niedziela, marzec 26, 2023

Awokado — wady i zalety

0
Awokado - wady i zalety

https://unsplash.com/photos/ePsIKxISjNU
https://unsplash.com/photos/XGNPO89fqV0

Awokado to egzotyczny owoc, który zyskał dużą popularność dzięki swoim walorom smakowym oraz licznym korzyściom zdrowotnych. Jednak, jak każdy produkt, awokado posiada nie tylko zalety, ale również wady. W tym artykule przedstawimy zarówno korzyści wynikające z konsumpcji tego owocu, jak i przeciwwskazania do jego spożywania.

Krótka historia awokado

Jest drzewem owocowym pochodzącym z Ameryki Środkowej i Meksyku. Naturalne siedlisko awokado obejmuje obszary tropikalne i subtropikalne na terytorium Meksyku, Gwatemali, Salwadoru, Hondurasu, Kostaryki, Panamy oraz niektórych wysp na Karaibach. Drzewa awokado rosną w regionach o umiarkowanym klimacie, z dużą wilgotnością powietrza, żyznym podłożu i regularnych opadach.

Awokado zostało rozpowszechnione na całym świecie dzięki hiszpańskim konkwistadorom, którzy odkryli jego smak i wartości odżywcze w XVI wieku. Obecnie awokado jest uprawiane w wielu krajach o odpowiednich warunkach klimatycznych, takich jak Stany Zjednoczone, Izrael, Hiszpania, Chile, Peru, Australia, a także w krajach afrykańskich i azjatyckich. Współczesne uprawy awokado często wykorzystują intensywne techniki rolnicze, aby zwiększyć wydajność i sprostać rosnącemu popytowi na ten owoc.

Awokado

Zalety awokado

 1. Bogactwo składników odżywczych: Awokado to źródło wielu witamin (A, C, E, K, B6) oraz minerałów, takich jak potas, magnez, miedź i żelazo. Zawiera również błonnik, który wspomaga trawienie i reguluje pracę jelit.
 2. Zdrowe tłuszcze: Awokado jest bogate w zdrowe tłuszcze nienasycone, zwłaszcza kwas oleinowy, który przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu LDL („złego” cholesterolu) oraz podniesienia poziomu cholesterolu HDL („dobrego” cholesterolu). Działa to korzystnie na zdrowie serca i układu krążenia.
 3. Wspomaganie utraty wagi: Dzięki zawartości błonnika i zdrowych tłuszczy awokado pomaga w utrzymaniu uczucia sytości na dłużej, co może przyczynić się do redukcji spożywanych kalorii i wspomóc proces odchudzania.
 4. Działanie przeciwzapalne: Awokado zawiera przeciwutleniacze, takie jak karotenoidy i witamina E, które mają działanie przeciwzapalne, wspomagające zdrowie stawów i układu odpornościowego.
 5. Poprawa zdrowia skóry i włosów: Witaminy i minerały zawarte w awokado wpływają korzystnie na wygląd i kondycję skóry oraz włosów. Dodatkowo awokado może być stosowane jako składnik maseczek i balsamów do pielęgnacji skóry i włosów.

Przeciwwskazania do jedzenia awokado i kto nie powinien jeść awokado

 1. Alergia na lateks: Osoby uczulone na lateks mogą doświadczyć reakcji alergicznych po spożyciu awokado, ponieważ białka zawarte w owocu są podobne do białek lateksu.
 2. Leki przeciwzakrzepowe: Awokado jest bogate w witaminę K, która odgrywa ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna, powinny kontrolować spożycie awokado, ponieważ zbyt duża ilość witaminy K może wpłynąć na skuteczność leków.
 3. Osoby z niewydolnością nerek: Ze względu na wysoką zawartość potasu w awokado, osoby z niewydolnością nerek powinny ograniczyć spożycie tego owocu. Nadmiar potasu może prowadzić do hiperkaliemii, która może być szkodliwa dla zdrowia.

  Więcej przeciwwskazań do jedzenia awokado znajdziesz pod linkiem https://tokocham.pl/kuchnia/kto-nie-powinien-jesc-awokado/.

Wady awokado

 1. Wysoka zawartość kalorii: Awokado to owoc o stosunkowo wysokiej zawartości kalorii, co może być problemem dla osób dbających o linię. Mimo że tłuszcze zawarte w awokado są zdrowe, to jednak ich nadmierne spożycie może prowadzić do przyrostu masy ciała. Kluczem jest umiarkowane spożywanie.
 2. Trudność w określeniu dojrzałości: Dojrzałe awokado jest miękkie w dotyku, ale niezbyt miękkie. Często zdarza się, że owoce są niedojrzałe lub już przekroczyły odpowiednią dojrzałość, co sprawia, że trudno je spożywać i wykorzystać w kuchni.
 3. Negatywny wpływ na środowisko: Masowa uprawa awokado, zwłaszcza w krajach Ameryki Łacińskiej, prowadzi do wylesiania, zwiększonego zużycia wody i stosowania pestycydów, co ma negatywny wpływ na środowisko. Warto zwracać uwagę na pochodzenie owoców i wybierać te z ekologicznych upraw.

