Tenis to dyscyplina sportu, która ma długą historię i nieco ewoluowała w czasie. Dlatego obecnie zawody takie rozgrywane są na różnych rodzajach nawierzchni kortów tenisowych. Miłośnicy tego sportu z pewnością kojarzą zawody, które przeprowadzane są na trawiastych nawierzchniach, jak również turnieje na twardych podłożach. Rodzaj nawierzchni kortu nie jest jednak nieistotnym elementem. Wręcz przeciwnie. Bardzo często definiuje on aspekty takie jak szybkość i odbicie piłki. Ma wpływ na sposób prowadzenia gry, a także wiele innych czynników, w tym zdrowie zawodników. Co więc warto wiedzieć o nawierzchniach kortów w tenisie? Podpowiadamy.
Jakie wyróżnia się rodzaje nawierzchni kortów w tenisie?
Obserwując zmagania znanych tenisistów na różnych turniejach, możemy zauważyć, że korty różnią się między sobą typem nawierzchni. Jak informuje bukmacher online ETOTO, wyróżnia się kilka typów kortów. Do najpopularniejszych należą korty ziemne z mączki ceglanej, trawiaste, dywanowe, a także twarde. Rodzaj zastosowanego materiału na korcie wpływa nie tylko na aspekty wizualne, ale przede wszystkim szybkość odbicia i możliwość wykonywania doślizgów. Dlatego na przykład korty trawiaste uznawane są za bardzo szybkie. Dywanowe i twarde za szybkie. Z kolei ziemne za wolne. Na korcie twardym zawodnicy nie mają możliwości wykonywania doślizgów.
Warto mieć świadomość, że każda z tych nawierzchni ma swoje plusy i minusy. Dlatego nie można określić najlepszego typu kortu tenisowego. Bez wątpienia jednak poszczególne regiony świata upodobały sobie niektóre nawierzchnie. Na przykład korty z mączki ceglanej najpopularniejsze są w większości Europy, w tym w Polsce.
Jakie turnieje rozgrywane są na poszczególnych nawierzchniach kortów tenisowych?
Miłośnicy tenisa z pewnością wiedzą o tym, że turnieje Wielkiego Szlema, które rozgrywane są niemal na całej świecie, odbywają się zarówno na miękkiej, jak i twardej nawierzchni, co wpływa na urozmaicenie gry i umożliwia zawodnikom sprawdzenie się na różnych polach. Najczęściej używaną nawierzchnią w tenisie ziemnym jest twarda, która wykonana jest z betonu lub asfaltu, a na wierzchu posiada warstwę syntetycznego materiału. Przykładem turnieju na kortach twardych jest na przykład Australian Open, ale też US Open.
Kolejnym typem nawierzchni jest mączka ceglana. Jest ona nieco bardziej miękka niż twarda nawierzchnia i składa się zazwyczaj z mielonej na proszek cegły, która jest utrzymywana w miejscu poprzez wykorzystanie jako spoiwa na przykład gliny. Ta nawierzchnia jest powszechnie stosowana zwłaszcza w Europie. Dlatego mączkę ceglaną możemy obserwować na turniejach wielkoszlemowych takich jak French Open. Kolejną nawierzchnią jest trawa, która wymaga specjalnej pielęgnacji. Dlatego najczęściej stosowana jest na kortach w Wielkiej Brytanii. Na tego typu nawierzchni rozgrywany jest na przykład Wimbledon. Ostatnią opcją są korty sztuczne wykonane z różnych materiałów takich jak gumowa mata, dywan syntetyczny czy tartan. Zazwyczaj wykorzystywane są one na mniejszych turniejach, a także na igrzyskach olimpijskich.
Artykuł zewnętrzny.