Przeziębienie bardzo często dotyka nas pod koniec jesieni, w trakcie zimy, czy na początku wiosny. Jednak… czy wiemy czym w zasadzie jest przeziębienie? Według definicji powinna to być stricte reakcja na zimno. Czy jednak tak jest w istocie? Nie do końca…
Przeziębienie – definicja
A zatem – co to jest przeziębienie? Otóż jest ono tak popularnie nazywane, gdyż w istocie, kiedy zmarzniemy, spada naszą odporność. Przez to z kolei łatwo łapiemy wszelkie infekcje, w tym właśnie przeziębienie, które jest po prostu łagodną infekcją wirusową. Dlaczego łagodną? Otóż objawy są czasami bardzo dokuczliwe, niemniej jednak generalnie przeziębienie nie ma zbytnio prawa pozostawić jakiś poważnych powikłań. Najczęściej także nasz organizm dość szybko sam sobie radzi z taką infekcją.
Przeziębienie vs. grypa
Ważne jest jednak, aby umieć odróżnić przeziębienie od grypy, która także jest chorobą wirusową, niemniej jednak niestety już dość poważną. Otóż w grypie zazwyczaj pojawia się wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, czasem dodatkowo ból głowy i kaszel. Przy przeziębieniu natomiast dominuje raczej ból gardła i katar. Kaszel ma niewielkie nasilenie i najczęściej albo nie ma podwyższonej temperatury albo oscyluje ona wokoło stanu podgorączkowego. Pamiętajmy jednak, że jeśli czujemy się źle i nie bardzo potrafimy określić, co nam jest, to koniecznie powinniśmy zgłosić się do lekarza!
Mikstura na przeziębienie – jakie leki stosować?
Czy znamy jakąś miksturę na przeziębienie? Generalnie nie ma leczenia przyczynowego przeziębienia. Najczęściej trzydniowy odpoczynek, ograniczenie aktywności a najlepiej – pobyt w domu pomagają nam. Jednak nieraz objawy są dość dokuczliwe… Co możemy wówczas zrobić? Otóż jeśli pojawiła się gorączka, możemy ją zbić lekami przeciwgorączkowymi. Pamiętajmy jednak, aby to robić z głową – nie zbijajmy stanu podgorączkowego. Na ból gardła znakomicie pomogą na pewno pastylki. Warto tu rozejrzeć się za ziołowymi pastylkami. Na katar zaś pomogą roślinne spray’ e albo inhalacje z olejkami, a na wilgotny kaszel – leki mukolityczne.
Mikstura na przeziębienie – profilaktyka
Czy istnieje jakiś sposób na profilaktykę przeziębienie? Otóż przede wszystkim uniwersalna recepta na uniknięcie przeziębienia to dbanie o siebie. Nic innego nam tak nie pomoże. A zatem warto odżywiać się zdrowo, spać odpowiednią ilość godzin, dbać o aktywność. Nie należy także zapominać o przyjaciołach – śmiech to naprawdę zdrowie. Jeśli chcemy czegoś więcej to warto popatrzeć na mikstury na przeziębienie wykonane na bazie naturalnych składników – mogą to być herbatki ziołowe, soki z dzikiej róży itd. Oczywiście nie są to leki – często jednak takie napary zawierają naprawę wiele witamin i mikroelementów.
Na koniec pamiętajmy także, że każda, nawet najsłabsza infekcja, już osłabia nasz organizm, czyniąc go podatnym na inne choroby. Stare chińskie przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dobrze jest potraktować to poważnie.