Awokado to owoc o wielu zaletach, ale również kilku wadach. Spożywając go z umiarem i zwracając uwagę na ewentualne przeciwwskazania, można korzystać z jego dobrodziejstw dla zdrowia i urody. Ważne jest również, aby wybierać awokado pochodzące z ekologicznych upraw, aby minimalizować negatywny wpływ na środowisko.

Trening tlenowy – na czym polega i jakie są jego korzyści?

0
Trening tlenowy

Trening tlenowy to rodzaj aktywności fizycznej, który skupia się na zwiększeniu wydolności tlenowej organizmu. W przeciwieństwie do treningu siłowego, który ma na celu zwiększenie siły mięśniowej, trening tlenowy koncentruje się na pracy układu krążenia i oddechowego. W tym artykule opowiemy o treningu tlenowym, na czym polega i jakie są jego korzyści.

Czym jest trening tlenowy?

Trening tlenowy to rodzaj ćwiczeń, których celem jest zwiększenie wydolności tlenowej organizmu. Oznacza to, że podczas takiego treningu, organizm jest w stanie skuteczniej wykorzystywać tlen, który dostarczany jest do mięśni. Dzięki temu, organizm jest w stanie pracować bardziej efektywnie, a także zwiększyć swoją wytrzymałość.

Jakie są korzyści treningu tlenowego?

Trening tlenowy ma wiele korzyści dla organizmu. Po pierwsze, zwiększa on wydolność tlenową organizmu, co wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego. Dzięki temu, organizm jest w stanie pracować bardziej efektywnie, co pozwala na poprawę kondycji i wytrzymałości.

Po drugie, trening tlenowy pomaga w redukcji masy ciała. W czasie treningu tlenowego organizm spala kalorie, co wpływa na utratę zbędnej tkanki tłuszczowej. Dlatego, trening tlenowy jest często stosowany jako forma aktywności fizycznej w trakcie procesu odchudzania.

Po trzecie, trening tlenowy pozytywnie wpływa na samopoczucie i nastrój. W czasie treningu organizm wytwarza endorfiny, które wpływają na poprawę nastroju i redukcję stresu.

Rodzaje treningu tlenowego

Trening tlenowy można wykonywać na wiele różnych sposobów. Najczęściej stosowanymi formami treningu tlenowego są:

 • Bieganie – to jedna z najbardziej popularnych form treningu tlenowego. Bieganie pozwala na spalenie dużej ilości kalorii, a także zwiększenie wydolności tlenowej organizmu.
 • Pływanie – pływanie to forma treningu tlenowego, która pozwala na pracę wielu grup mięśniowych jednocześnie. Ponadto, pływanie jest formą treningu o niskim wpływie na stawy, co czyni ją idealną dla osób z problemami z układem kostno-stawowym.
 • Jazda na rowerze – jazda na rowerze to kolejna forma treningu tlenowego, która jest łagodna dla stawów i pozwala na spalenie dużej ilości kalorii. Ponadto, jazda na rowerze może być również formą transportu, co pozwala na łączenie przyjemnego z pożytecznym.
 • Nordic Walking – to forma treningu tlenowego, która polega na chodzeniu z kijkami. Nordic Walking pozwala na zwiększenie wydolności tlenowej organizmu, a także na pracę wielu grup mięśniowych jednocześnie.

Jakie są zasady treningu tlenowego?

Trening tlenowy powinien być wykonywany regularnie, najlepiej 3-4 razy w tygodniu. Czas trwania treningu powinien wynosić co najmniej 30 minut, aby organizm miał czas na osiągnięcie stanu zwiększonej wydolności tlenowej. Ważne jest również, aby trening był przeprowadzany w odpowiedniej intensywności. Zbyt niskie obciążenie może nie przynieść oczekiwanych efektów, natomiast zbyt wysokie obciążenie może prowadzić do kontuzji.

Przed rozpoczęciem treningu tlenowego warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli osoba planuje zwiększenie intensywności treningów lub ma problemy zdrowotne.

Podsumowanie

Trening tlenowy to forma aktywności fizycznej, która pozwala na zwiększenie wydolności tlenowej organizmu. Trening tlenowy ma wiele korzyści dla zdrowia, m.in. zwiększenie wytrzymałości, redukcję masy ciała oraz poprawę samopoczucia i nastroju. Istnieje wiele różnych form treningu tlenowego, m.in. bieganie, pływanie, jazda na rowerze oraz Nordic Walking. Przed rozpoczęciem treningu tlenowego warto skonsultować się z lekarzem, aby dobrać odpowiednią formę treningu oraz intensywność.

