Hormon wzrostu dla sportowca Czy warto?

Czy uprawiając wyczynowo bądź też amatorsko sport warto wspomagać się zażywaniem hormonu wzrostu? Przyjrzyjmy się jego działaniu i efektom ubocznym, jakie za sobą niesie.

Najpierw ustalmy, czym jest hormon wzrostu? Jak sama nazwa mówi, jest to hormon odpowiedzialny za przyrost masy ciała oraz rośnięcie. Hormon ten wydzielany jest przez przysadkę mózgową, ale na rynku jest również powszechnie dostępny jako suplement. Bezsprzecznym jest fakt, że zażywanie syntetycznego hormonu wzrostu (wstrzykiwanie) wzmacnia ścięgna oraz kości, generuje przyrost masy mięśniowej oraz wzrost masy ciała. Niweluje także ilość tkanki tłuszczowej, co zwiększa wydolność fizyczną organizmu ludzkiego.

Hormon wzrostu ma także istotne znaczenie dla kształtowania pięknej sylwetki. Warto jednak wiedzieć, że syntetyczny hormon wzrostu, czyli HGH oprócz wielu korzyści, jakie niewątpliwie przynosi organizmowi ludzkiemu, posiada również skutki uboczne. Nadużywany może między innymi powodować szkody w uzębieniu, takie jak powiększenie szczęki, rozsuwanie zębów, inne zmiany w wyglądzie twarzy, jak np. wysuwanie się czoła, zapadanie się oczodołów czy rozszerzanie się nosa, a także puchnięcie palców rąk. HGH może również powodować zachodzenie dużych zmian w obrębie całego układu kostnego, m.in. zniekształcanie stawów. Może również uszkadzać wątrobę, nerki, śledzionę i tarczycę, a także powodować cukrzycę i zawyżać poziom cholesterolu.

Organizm ludzki odczuwa również następstwa niedoboru hormonu wzrostu organizmu. M.in. zmniejszanie libido oraz oczywiście ubytek masy mięśniowej, a przyrost tkanki tłuszczowej. Mówimy wtedy o starzeniu się organizmu. HGH często zalecane jest przez lekarzy. Dzieje się tak w przypadku osób chorych na karłowatość oraz niskorosłość.

Reasumując, każdy musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto stosować syntetyczny hormon wzrostu. Należy jednak pamiętać, że jest to bardzo drogie, a przede wszystkim nielegalne. Stosowanie HGH jest dozwolone jedynie w przypadku chorób, o których mowa powyżej, a stosowanie go przez sportowców może skutkować dyskwalifikacją. Hormon wzrostu w formie syntetycznej lub jako prekursor hormonu wzrostu, który nie jest hormonem wzrostu, ale przyspiesza jego wydzielanie w organizmie w sposób naturalny. Przy każdej terapii tym hormonem lub jego prekursorem powinniśmy być szczególnie ostrożni i najpierw zapytać o zdanie lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here