Kto powinien stosować asparaginę i jakie są tego skutki?

0
1956

Asparagina w wielu artykułach i w szkole występuje pod innymi nazwami, takimi jak kwas d-asparaginowy, D, DAA lub kwas Asp. W uproszczeniu jest to aminokwas, który naturalnie występuje w naszym ciele. Wytwarzana jest przez podwzgórze i w przysadce mózgowej. Można jednak (a w niektórych przypadkach, nawet powinno się), przyjmować ją w postaci kapsułek, uzupełniając w ten sposób jej poziom w organizmie.

Jaki wpływ na organizm ma asparagina i kto może ją przyjmować?

Ten związek organiczny jest znany z tego, że ma świetny wpływ na nasze ciało, zwłaszcza w przypadku mężczyzn. Ale to właśnie mężczyźni leżą w grupie osób, które nie powinny stosować asparaginy. Precyzując, to młodzi chłopcy, w okresie dojrzewania, powinni wystrzegać się tego środka. Dzieje się tak, gdyż asparagina wpływa bezpośrednio na wytwarzanie hormonów, co w przypadku młodych chłopaków, nie ma sensu, co więcej może zaszkodzić w odpowiednim rozwoju osobniczym.

Jakie dokładnie ma skutki przyjmowanie asparaginy?

Oto kilka najważniejszych:

  • Wydzielanie testosteronu – to na ten hormon, największy wpływ ma przyjmowana asparagina. Regularnie przyjmowana, ma pobudzać wytwarzanie „hormonu męskości”. W przypadku gdy przyjmują go młodzi chłopcy, może zajść do zaburzenia gospodarki hormonalnej i wytworzenia hormonów damskich, co zaburzy cały proces dojrzewania.
  • Budowa tkanki mięśniowej – choć aminokwas ten nie wpływa bezpośrednio na budowę tkanki mięśniowej, to poprzez m.in. wytwarzanie większej ilości testosteronu, mięśnia szybko zwiększają swoją masę, przemieniając się z chłopięcych, na męskie.
  • Przyspiesza regenerację po treningu – dlatego zaleca się spożywanie jej bezpośrednio po wyczerpujących ćwiczeniach. W przypadku, gdy jest dzień przerwy, to zaleca się spożycie asparaginy tuż po przebudzeniu.
  • Budzi prawdziwego mężczyznę – ma to związek z wytwarzaniem testosteronu. Jest to szczególnie przydatne dla każdego mężczyzny, który ma problem ze zmotywowaniem się do regularnych treningów i wysiłku fizycznego. Większy poziom testosteronu we krwi, może wiązać się z przypływem motywacji.

Jak powinno się dawkować asparaginę?

Jak w przypadku wszystkich innych odżywek i suplementów diety, tak i tu, w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów przyjmowania asparaginy, należy połączyć to z regularnymi ćwiczeniami i zbilansowaną dietą. Co zaś tyczy się dawkowania, to asparagina, powinna być przyjmowana dwukrotnie w ciągu dnia, każdorazowo w wielkości od 1,5, do 6g. Jej przedawkowanie nie ma groźnych skutków, jednak kończy się bólami głowy, nudnościami i ogólne złym samopoczuciem. Asparaginę można przyjmować, niezależnie od tego czy jest to dzień treningowy, czy też nie. Jeśli w danym dniu dużo ćwiczyłeś, to najlepiej jeśli zażyjesz asparaginę tuż przed snem. Pozwoli to na szybkę regenerację i obudzisz się bez uporczywego bólu mięśni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here