Źródło: https://www.shape.pl/trening-aerobowy-tlenowy-na-czym-polega-i-jakie-sa-jego-korzysci/

Zakup roweru przez internet – na co zwrócić uwagę?

0
Zakup roweru przez internet

Kupując rower online, jest wiele czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę. Kupując rower online, należy pamiętać o kilku rzeczach Musisz być w stanie określić typ roweru, który chcesz, niezależnie od tego, czy kupujesz rower online, czy w sklepie stacjonarnym. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jakie rowery są dostępne w sklepach?

Istnieje wiele rodzajów rowerów. MTB, czyli rowery górskie, które są najbardziej uniwersalne. Są one jednak przeznaczone do jazdy w terenie. Można na nich jeździć po drogach utwardzonych. Rowery szosowe mogą być używane do osiągania prędkości na płaskich drogach. Rowery te nie posiadają zawieszenia. Rowery przełajowe zostały zaś zaprojektowane do prędkości terenowej. Są mocniejsze niż ich odpowiedniki. Są połączeniem rowerów MTB i szosowych. Rowery te mają zawieszenie, bardzo szerokie opony i hamulce tarczowe. Mają duże koła i sztywne ramy, które są lekkie. Rowery miejskie mogą być używane do wygodnej jazdy po mieście na płaskich drogach i w parkach. Rowery te są wyposażone w grube opony i sprężynowe siodełka, które zapewniają dobrą amortyzację.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przy wyborze roweru pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest jego rama. Rama powinna być lekka i wytrzymała. Im lżejsza rama i szybsze przyspieszenie, tym rower jest bardziej zwrotny na schodach lub innych nieprzejezdnych miejscach. Nie tylko materiał jest ważny, ale również technologia wykonania ma wpływ na wytrzymałość i wagę ramy. Ramy rowerowe mogą być wykonane ze stali, tytanu lub stopów aluminium. Tytan jest droższy od stali. Najbardziej pożądane ramy do rowerów są wykonane z karbonu i aluminium.

Nowoczesna technologia pozwala na produkcję rur o zmiennym przekroju ze stopów aluminium. Producenci mogą osiągnąć wysokie wskaźniki wytrzymałości przy jednoczesnej minimalizacji wagi.

Ramy karbonowe oferują większą wytrzymałość niż aluminiowe ze względu na mniejszą wagę. Wytrzymałość ramy to kolejny ważny aspekt. Łatwo jest naprawić wgniecioną ramę aluminiową. Rama węglowa, nawet z niewielkimi uszkodzeniami jest znacznie trudniejsza do naprawienia niż aluminiowa. Dlatego potrzebne są różne materiały: żywice o różnej lepkości, tkanina węglowa o różnej grubości oraz wykroje z włókna węglowego.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar roweru?

Rozmiar i geometria są ważne. Odpowiedni rozmiar gwarantuje idealne dopasowanie, minimalizuje obciążenie stawów i mięśni oraz zapobiegnie kontuzjom spowodowanym nagłym zatrzymaniem lub zjazdem. Geometria ramy ma wpływ na takie cechy roweru jak stabilność i zwrotność, a także zdolność do poruszania się po nierównościach. To wszystko ma wpływ na dynamikę jazdy po szlaku, prędkość i przyjemność z jazdy. Rodzaj zawieszenia jest ważnym elementem podstawowej konstrukcji roweru. To, jaki rodzaj zawieszenia wybierzesz, będzie zależało od tego, gdzie i jak często zamierzasz jeździć. Istnieją trzy główne typy rowerów: Rowery ze sztywnymi lub bez zawieszenia widelcami. Te rowery nadają się do użytku na dobrych drogach. Rowery MTB są wyposażone w przednie widelce amortyzowane, ale nie mają tylnego amortyzatora. Do jazdy w terenie najlepsze są rowery z przednim i tylnym amortyzatorem.

Czy kupowanie roweru przez Internet jest bezpieczne?

Jeśli chodzi o zakup roweru, sklepy internetowe stają się coraz bardziej popularne. Łatwo jest zrozumieć dlaczego. Sklepy te sprzedają ten sam produkt w niższej cenie niż punkty stacjonarne, ale o lepszej jakości. Ale czy takie zakupy są bezpieczne? Istnieją dwie opcje zakupu roweru online. Po pierwsze, można zamówić rowery bezpośrednio u producentów. Producenci, którzy sprzedają bezpośrednio, zazwyczaj mają zespoły wsparcia technicznego i gwarancyjnego w każdym kraju.

