Bycie psychologiem to bardzo trudne zajęcie. Codziennie ma się styczność z przypadkami osób ciężko chorych, dotkniętymi różnymi schorzeniami psychicznymi. Branie na siebie odpowiedzialności za ich uzdrowienie sprawia, że psychologowie sami często zapadają na choroby, które obciążają ich emocjonalnie. Aby radzić sobie z trudnościami, potrzebują wytchnienia i wsparcia. Jedną z form wspierania lekarzy są szkolenia dla psychologów.
Podczas długiej edukacji lekarze zdobywają niezbędną wiedzę i doświadczenie, które pozwalają im skutecznie leczyć pacjentów. Jeśli jednak komuś zależy na byciu świetnym w swojej specjalizacji, konieczne są szkolenia, które pogłębiają wiedzę, uczą podejścia do pacjenta, a także pomagają rozładowywać emocje, które kłębią się w ich głowach. Lekarz jest stale w procesie nauki.
Przychodzi lekarz do lekarza
Firmy szkoleniowe oferują różnego typu opcje, dopasowane do oczekiwań lekarzy psychologów i psychoterapeutów. W umiejętny sposób pokazują, jak lekarze mogą radzić sobie ze stresem, który jest wpisany w ten zawód. Odpowiedzialność na stan pacjenta, często długie terapie i brak efektów sprawiają, że lekarz może odczuwać frustrację i zniechęcenie. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nich sam uczęszczał na konsultacje i na bieżąco rozwiązywał problemy pojawiające się w jego głowie.
Rodzina w służbie choremu
Często, nie będąc psychologiem, zdarzają się sytuacje, gdy musimy zmierzyć się z problemami innych, naszych bliskich. Jeśli ktoś z naszej rodziny uczęszcza na psychoterapię, okazuje się, że to nie jest problem tylko tej jednej osoby. Najbliżsi nie wiedzą, jak się zachować i w jaki sposób wspierać pacjenta, dlatego i dla nich firmy szkoleniowe przygotowują specjalne kursy. Psychologowie wyjaśniają na nich, w jakim stanie znajduje się pacjent i co to oznacza dla rodziny. Pozwalają uporać się z poczuciem winy i bezsilności, w które wpadają rodziny pacjentów, obwiniając się za jego stan. Wyjaśniają, jak rozmawiać z chorym, by nie wywoływać u niego stresu, a być oparciem i pomocą. To bardzo przydatne rozwiązanie dla tych, którzy zmagają się z depresją, zaburzeniami odżywiania czy snu.
Wolontariusze i pomocnicy
Osoba z zaburzeniami ma kontakt nie tylko z lekarzami i swoją rodziną. Często spotyka na swojej drodze życzliwe osoby, które starają się ją wesprzeć. Często to one pierwsze zauważają symptomy choroby i rozmawiają z chorym, sugerując mu niejako potrzebę leczenia. Skąd ktoś wie, że jakaś osoba potrzebuje pomocy? Najpewniej miała możliwość uczestniczenia w szkoleniu dla psychologów, które uczy, jak rozpoznawać choroby, czytać symptomy, rozmawiać… by nie zniechęcić, a wesprzeć chorego. Każdy z nas może wziąć udział w warsztatach z psychologiem, który przekaże całą niezbędną do tego wiedzę.