Sprzęt do nurkowania dla amatorów

Zakup profesjonalnego sprzętu do nurkowania jest bardzo dużym wyzwaniem nie tylko dla amatorów, ale również dla profesjonalnych płetwonurków. Każdy swoją przygodę z nurkowaniem zaczyna od kursu i wynajmowania sprzętu do nurkowania. Jeżeli zakochamy się w nurkowaniu, to prędzej czy później będziemy chcieli zainwestować w własny sprzęt, co nie jest wcale zadaniem takim prostym.

Kompletny zestaw do nurkowania

Zakup całego zestawu do nurkowania dla początkujących jest naprawdę bardzo kłopotliwym zadaniem i to nie tylko ze względu na finanse, ale również z uwagi na nasze doświadczenie i posiadane umiejętności. Osoby początkujące, które odbyły dopiero co kurs nurkowania, mają stosunkowo niewielkie doświadczenie, dlatego też trudno będzie im wybrać porządny sprzęt do nurkowania. Pamiętać należy również i o tym, że wyposażenie nurka nie należy do najtańszych, dlatego też warto myśleć przyszłościowo i wybrać taki zestaw, który będzie nam służył przez wiele długich lat użytkowania.

Osoby, które nie mają zielonego pojęcia na jakie elementy zwracać uwagę podczas zakupu nowego sprzętu, bardzo często decydują się na gotowe zestawy. Niestety bardzo często okazuje się tak, że nasz pierwszy zestaw, po kilkunastu nurkowaniach jest dla nas za słaby i automatycznie chcemy go zamienić na nowy, bardziej zaawansowany model. Dobrym rozwiązaniem jest kompletowanie sprzętu na raty. Osoby początkujące, powinny zainwestować przede wszystkim w taki sprzęt do nurkowania, który będzie można stopniowo rozwijać i dokupywać do niego coraz bardziej profesjonalne podzespoły.

Sprzęt do nurkowania na początek

Osoby początkujące już przed samym kursem nurkowania, powinny zapoznać się dokładnie z podstawowym sprzętem, czyli maską, płetwami oraz fajką. Zastosowanie tych akcesoriów do nurkowania są oczywiste. Dzięki masce możemy widzieć praktycznie tak samo jak na powierzchni. W dzisiejszych czasach praktycznie każda maska wyposażona jest w wysokiej klasy silikony, dzięki czemu doskonale układać będzie się na każdej twarzy. Maski silikonowe produkowane są zazwyczaj w jednym rozmiarze z podziałem na maski dla mężczyzn i kobiet, dlatego też nikt nie powinien mieć żadnych większych problemów z ich zakupem.

Oprócz masek bardzo ważną rolę odgrywają również płetwy. Sprzęt ten będzie nam służył przez wiele nurkowań, dlatego też nie można na nim oszczędzać i warto wyposażyć się w płetwy z wyższej półki. Dobre płetwy to przede wszystkim szybkość pod wodą i co najważniejsze bezpieczne pływanie. Płetwy odgrywają bardzo ważną rolę zwłaszcza jak planujemy nurkować w silnych prądach. Na rynku możemy kupić zarówno płetwy kaloszowe, które mają zakryte pięty i nakładamy je zawsze na stopy, jak i również płetwy paskowe, które z kolei zakładamy na specjalne buty do nurkowania. Osoby początkujące powinny zainwestować przede wszystkim w płatwy paskowe, które nie uciskają stopy.

Profesjonalny automat oddechowy

Jeżeli zainwestujemy już w podstawowy sprzęt do nurkowania, to warto wybrać jeszcze porządny automat oddechowy. Automaty są bardzo ważnym elementem wyposażenia nurka, ponieważ odpowiedzialne są za nasze bezpieczeństwo pod wodą. Osoby początkujące powinny zdecydować się na zakup własnego automatu oddechowego, dopiero w momencie kiedy będą mieć już jakieś porównanie i co najważniejsze będą w stanie bezproblemowo oddychać pod wodą i doceniać niskie opory oddechowe. W przypadku automatów oddechowych sprawdza się prosta zasada – im droższy sprzęt, tym lepiej sprawdzi się podczas nurkowania.

Artykuł powstał we współpracy ze Dive Zone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here