Sklepy internetowe mogą również sprzedawać rowery ze swoich marek.Wysokiej jakości modele można znaleźć na: mocnerowery.pl/rowery-elektryczne-sklep.html. Istnieją również witryny z listami, które mają określonych producentów. Te rowery można kupić tylko u sprzedawcy (wyłączne partnerstwo). W obu przypadkach należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.

Unikaj kupowania w niesprawdzonych sklepach lub jeśli masz obawy co do bezpieczeństwa. Należy uważnie przeczytać stopkę adresową, aby upewnić się, że wszystkie dane firmy są wyświetlane na stronie internetowej. Wśród tych danych znajdują się obowiązkowe „oficjalne” dane, takie jak numer VAT i adres siedziby. Możesz dokonać zakupów za pobraniem, jeśli sklep na to pozwala. W takiej sytuacji będziesz tylko tracił czas. Jeśli sklep wysyła przedmioty za pobraniem, istnieje 100% szans, że przedmiot dotrze.

Gdzie zagrać w padel w Katowicach i okolicy?

0
Gdzie zagrać w padel w Katowicach i okolicy

Mieszkasz na Śląsku i szukasz klubu sportowego, w którym możesz zagrać w padel? Jesteś szczęściarzem, ponieważ w województwie śląskim nie brakuje kortów do padla. Dowiedz się, gdzie się znajdują i w jakich godzinach są czynne. A może myślisz o inwestycji w nową infrastrukturę do padla? Podpowiemy Ci, jak możesz ją zrealizować.

Gdzie zagrać w padel w województwie śląskim?

W Polsce wciąż jest niewiele miejsc, w których dostępne są korty, umożliwiające grę w padel – Katowice i woj. śląskie to region, w którym dostęp do kortów do padla jest naprawdę wygodny. Tylko mieszkańcy województwa mazowieckiego mają do dyspozycji więcej ośrodków z kortami do padla. Jednak przewaga Śląska polega na tym, że na Mazowszu korty skupione są w Warszawie bądź miejscowościach bezpośrednio z nią sąsiadujących. Na Śląsku natomiast są znajdują się w miejscowościach zlokalizowanych w różnych rejonach województwa.

Szukasz kortów? Padel – gdzie zagrać na Śląsku?

Padel Chorzów

W Chorzowie dostępne są dwa korty do padla, które zlokalizowane są przy ulicy Katowickiej 6. Korty znajdują się na wolnym powietrzu, dlatego otwarte są jedynie ciepłą porą. Jednakże sztuczne oświetlenie umożliwia korzystanie z nich wiosną i latem również w późnych godzinach wieczornych, dlatego wszyscy chętni mogą bez większych problemów znaleźć wolne terminy. Godziny otwarcia kortów do padla w Chorzowie to:

 • Poniedziałek, Środa, Piątek – 14:00-22:30
 • Wtorek, Czwartek – 8:00-22:30
 • Sobota-niedziela – 9:00-20:00

Padel Dąbrowa Górnicza

W Dąbrowie Górniczej można zagrać w padel w klubie Speed Squash Club przy ulicy Łańcuckiego 10. Tam również istnieje możliwość oświetlenia kortu po zmroku. Kort czynny jest w godzinach:

 • Poniedziałek–Piątek – 07:00-23:00;
 • Sobota–Niedziela – 08:00-20:00.

Padel Jaworzno

Kort do padla w Jaworznie w centrum sportowym Via Sport przy ulicy Wojska Polskiego 1 to jeden z najnowocześniejszych obiektów do padla w Polsce. Zadaszony kort jest otwarty przez cały rok i czynny jest w godzinach:

 • Poniedziałek–Piątek – 06:00-22:00;
 • Sobota–Niedziela – 08:00-20:00.

Padel Żory

W Żorach możesz zagrać w padel na korcie przy ulicy Folwareckiej. Kort znajduje się na wolnym powietrzu, dlatego otwarty jest wyłącznie ciepłą porą. Natomiast w sezonie, kiedy jest czynny, można korzystać z niego przez całą dobę.

Zainwestuj w nowe korty do padla w województwie śląskim

Uważasz, że kolejne korty do padla na Śląsku cieszyłyby się powodzeniem? Masz już pomysł na miejsce, w którym mogłaby powstać taka inwestycja? Prowadzisz klub sportowy i chcesz go rozwiać właśnie poprzez budowę kortów do padla? Rozpocznij współpracę z Padel Team Polska. Jest to najszybciej rozwijająca się organizacja związana z padlem w Polsce, która realizowała korty zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Współpracując z Padel Team Polska możesz postawić w swoim regionie najnowocześniejsze korty do padla, spełniająca najwyższe standardy.

