liszaj

Przewlekłe choroby skóry to niekiedy bardzo groźne dla zdrowia i życia człowieka schorzenia. Często są również kłopotliwe do usunięcia, jak również wstydliwe dla pacjentów, nieładne czy szpecące ciało. Jedną z uciążliwych zmian na ciele jest liszaj. Czym one jest? Jakie są przyczyny jego powstawania? Czym się objawia? Jak wygląda leczenie liszaja?

Poznańska klinika medycyny estetycznej Wrosiński to profesjonalny ośrodek, który zajmuje się leczeniem wszelkich chorób skórnych. Jedną ze specjalizacji fachowców jest usuwanie liszai. Dokładny opis zabiegów, jak również wszelkie informacje dotyczące choroby umieszczone są na witrynie wrosinski.pl. Dzięki przekazanej wiedzy pacjenci mogą w sposób pełny poznać specyfikę zaburzenia oraz leczenia danej choroby. Ujmując w skrócie tę chorobę warto opisać czym jest liszaj.

Jest to przewlekłe zaburzenie dermatologiczne, objawiające się w postaci niewielkich ciemnoczerwonych grudek. Te widoczne, uciążliwe pęcherzyki powstają zarówno na skórze ciała, jak i błonach śluzowych w jamie ustnej czy narządach płciowych. Choroba ta nie jest zakaźna, jednakże pacjenci odczuwają duży dyskomfort z powodu licznych zaczerwienieni czy związanego z powstaniem zmian podrażnień. Twory te często swędzą lub dają uczucie pieczenia.

Jakie są przyczyny rozwoju liszaja?

Podłoże chorobowe nie jest do końca ustalone. Choć przeprowadzona wiele badan w tym kierunku, to nadal przyczyna nie jest jasno opisana. Jednym z czynników wywołujących tworzenie się pęcherzyków czy grudek jest obniżona odporność. Podłoże autoimmunologiczne i związane z nim choroby współtowarzyszące są najczęściej wymienianym powodem. Do bezpośrednich przyczyn powstawania liszaja można również zaliczyć przyjmowanie niektórych medykamentów, leków czy preparatów. Rozwój choroby może wzmagać także nadmierny stres, predyspozycje genetyczne czy problemy hormonalne.

Jak wygląda leczenie liszaja?

Proces leczenia zależny jest w szczególności od rodzaju i typu zmian. Inaczej będą traktowane twory o charakterze liszajowatym, a jeszcze inaczej choroba zwana liszajem płaskim. Najczęstszym zabiegiem jest podawanie skuteczny leków sterydowych – czy to w postaci maści i kremów czy doustnie. Dzięki nim możliwe jest złagodzenie występujących, drażniących objawów. Jednak całkowite wyeliminowanie choroby jest bardzo długotrwałe i nie zawsze osiągalne.

Podczas terapii warto również podjąć działania dodatkowe. Nowoczesne technologie i innowacyjna medycyna pozwalają wykorzystać różnego rodzaju techniki walki ze schorzeniem. Jedną z nich jest fototerapia. Co dają tego rodzaju zabiegi?

Jest to zabieg, który jest całkowicie bezpieczne, bezbolesny i bezinwazyjny. Wykorzystuje się do niego wiązkę światła i środka światłuoczulającego. Dzięki temu komórki chorobowa są skutecznie niszczone i usuwane. Efekty zabiegu są bardzo zadowalające, jak również przynoszą długotrwałe rezultaty.

Każdą terapię związana z leczenie liszaja należy wspomagać stosując odpowiednią dietę, kosmetyki, unikać ekspozycji na słońce czy odpowiednio dbać o higienę ciała i życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here