Czasami, kiedy wejdziemy do apteki albo przejdziemy się po sklepie, znajdziemy dość specyficzne butelki z wodą do picia określaną, jako woda lecznicza. Co to jest i czy warto to stosować? W jakiej ilości? Którą wodę wybrać? Czy ten wybór jest obojętny? Na te wszystkie pytania odpowie poniższy artykuł.

Woda lecznicza – wczoraj i dziś

Warto powiedzieć kilka słów o tym, że dawniej – w okresie przedwojennym oraz międzywojennym, leczenie wodą było naprawdę całkiem popularne. Sławne osoby z całej Polski oraz cała śmietanka towarzyska zjeżdżały się do rożnych uzdrowisk, aby korzystać z dobrodziejstw nie tylko tamtejszego klimatu, lecz także właśnie wód. Później zapomniano w wodach leczniczych na długi czas, ponieważ nie jest to sposób leczenia, który daje wręcz spektakularne efekty. Dzisiaj jednakże wracamy do tych dawnych sposobów – może i trzeba poczekać na efekty, niemniej jednak jest to naturalny sposób, który nie szkodzi a pomaga.

Choroby leczone wodą leczniczą

Na jakie choroby pomaga ta woda? Wbrew pozorom jest ona całkiem skuteczna w przypadku szerokiej gamy schorzeń. Przede wszystkim można tu wymienić choroby układu pokarmowego, nerek oraz dróg moczowych. Część wód leczniczych działa także korzystnie na wątrobę oraz drogi żółciowe. Co więcej niektóre obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi a inne są polecane przy miażdżycy. Część wód łagodzi także stres i pomaga w problemach z zasypianiem. Jednak co jest szczególnie istotne – każda woda dobra jest na coś innego, ma inny skład. W związku z tym…

Kuracja na własną rękę – w żadnym wypadku!

Przede wszystkim nie powinno się próbować kuracji wodami leczniczymi na własną rękę. Wówczas bowiem możemy sobie tylko i wyłącznie zaszkodzić. Powinno się zatem pójść do lekarza, najlepiej takiego, który pracuje w uzdrowisku a następnie dokładnie wyjaśnić, jaki się ma problem zdrowotny. Pamiętajmy, że lekarz może poprosić o wyniki badań potwierdzające dane problemy. Następnie on dobierze odpowiednio wodę i powie, w jakiej ilości i jak należy ją spożywać.

Przykładowe wody lecznicze

A jakie są najbardziej popularne polskie wody lecznicze? Na pewno wymienić tu można wodę „Jan” doskonałą w leczeniu chorób nerek i dróg moczowych. Jest to bowiem szczawa wodorowęglanowo – wapniowa z dużą zawartością chlorków. Zalecana jest ona także przy cukrzycy i miażdżycy. Drugą wodą, bardzo obecnie popularną, jest „Zuber” czyli szczawa bardzo bogata w minerały. Ona z kolei ma doskonałe wręcz działanie żółciopędne i żółciotwórcze, w związku z czym stosowana jest w leczeniu chorób wątroby oraz dróg żółciowych. Oczywiście są to jedynie przykłady – w Polsce bardzo dużo jest przeróżnych wód leczniczych, które charakteryzują się doskonałym działaniem.

Zalety stosowania wód leczniczych

Podsumowując zaś – czy generalnie warto stosować wody lecznicze? Na pewno tak, jednak pod warunkiem oczywiście konsultacji lekarskiej. Wówczas możemy poprawić sobie zdrowie nie chemią, lecz naturalną wodą.

http://www.insult.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajlepsza woda
Następny artykułWoda do picia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here