Gumy do ćwiczeń – rodzaje, zastosowanie i zalety treningu z gumami

0
Gumy do ćwiczeń

Trenować można samemu lub z przyrządami. Według wielu sportowców korzystanie podczas ćwiczeń z dodatkowych akcesoriów zdecydowanie podnosi ich atrakcyjność. Faktem jest też to, że dobrze dobrane gadżety pomagają w stymulowaniu różnych partii ciała i zwiększaniu ogólnej wydolności organizmu. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz inwestować w drogie sprzęty, aby uzyskać oczekiwane rezultaty. Wystarczające będą gumy do ćwiczeń, które mają szereg zalet.

Jakie są rodzaje gum do ćwiczeń?

Gumy do ćwiczeń to niezwykle podręczne akcesoria, które przydadzą się każdemu. Każdy będzie też wiedział, jak się z nimi obchodzić bo nie są w ogóle skomplikowane w obsłudze. Natomiast znacznie podnoszą atrakcyjność ćwiczeń, pozwalając na stymulowanie różnych partii ciała, poprzez stwarzanie większych oporów.

W zależności od tego, do jakich ćwiczeń wykorzystujesz gumę, możesz nabyć jeden z wielu dostępnych modeli. Wśród nich znajdziesz:

 • gumy miniband – najczęściej wykorzystywane do trenowania nóg, z powodzeniem nadają się też do trenowania ramion i barków. Są krótkie i tworzą pętle,
 • gumy powerband – gumy osiągające około 100 cm, są na tyle mocne, że umożliwiają wykonywanie podciągnięć oraz sprintów,
 • taśmy flex – używane głównie do rehabilitacji, długie i elastyczne,
 • tubingi – gumy zakończone wygodnymi uchwytami, na których można się podciągać. Wymagają kontrolowanego chwytu, pomagając w ćwiczeniu nie tylko siły mięśni, ale też precyzji ruchów.

Gumy do ćwiczeń z każdej grupy są dostępne w różnych grubościach i szerokościach. Im większe są te wartości, tym większy opór generuje guma. Początkujący mogą wybrać cieńsze gumy, podczas gdy dla bardziej zaawansowanych odpowiednie będą szersze taśmy o oporze nawet 137 kg.

Zastosowanie gum podczas codziennych treningów

Gumy do ćwiczeń sprawdzają się zarówno na salach fitness, jak również w warunkach domowych. Są wszechstronne i funkcjonalne, a można je stosować zarówno w popularnych, jak i mniej znanych formach treningów – rozciągających oraz wzmacniających.

Odpowiednio zastosowane gumy mogą wesprzeć ćwiczenia niemal każdej partii ciała:

 • barków,
 • ud,
 • bicepsów,
 • pleców,
 • brzuchu,
 • pośladków.

Dla uzyskania optymalnych rezultatów warto zaplanować przebieg treningów, rodzaj ćwiczeń i częstotliwość ich powtarzania. Kluczowe jest również dobranie odpowiedniej gumy.

Dlaczego warto trenować z gumami?

Najważniejszym argumentem przemawiającym za stosowaniem gum do ćwiczeń jest zwiększanie oporów i wymuszanie większej aktywności ze strony mięśni. Z kolei, gdy te ciężej pracują, to efekty treningów są bardziej widoczne. Poprawia się napięcie, zwiększa się zmysł równowagi i elastyczność całego ciała. Po pewnym czasie sylwetka się wyszczupla i wysmukla, a poszczególne partie (pośladki, uda, brzuch, klatka piersiowa) ulegają wzmocnieniu. Tkankę tłuszczową zastępuje zwiększająca się masa mięśniowa. 

Które akcesoria sprawdzą się podczas wycieczki do lasu?

0
Które akcesoria sprawdzą się podczas wycieczki do lasu

Uwielbiasz grzybobrania, spacery i rowerowe wycieczki w lesie? Wybór odpowiedniego ubioru to jeszcze nie wszystko. Dowiedz się, które akcesoria sprawdzą się w Twoich rękach i zapewnią Ci komfort podczas przygód na łonie natury. Poznaj szczegółowe informacje, a aktywny wypoczynek będzie na wyciągnięcie ręki.

Plecak lub saszetka

Zacznijmy od plecaka, gdyż w nim będziesz przechowywać drobniejsze akcesoria, a także jedzenie, picie czy ubrania na zmianę. Jeżeli uwielbiasz długie wyprawy, najlepiej postawić na model o większej pojemności. Doskonałą propozycją będzie plecak myśliwski, który nie tylko pomieści wszystkie przydatne elementy, ale także powinien wyróżniać się nieprzemakalnym materiałem. Oznacza to, że znakomicie sprawdzi się podczas każdej pogody i zapewni ponadprzeciętną wygodę. 

Jeżeli jednak preferujesz krótkie wycieczki czy rowerowe wypady, świetnie sprawdzi się niewielka saszetka, w której bez trudu umieścisz portfel czy telefon. Pamiętaj jednak, aby zawsze mieć pod ręką butelkę wody lub termos z gorącym napojem. 

