuc. Podczas leczenia również ważne jest wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko, podawanie płynów, aby odpowiednio nawodnić organizm, utrzmywanie w domu temperatury w okolicach 18 stopni Celsjusza oraz nawilżanie powietrza.

Zobacz też: http://www.leczsiezdrowo.pl/jakie-sa-przyczyny-i-objawy-zapalenia-oskrzeli/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here