Stosowanie nici dentystycznej - wymysł czy obowiązek

Nie mam czasu, zdolności manualnych, a nitkowanie jest bolesne.

To jedne z wielu wymówek dotyczących stosowania nici dentystycznej. Samo szczotkowanie jednak nie gwarantuje optymalnej czystości naszej jamy ustnej. Za pomocą szczoteczki często ciężko jest nam dotrzeć do przestrzeni aproksymalnych, czyli miejsc, w których stykają się zęby. Jedynie umiejętne nitkowanie jest w stanie zapewnić nam stuprocentową czystość trudno dostępnych obszarów.

Codzienne stosowanie nici dentystycznej

Chcąc uniknąć próchnicy, parodontozy, czy leczenia endodontycznego wokół którego narosło wiele tajemnic – powinniśmy używać nici codziennie.

Lekarz stomatolog w łatwy sposób może rozpoznać kto ten zabieg wykonuje regularnie, a kto nie. W przypadku nieużywania nitki dentystycznej dziąsła często stają się zaczerwienione, łatwiej  gromadzi się również kamień nazębny.

Nitka dentystyczna – charakterystyka, rodzaje i wybór

Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb. Na rynku istnieje wielu producentów nitek dentystycznych, możemy wybierać również spośród wielu typów. Wśród nich występują takie jak: woskowane lub niewoskowane, z fluorem, wybielające, miętowe, dodatkowo odświeżające oddech, czy antybakteryjne. Dodatkowo, nici super floss – do czyszczenia aparatów ortodontycznych czy mostów.

Droższe sięgają ceną do 20 złotych, jednak w drogeriach możemy kupić nitkę dentystyczną już w okolicach 5 zł. Powinniśmy wypróbować kilka rodzajów i ocenić, co sprawdza się najlepiej u nas. Nikt przecież nie ma idealnej, anatomicznej budowy zębów. Kluczowym kryterium powinno być to, jak duże przestrzenie międzyzębowe posiadamy, oraz jak wrażliwe są nasze dziąsła.

Proces nitkowania – jak robić to poprawnie

  1. Za pomocą dokładnie oczyszczonych dłoni urywamy około 50 cm fragment nitki dentystycznej.
  2. Nawlekamy nitkę na środkowe lub wskazujące palce dłoni, pozostawiając środkowy, 5 cm fragment napięty.

3.Wprowadzamy nitkę do przestrzeni międzyzębowej, wykonujemy delikatny ruch po zębie, od góry do dołu. UWAGA – nie prawo, lewo.

4.Przenosząc się na kolejny ząb przenosimy się dalej, na czysty kawałek nitki, a używany fragment nawijamy dalej, na palec.

Stosowanie nici dentystycznej jako nawyk podczas codziennego mycia zębów

Nitka jest niezbędna do zapewnienia optymalnej higieny jamy ustnej. Chcąc uniknąć częstych, stresujących i kosztownych wizyt u dentysty powinniśmy zacząć traktować ten zabieg poważnie, jako nieodłączny etap czyszczenia naszych zębów. Do wyrobienia nawyku potrzeba 21 dni, przekonaj się i zacznij już dziś, a swoją drogę możesz rozpocząć z urządzeniami marki Jetpik: https://jetpik.pl/pl/c/JETPIK-model-JP-50/20

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here