Plecaki, saszetki oraz wszystkie inne akcesoria kupuj zawsze w sprawdzonych punktach. Doskonałą propozycją dla wymagających klientów może być oferta sklepu internetowego Kolba. Wystarczy zapoznać się z szerokim asortymentem, w którym każdy miłośnik leśnych wycieczek znajdzie coś dla siebie. 

Praktyczny nóż

Solidny nóż może sprawdzić się w wielu sytuacjach, dlatego zawsze warto mieć go pod ręką. Pozwoli Ci na wycinanie gałęzi w celu rozpalenia ognia czy przecięcie bandaża w razie potrzeby. Natomiast myśliwym służy on do czynności związanych z oprawianiem zwierzyny. Ponadto znajdzie zastosowanie zawsze, gdy nie ma pod ręką nożyczek. Na szczęście oferta sklepu internetowego Kolba jest bardzo zróżnicowana i obejmuje przeróżne produkty. Wśród nich znajdziesz bardzo praktyczne, a zarazem miłe dla oka konstrukcje, które będą wręcz niezastąpione w lesie. 

Doskonałym wyborem może być nóż motylkowy, który charakteryzuje się składaną konstrukcją. W sklepie internetowym Kolba dostępne są modele w przeróżnych wariantach i stanowią obiekt zainteresowań myśliwych oraz wielu innych entuzjastów przyrody. Ponadto oferta to nie lada gratka dla kolekcjonerów, gdyż takie przedmioty doskonale wyglądają na półce. 

Latarka to podstawa

Każdy, kto spaceruje po lesie, powinien mieć pod ręką latarkę. Na ten element muszą zwrócić uwagę szczególnie myśliwi, gdyż polowania często odbywają się po zmroku. Latarki dostępne są w różnych wariantach i za każdym wyborem przemawia wiele atutów. Do popularnych rozwiązań należą modele taktyczne, ledowe czy czołowe. Ten klasyczny przedmiot możesz z łatwością trzymać w dłoni, natomiast model czołowy sprawdzi się wówczas, gdy dłonie będą zajęte (np. przenoszeniem zwierzyny).

Zanim wybierzesz latarkę, zwróć uwagę na jej parametry techniczne. Bardzo ważna będzie waga, jasność oraz żywotność. Ponadto rzuć okiem na materiał wykonania. Jednak podczas zakupów w sklepie Kolba nie musisz się martwić – wszystkie dostępne tu modele odporne są na uszkodzenia i świetnie sprawdzą się w lesie. Nie zapomnij o zapasowych bateriach!

Odżywki do spalania tłuszczów dla osób aktywnych fizycznie

0
Odżywki do spalania tłuszczów dla osób aktywnych fizycznie

Chęć zredukowania tkanki tłuszczowej jest jednym z głównych powodów, dla których decydujemy się na rozpoczęcie treningu fizycznego. Wbrew pozorom, nie tylko regularne wykonywanie ćwiczeń może okazać się pomocne w osiągnięciu tego efektu. Nie mniej ważna jest odpowiednia dieta oraz suplementacja właściwych preparatów. Poniżej skupiamy się na odżywkach dedykowanych dla osób aktywnych fizycznie, które pragną osiągnąć optymalne efekty w krótkim czasie. Podpowiadamy jakie grupy odżywek warto wybierać, by spalanie tłuszczu przebiegało szybciej oraz jak wygląda ich działanie w Twoim organizmie. 

Spalanie tłuszczu – skuteczna pomoc w efektywnym treningu 

By pozbyć się nieatrakcyjnych boczków, warto sięgnąć po specjalne suplementy, które intensyfikują proces spalania tłuszczu. Do najchętniej wybieranych odżywek należą między innymi: L karnityna, kwas linolowy CLA, a także preparaty zawierające w składzie katechiny, kofeinę lub ekstrakt z zielonej herbaty. Oczywiście, samymi odżywkami nie uda Ci się osiągnąć pożądanego efektu, jednak ich połączenie z treningiem będzie najlepszym rozwiązaniem wiodącym do upragnionego celu. 

W grupie produktów nazywanych spalaczami tłuszczu znajdują się preparaty stymulujące naturalne procesy organizmu zachodzące w trakcie wysiłku fizycznego. Mogą wykorzystywać między innymi mechanizm podnoszenia temperatury organizmu (preparaty takie to termogeniki), stymulujące procesy metaboliczne oraz usprawniające transport komórkowy. Działanie poszczególnych grup produktów wygląda zgoła inaczej, podobnie jak ich codzienne zażywanie. 

