Pływanie w wodach otwartych

Czym jest pływanie „open water”? Mówiąc najprościej i najkrócej, to pływanie w wodach otwartych, czyli jeziorach, rzekach lub morzach. W związku z odmiennymi warunkami do wykonywania aktywności niż te, które obowiązują na basenie, trzeba się do takiego wysiłku starannie przygotować. Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i spróbować swoich sił w wodach otwartych?

Open water – specyfika treningu

Termin open water oznaczający pływanie w wodach otwartych wykorzystuje się, by wyraźnie odróżnić go od tradycyjnego treningu na basenie lub zwykłego, rekreacyjnego pływania np. w jeziorze czy morzu na wakacjach. Taki trening to duże wyzwanie dla organizmu, gdyż woda jest chłodniejsza niż w basenie, często mętna, a dodatkowo tętni w niej życie. Konieczne jest więc odpowiednie przygotowanie fizyczne i zgromadzenie sprzętu, by móc bezpiecznie wypróbować nowej aktywności.

Open water – ubiór i akcesoria potrzebne na trening

ubiór i akcesoria potrzebne na trening

Dobrej jakości sprzęt to podstawa, by nie narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo oraz by pływanie w wodach otwartych było przyjemne. Zacznijmy od ubioru. Oprócz wykonanych z szybkoschnących materiałów kąpielówek męskich lub stroju kąpielowego damskiego podstawę stanowi pianka triathlonowa. To ona chroni ciało przed wychłodzeniem w czasie pływania, gdyż zapewnia skuteczną izolację termiczną. Dodatkowo zwiększa też wyporność, dlatego jest najlepszym rozwiązaniem na trening. Wśród pływających wprawdzie zdarzają się osoby, które nie zakładają pianki, ponieważ ich nie lubią, ale są to raczej osoby zaawansowane, które rozgrzewają się, zwiększając liczbę wymachów ramion w czasie pływania.

Kolejny, bardzo ważny element, bez którego trudno się obejść w trakcie treningu open water to okulary. Mowa tutaj nie tyle o okularach na basen, ile o specjalnych okularach do pływania w wodach otwartych, które mają znacznie szerszy kąt widzenia i są przyciemnione, dzięki czemu zapewniają lepszą widoczność w różnych warunkach.

Wśród elementów wyposażenia bardzo ważna jest także boja asekuracyjna, która zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Opcjonalnie można również dla własnego komfortu ubrać czepek pływacki.

Bazowe zasady bezpieczeństwa

Bazowe zasady bezpieczeństwa

Najczęściej podkreślanym aspektem związanym z treningiem open water jest oczywiście bezpieczeństwo. Każdy z pływających musi respektować te zalecenia. Na początek na pewno warto oswoić się z warunkami, w jakich przyjdzie nam pływać i jak najwięcej czasu spędzać w wodzie, by się z nią oswoić. Trzeba też nauczyć się tak pływać, by nie połykać ani wody, ani powietrza.

Na początku najlepiej pływać w swoim tempie, bez nastawienia na wyniki, dość blisko brzegu, by w razie potrzeby móc bezpiecznie zawrócić. Warto powoli przyzwyczaić swoje ciało do odmiennych warunków pływania i uczyć się orientacji w terenie. Oczywiście zawsze trzeba mieć przy sobie boję asekuracyjną. O ile to możliwe, najlepiej trenować z kimś, kto w razie potrzeby odholuje nas do brzegu lub przynajmniej poinformować innych o miejscu i czasie swojego treningu.

Pierwsze treningi w jeziorze, rzece lub morzu

Poniżej kilka wskazówek, które pomogą poczuć się pewniej w wodzie.

Zachowaj czujność. Zawsze patrz przed siebie do przodu w czasie pływania. Zanim nabierzesz powietrza, spójrz, gdzie płyniesz. Skup się, by nie stracić orientacji w terenie i poczucia bezpieczeństwa.

Myśl o celu. Zanim wypłyniesz, pomyśl, gdzie chcesz dotrzeć. Po wejściu do wody kontynuuj aktywność do samego końca, czyli do momentu, kiedy dotkniesz rękami dna. Wtedy możesz wyjść spokojnie z wody, by odpocząć i uspokoić oddech.

Sprawdzaj warunki pogodowe. Śledź na bieżąco prognozę pogody, a także natychmiast reaguj na wszelkie nagłe zmiany aury. Jedną z gorszych rzeczy jest nagłe pogorszenie pogody, które może nie tylko utrudnić, ale wręcz uniemożliwić bezpieczny trening.

Naucz się oddychania w obie strony. Dzięki tej umiejętności efekty treningu staną się coraz lepsze. Oddychając w obie strony, będziesz sprawniej nabierać powietrze, lepiej nawigować i więcej dostrzegać.

Nie wpadaj w panikę. Kiedy zachłyśniesz się wodą lub złapie cię skurcz, mimo wszystko postępuj spokojnie i logicznie. Staraj się uspokoić oddech, by po chwili móc wrócić bezpiecznie na brzeg.

Nowa aktywność, nowe wyzwanie

Jeśli znudziły Ci się już treningi na basenie, możesz spróbować swoich sił w wodach otwartych. Jest to duże wyzwanie dla początkujących, ale dla triathlonistów jeden z podstawowych elementów treningu. Warto na początek na spokojne zgromadzić sprzęt i przemyśleć miejsca, gdzie można taki trening przeprowadzić. Z pewnością jest to aktywność, która daje dużo frajdy!

Pierwsze treningi w jeziorze, rzece lub morzu

Jeśli szukasz kąpielówek, w których będziesz mógł wygodnie trenować, to zajrzyj na stronę: https://outhorn.com/. Znajdziesz tam kąpielówki męskie i stroje kąpielowe damskie w bardzo przystępnych cenach, a także modną odzież na każde warunki pogodowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here