Wirus HPV - Szczepić czy nie szczepić?

Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli wirus HPV jest najczęstszą przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy. Czy istnieje skuteczna metoda, aby się przed nim ochronić?

Występowanie wirusa HPV i częstość zakażeń

Wirus HPV jest powszechnym wirusem, który występuje zarówno u mężczyzn, jak też u kobiet. Jak wiele innych wirusów, również ten ma wiele typów, które są odpowiedzialne za wystąpienie poszczególnych objawów chorób wywoływanych przez wirus brodawczaka ludzkiego. Ogólna typologia określa grupy wirusów o stopniu wysoko lub nisko onkogennym. Oznacza to, że poszczególne grupy mogą wywoływać chorobę, która nie skutkuje rozwinięciem się raka szyjki macicy, a jej przebieg polega na pojawieniu się tzw. Kłykcin, czyli brodawek w okolicach intymnych. O sposobie ich leczenia każdorazowo decyduje lekarz ginekolog. Inna grupa może zaś odpowiadać za rozwój poważniejszych zmian, jak m.in. rak błony śluzowej szyjki macicy.

Nie oznacza to jednak, że każda zarażona wirusem osoba, doświadczy rozwoju choroby. W wielu przypadkach zarażenie przebiega bezobjawowo, a osoba zakażona może nawet nie mieć świadomości, że jest nosicielem wirusa.

Zakażenie wirusem HPV następuje najczęściej w wyniku kontaktów płciowych. Nie jest to jednak regułą, ponieważ do zakażenia może dojść nawet podczas używania tego samego ręcznika lub przyrządów kosmetycznych. Nosicielami są zarówno kobiety, jak też mężczyźni.

Czy wirusa HPV można się pozbyć?

Niestety zakażenie wirusem HPV jest nieodwracalne. Można leczyć jedynie jego skutki. Nawet, jeżeli nie wystąpią objawy choroby nie oznacza to, że zniknął on z organizmu. Podobnie w przypadku, gdy doszło do zakażenia wirusem z określonej grupy. Nie oznacza to, że raz zakażona osoba nie może przyjąć wirusa innego typu, który może rozwinąć się w chorobę. Dlatego tak ważnym elementem jest profilaktyka zdrowotna. Wykonywanie regularnych badań cytologicznych, które podlegają interpretacji lekarza ginekologa, to podstawa w monitorowaniu prawidłowej kondycji narządów rodnych u kobiet. Mimo, że cytologia bezpośrednio nie wykrywa obecności wirusa HPV, to pozwala na rozpoznanie ewentualnych zmian, za rozwój których może być odpowiedzialny m.in. wirus HPV.

Jak zminimalizować ryzyko zakażenia i zachorowania na wirus HPV?

Ze względu na powszechność występowania oraz częsty brak objawów zarażenia, nie ma w stu procentach skutecznej metody, pozwalającej uniknąć zakażenia. Niektóre z badań wykazują, że może do niego dojść nawet podczas zwykłej kąpieli zakażonego rodzica z dzieckiem, bez konieczności bezpośredniego kontaktu. Są jednak metody na zminimalizowanie ryzyka zakażenia oraz jego skutków, do zakażenia dojdzie.

  1. Ograniczenie partnerów seksualnych oraz stosowanie środków zabezpieczających przed przenoszeniem się chorób płciowych, czyli prezerwatyw.
  2. Regularne wizyty ginekologiczne oraz wykonywanie badań profilaktycznych.
  3. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV.

Kto może się zaszczepić?

Zaleca się, aby szczepienie miało miejsce przed rozpoczęciem współżycia, a najlepiej jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej u dziewczynek, czyli w wieku 11-12 lat. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby szczepieniu poddawały się także dorosłe i współżyjące kobiety, a nawet te, u których wirus HPV został zdiagnozowany, niezależnie od jego grupy. Badania naukowe wykazały bowiem, że skorzystanie z pełnej szczepionki (czyli ze wszystkich 3 dawek), pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy nawet o 90% (w zależności od rodzaju szczepionki).

Przeciwwskazania do szczepienia wynikają jedynie z ogólnie przyjętych zasad dotyczących szczepień niezależnie od ich rodzajów. Wśród nich znajdują się np. aktualne stany zapalne lub nadwrażliwość na któryś ze składników szczepienia.

Czy szczepionka przeciwko wirusowi HPV jest bezpieczna?

Po wykluczeniu przeciwwskazań do szczepienia nie stwierdzono, aby szczepionka stanowiła zagrożenie dla zdrowia osoby, która ją przyjmuje. W środowisku medycznym szczepionka przeciwko wirusowi HPV uważana jest za szczepionkę nieinwazyjną, co nie oznacza, że osoba szczepiona nie powinna zostać poddana obserwacji tuż po przyjęciu preparatu.

Czy należy przyjąć szczepionkę przeciwko wirusowi HPV?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „szczepić czy nie szczepić siebie lub dziecko przeciwko wirusowi HPV”. Odpowiedź na takie pytanie pozostaje zawsze kwestią indywidualną. Szczepionka przeciwko wirusowi HPV jest szczepionką zalecaną, a w niektórych województwach może być częściowo refundowana lub nawet bezpłatna.

Źródło: Macromedica – USG Ginekologiczne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here