Przegląd polecanych preparatów 

L karnityna to jedna z najpopularniejszych substancji w walce z tkanką tłuszczową. Ma właściwości biochemiczne zbliżone do witamin z grupy B. By była maksymalnie skuteczna, należy jej zażywanie połączyć bezpośrednio z treningiem. Oprócz walki z tłuszczem jej zażywanie zwiększa także siłę i wytrzymałość tkanek mięśniowych, redukuje ich zakwaszenie oraz sprzyja regeneracji. Zaletą tej substancji jest także fakt, że poprawi wydolność Twojego organizmu w trakcie ćwiczeń, przez co wykonasz jeszcze więcej powtórzeń (i spalisz jeszcze więcej kalorii). 

CLA – czyli kwas tłuszczowy nienasycony, to po prostu kwas linolowy o wysokim stopniu sprzężenia. Jest to niezwykle skuteczny spalacz tłuszczu, z uwagi na jego wielopoziomowe oddziaływanie. Przede wszystkim – blokuje enzymy odpowiedzialne za wytwarzanie i transportowanie składników tkanki tłuszczowej. Wykazuje także intensywne działanie termogeniczne – zwiększając ciepłotę organizmu doprowadza do spalania tkanek tłuszczowych, nawet w momencie wypoczynku. 

Oprócz CLA znajdziesz także inne substancje z grupy termogeników, które mogą usprawnić proces spalania tłuszczy. Preparaty takie wykorzystują naturalne mechanizmy organizmu do wytwarzania wyższej temperatury. W grupie tych substancji znajdują się między innymi: piperyna, kapsaicyna, katechiny, teobromina, kofeina oraz gingerol. Choć nazwa niektórych z nich może brzmieć obco lub budzić podejrzenia, to jednak część z nich spożywasz niemal każdego dnia wraz ze zwykłymi produktami spożywczymi. Przykładowo, piperyna jest składnikiem czarnego pieprzu, katechiny występują natomiast w zielonej herbacie oraz innych naparach ziołowych.

Odżywka białkowa – wsparcie dla sportowców (i nie tylko)

0
Odżywka białkowa

Odżywka zawierająca białko to istotna pomoc w uzupełnieniu tego składnika w organizmieZwłaszcza wtedy, gdy nie ma możliwości zapewnienia odpowiedniej jego ilości za pomocą produktów spożywczych. Odżywki białkowe wysokiej jakości wspomogą budowanie masy mięśniowej.

Wokół odżywek zawierających białko narosło wiele mitów, a nawet kontrowersji. Niektórzy uważają, że jest ona niezbędna w okresie treningowym, inni zaś twierdzą, że odpowiednią podaż białka można zapewnić dzięki odpowiednio skomponowanej diecie. Dziś w formie odżywki najczęściej wykorzystywane jest białko serwatkowe (jego koncentrat). Kiedy należy więc takie białko stosować? Dla kogo jest przeznaczone? Jakie najlepiej wybrać? Odpowiedzi na te pytania w dalszej części artykułu.

Odżywki białkowe – dla kogo?

Tytułowy typ odżywek najczęściej jest kojarzony z osobami, które spędzają wiele czasu na siłowni i zależy im na zbudowaniu imponującej masy mięśniowej. To właśnie białko jest jej głównym budulcem. Odpowiednio dobrana odżywka pozwoli wspomóc je w tym procesie i dostarczyć odpowiednie wsparcie energetyczne. Białko pomaga również w szybszym spalaniu tkanki tłuszczowej. Pomoc białka w redukcji tkanki tłuszczowej jest szczególnie cenna, jeśli chcemy się cieszyć ładną rzeźbą i wyraźnym rysunkiem mięśni. Istotnej jest to, by zarówno kobiety, jak i mężczyźni korzystali z odżywek białkowych w ilości dla nich odpowiedniej. Mogą z nich korzystać także te osoby, które uprawiają sport rekreacyjnie – ale wskazane jest, by robiły to w dni treningu po dużym wysiłku. Białko jest wsparciem dla osób robiących tzw. treningi na masę. Odpowiednia ilość białka przyczynia się do hamowania rozpadu tkanki mięśniowej i pozytywnie wpływa na syntezę białek mięśniowych. Odżywki z zawartością czystego białka są polecane także dla osób: na diecie redakcyjnej, regenerujących się po przewlekłej chorobie czy też tych, które są narażone na utratę masy mięśniowej. Zalety odżywki białkowej  są więc – jak widać – wielokierunkowe.

