Często zdarza się, że osoby, które dopiero zaczynają regularnie biegać lub też szykują się do udziału w pierwszych maratonach, zaczynają się intensywniej pocić w trakcie biegów i treningów. Często za taki stan rzeczy winią inną temperaturę powietrza lub zmianę diety. Jednak gdy zaczniesz biegać regularniej, będziesz się intensywniej pocić, nawet gdy temperatura i wilgotność będą w przybliżeniu takie same jak przedtem. Dlaczego tak się dzieje i co możesz z tym zrobić?

Poprawianie kondycji, wpływa na sposób, w jaki twoje ciało funkcjonuje – i to na wiele różnych sposobów. Pot jest jednym z podstawowych sposobów, jakie Twoje ciało ma, aby zapobiec wzrostowi temperatury Twojego organizmu do niebezpiecznego poziomu. Podczas ćwiczeń spalają się kalorie — jednak większość spalonych kalorii generuje ciepło, zamiast napędzać ruch do przodu.

Jedynie około 20-25% kalorii przemieni się w ruch, co oznacza, że blisko 75% energii, którą wyprodukujesz, stanie się ciepłem. Ciepło musi zostać rozproszone przez cały organizm, dlatego twoje ciało rozszerza naczynia krwionośne, w tym również te znajdujące się na skórze, aby umożliwić odprowadzenie ciepła ze środka ciała do obszarów, na których chłodniejsze powietrze przepływające przez skórę może odprowadzić część ciepła na zewnątrz. Pot powoduje, że proces chłodzenia działa jeszcze lepiej, ponieważ gdy pot odparowuje poza twoją skórę, zabiera dużo ciepła ze sobą – bez tego biegacz zacząłby się gotować w środku jak ziemniaki wstawione na mały ogień w garnku pełnym wody.

Zdolność do większego wysiłku, jaka pojawia się wraz ze wzrostem kondycji, oznacza także, że masz możliwość generowania większej ilości ciepła w bardzo krótkim czasie. Masz również wytrzymałość na dłuższe ćwiczenie, co oznacza, że masz zdolność generowania ciepła przez dłuższy czas. Twoje ciało musi dostosować się do tych wymagań, aby utrzymać stałą temperaturę twojego rdzenia.

Problem powstaje, jednak gdy z jakiegoś powodu prawidłowa praca „systemu chłodzenia” organizmu zostaje zaburzona. Dla biegaczy problem ten związany jest ze „sztuczną skórą”… czyli z ubraniem, jakie noszą w trakcie biegu. Nieprawidłowa odzież jest powodem większej ilości problemów, niż początkujący biegacze mogliby przypuszczać.

Ubrania, posiadają bardzo różne funkcje. Od dekoracyjnych, formalnych po odzież przeznaczoną do zachowania ciepła w trakcie niesprzyjających warunków atmosferycznych. O funkcji takiej odzieży decyduje nie tylko jej krój, ale również materiał, z którego została wykonana, dlatego wybierając ubranie na trening, musimy dobierać je właśnie pod warunki panujące podczas biegu – zakłada to zarówno warunki panujące na zewnątrz – czyli pogodę, jak i porę roku – ale również to, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu – czyli wysiłek i wzrastającą temperaturę ciała.

Początkujący biegacze często decydują się na bieganie w luźnym bawełnianym T-shircie z racji na jedną z głównych cech bawełny – komfort. Wybór ten jest jednak niezwykle niekorzystny, gdyż bawełna pochłania wilgoć, ale słabo ją oddaje. Co to oznacza dla organizmu? Wilgoć w postaci pary, która opuszcza pory skóry, wsiąka w T-shirt, czyniąc go mokrym, na tym etapie znika już komfort, jaki był celem bawełnianej koszulki – ale na tym problemy się nie kończą.

Jak wiadomo, mokrą szmatką nie da się wytrzeć rozlanej wody. Tak samo mokry T-shirt przestaje przyjmować nowy pot. Na tym etapie zaczyna się problem. Ponieważ pot nie może wsiąknąć w opinającą biegacza koszulkę – nowy pot nie może opuścić porów jego skóry. Czyli nie może chłodzić sprawnie organizmu. Temperatura wnętrza ciała zaczyna się podnosić – organy mięśnie i ścięgna zaczynają się przegrzewać, a biegacz traci siłę.

Pocenie się jest dobrą i potrzebną reakcją organizmu – jeżeli wyposażysz się jednak w odpowiednie ubranie do biegania, pot swobodnie odparuje i nawet nie zauważysz, że intensywnie się pocisz, gdyż pot odparuje w postaci pary, zanim w większości się skropli. Odzież, która zdolna jest odprowadzać wilgoć poza ciało i ubranie, nosi nazwę odzież termoaktywna lub odzież termiczna. Dlaczego tak? Bo pomaga regulować system utrzymywania równowagi ciepła w organizmie. Jak wygląda odzież termoaktywna? Jest to wykonana z syntetycznego materiału koszulka i legginsy, które przylegają do ciała, ale nie blokują jego ruchów. Specjalistyczny materiał, z jakiego są wykonane bielizny termoaktywne, pozwala potowi i temperaturze swobodnie podróżować z dala od ciała, ale jednocześnie chroni skórę przed wychłodzeniem i wiatrem.

Jak widać, to nie pocenie się jest problemem, ale niewłaściwa odzież, jaką niektórzy biegacze wciąż stosują, a jak wiadomo, każda forma aktywności fizycznej wymaga specjalistycznego sprzętu i bieganie – nie jest tutaj wyjątkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here