Aby wyeliminować pajączki na nogach, należy uprawiać sport (jeździć na rowerze, spacerować lub pływać). Dzięki aktywności fizycznej ciśnienie żylne ulegnie obniżeniu i zwiększy się powrót żylny. Można zmienić sposób odżywiania, wprowadzając zdrową dietę, bogatą w witaminy A, C i E, a także selen, miedź, cynk i rutynę. Warto ograniczyć lub porzucić używki, takie jak papierosy i alkohol.
Domowe metody walki z pajączkami to:
Zażywanie ekstraktu z borówki czernicy – zioło to wykazuje działanie wzmacniające żyły i naczynka, ponadto stymuluje je i zwiększa wpływ witaminy C na redukowanie kruchości żył. Ekstrakt z borówki czernicy należy zażywać trzy razy dziennie w dawce 20–30 miligramów.
Stosowanie ekstraktu z Gingko Biloba, czyli miłorzębu japońskiego – roślina ta poprawia krążenie krwi w organizmie oraz dotlenia żyły. Należy przyjmować go trzy razy w ciągu dnia po około 40 mililitrów.
Stosowanie ekstraktu z gotu koli – zioło to ma pozytywny wpływ na niewydolność żył oraz na żylaki i świąd. Najlepiej przyjmować je w dawce 200 miligramów trzy razy dziennie.
Masaż ręczny z użyciem miękkiej szczotki lub jedwabnej rękawicy, masaż wodny, a także gimnastyka nóg, czyli elementy fizykoterapii (osobom z pajączkami nie zaleca się wykonywania masażu bańką chińską).
Noszenie leczniczych rajstop, specjalnych pończoch lub podkolanówek uciskowych.
Unoszenie nóg w czasie odpoczynku w pozycji leżącej.
Zimne okłady na nogi.
Picie herbatek ziołowych – pomagają utrzymać dobre krążenie żylne w nogach dzięki kompozycji specjalnie w tym celu wybranych ziół (takich jak koszyczek arniki, ziele rdestu ptasiego, rumianek, ziele skrzypu, trawa cytrynowa, kora kasztanowca i owoc aronii). Skutkiem stosowania ziołowych naparów jest poprawa cyrkulacji krwi oraz zmniejszenie obrzęku i uczucia ciężkich kończyn dolnych. Ziołową herbatę należy pić nawet trzy razy dziennie.
Stosowanie kremów i maści na pajączki – są to kosmetyki zawierające wyciąg z winorośli właściwej, oczaru wirginijskiego i arniki.
Przyjmowanie suplementów diety, takich jak rutinoscorbin i diosmina, które wzmacniają naczynia krwionośne.
Pajączki stanowią mankament urody, który kobiety starają się ukryć, nosząc ciemne rajstopy i długie spodnie. Popękane naczynka krwionośne na nogach przestaną być problemem, gdy zaczniemy prowadzić aktywny tryb życia i będziemy stosować wskazane domowe metody walki z pajączkami.