Koncentrat białka serwatki – zalety

Koncentrat białka serwatkowego (WPC) to jeden z rodzajów odżywek. Na rynku istnieją jeszcze  izolaty białka serwatki (WPI), proszek serwatki i hydrolizat białka serwatkowego (to najdroższa opcja na rynku, dodatkowo smak takich odżywek jest gorzkawy). Koncentrat białka i izolat białka są najpopularniejszymi formami odżywek. Istotne jest, by koncentrat białka serwatki był wysokiej jakości, jak na przykład odżywka białkowa WHEY PROTEIN – tylko wtedy suplementacja nią przyniesie zamierzone efekty. Do zalet odżywki białkowej należy też to, że jest prosta w przygotowaniu – można zrobić z niej łatwy w konsumpcji koktajl. Sprawdza się też jako dodatek do naleśników czy ciast. Koncentrat białka serwatki cechuje też dobry smak.

Codzienna pielęgnacja męskiej skóry twarzy – co warto kupić

0
krem dla mężczyzn SPF 15

Tylko regularne korzystanie ze sprawdzonych środków może przynieść efekt w postaci gładkiej, jędrnej i atrakcyjnej skóry, pozbawionej nieestetycznych zmian. Powinni o tym pamiętać także mężczyźni, którzy codzienne zmagają się z wpływem rozmaitych czynników zewnętrznych.

To właśnie z ich powodu niezbędny staje się zakup odpowiednich kosmetyków, opartych na sprawdzonych formułach i wysokiej jakości składnikach naturalnych. Zapewniają one ochronę między innymi przed takimi czynnikami jak:

 • promieniowanie UV – konieczny okaże się krem z filtrem dla mężczyzn. Najlepiej z filtrem UV SPF 15,
 • zanieczyszczenia powietrza – jak pokazują badania, w znaczący sposób „odkładają” się one na skórze,
 • zmienne temperatury – powodujące wysuszanie skóry, a także powstawanie bolesnych podrażnień.

To oczywiście nie koniec, ponieważ mężczyźni powinni zadbać ponadto o głębokie nawilżenie skóry i jej odbudowę, tak aby wyeliminować oznaki zmęczenia. Do tego dodać można równie zdziałanie odmładzające. Mowa tutaj o wygładzaniu zmarszczek, jak również o hamowaniu naturalnych procesów starzeniowych.

Jakie produkty do skóry twarzy? Na co simę zdecydować?

W tym miejscu wiele osób zapewne uważa, że osiągnięcie powyższych efektów okaże się możliwe w przypadku użycia wielu produktów, dostosowanych do konkretnych obszarów. Rzeczywistość okazuje się jednak zupełnie inna.

Wystarczą bowiem dwa produkty – na dzień i na noc. W pierwszym przypadku będzie to dobrej jakości krem dla mężczyzn SPF 15, który wyróżnia się działaniem nawilżającym i ochronnym. W drugim natomiast krem gwarantujący intensywną odbudowę w czasie snu.

Warto podkreślić, że tego typu preparaty polecane są mężczyznom w każdym wieku. Ten niewielki zestaw będzie świetnym wyborem do codziennej, regularnej pielęgnacji, która w dość krótkim czasie zacznie przynosić pierwsze efekty. Skóra stanie się odpowiednio nawilżona i odżywiona. Wyeliminowane zostaną zmiany naskórne, odzyska ona swoją elastyczność, jędrność, a także naturalny koloryt.

Co równie istotne, okaże się w pełni odporna na wpływ wspomnianych wcześniej czynników zewnętrznych, które przecież dają o sobie znać każdego dnia. Tego typu kremy do twarzy przygotowywane są na bazie specjalnie dobranych składników, bez zbędnych, chemicznych dodatków. W składzie znajduje się między innymi olej abisyński, stevia, kwas hialuronowy, a także odpowiednio przetestowane formuły, które skupiają się na konkretnym działaniu. Taka mieszanka z pewnością jest warta zainteresowania.

Jak znaleźć dobrą pracę w Krakowie?

0
Jak znaleźć dobrą pracę w Krakowie

Wielu młodych mieszkańców i mieszkanek Krakowa i jego okolic zastawia się, jak znaleźć dobrą pracę w Krakowie. Oferty pracy w Krakowie można bez problemu znaleźć w gazetach, na grupach dla studentów oraz portalach z ogłoszeniami. Może także po prostu wpisać w wyszukiwarce „praca Kraków” i szukać w tym, co się wyświetla. Jednak nie zawsze te oferty pracy będą dotyczyły pracy, która będzie interesująca. Na takich portalach najczęściej pojawiają się oferty pracy w gastronomii, sklepach spożywczych czy w różnych magazynach. Mimo że jest to praca ważna i potrzebna, to jednak nie jest to dla wielu osób praca marzeń, wiele osób oczekuje czegoś innych i ma inne kwalifikacje, które chciałoby wykorzystać w swojej pracy.

ZOBACZ TEŻ

Jakie buty do biegania wybrać w 2018?

Tematyka obuwia do biegania to niezwykle grząski grunt i to w pełnym tego słowa znaczeniu! Wśród biegaczy znajdą się zarówno zwolennicy lekkiego i miękkiego...