Zazwyczaj testosteron kojarzy nam się z silnymi mężczyznami. Jest to jednak hormon, który odgrywa ważną rolę nie tylko w organizmie mężczyzn, ale także u kobiet. Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że niedobór testosteronu ma negatywne skutki dla zdrowia mężczyzn, ale to, że nie wpływa też korzystnie na zdrowie kobiet, może wywołać zdziwienie u wielu. Jak więc podnieść i utrzymać testosteron na właściwym poziomie?
Testosteron – warunek konieczny
U mężczyzn testosteron produkowany jest głównie przez jądra, a u kobiet powstaje w jajnikach. Zarówno u jednych, jak i drugich, hormon ten wytwarzają też nadnercza. W organizmach mężczyzn to on odpowiada za prawidłowy rozwój drugorzędnych cech płciowych i spełnia wiele istotnych funkcji, takich jak: rozwój członka i jąder, niska barwa głosu, wzrost masy mięśniowej i wzmocnienie kości oraz właściwy poziom popędu seksualnego.
U kobiet, testosteron zapewnia prawidłową pracę jajników, utrzymuje odpowiednią kondycję kości oraz właściwe libido. Jeśli poziom testosteronu okaże się zbyt niski, organizm nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować.
Można też stwierdzić, że dla organizmu człowieka znacznie gorszy w skutkach jest zbyt niski poziom tego hormonu, niż jego podwyższony stan, bo z nim można sobie prosto poradzić. Jak jednak utrzymać bądź podnieść poziom testosteronu
Obniżenie wagi
Wiele badań, niestety głównie statystycznych, dowodzi, że istnieje bezpośrednia zależność między otyłością i niskim poziomem testosteronu. Przyczyna takiego wyniku nadal pozostaje zagadką . Na pewno warto więc zrzucić zbędne kilogramy i pozwolić organizmowi na prawidłową pracę, nie obciążając go nadmiarem tkanki tłuszczowej.
Właściwy poziom minerałów
Aby testosteron był w organizmie na właściwym poziomie, trzeba na bieżąco dostarczać mu potrzebne minerały. Brak wystarczającej ilości cynku powoduje obniżenie poziomu tego cennego hormonu. Należy więc zadbać, aby w diecie znalazły się produkty bogate w ten minerał. Jedzmy mięso, wątróbkę, ryby w połączeniu z nasionami z dyni, słonecznikiem oraz cebulą i czosnkiem.
Równie ważnym minerałem jest magnez, bez którego nie da się utrzymać poziomu testosteronu na właściwym poziomie. Magnez spożywamy wraz z pestkami dyni i otrębami pszennymi. Duże ilości tego minerału zawiera także soja, biała fasola oraz szpinak. Najprostszą przekąską, posiadającą w sobie sporo magnezu są banany (jeden banan to ponad 60 mg magnezu).
Do produkcji testosteronu organizm potrzebuje też witaminy D, dlatego tak ważne jest przebywanie na świeżym powietrzu, bo to wraz z promieniami słonecznymi zapewniamy organizmowi odpowiedni poziom tej witaminy. W czerwonym mięsie znajdziemy też kreatynę, która powoduje nie tylko wzrost siły, ale także poziomu testosteronu nawet o 20-25%.
Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiedniej diety, zawsze możemy zdecydować się na suplementację, ale ta, przynajmniej w początkowym okresie, powinna być skonsultowana z lekarzem.
Ogranicz cukier, ale jedz zdrowe tłuszcze
Wraz ze wzrostem spożycia cukru, w organizmie spada poziom testosteronu. Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że duża ilość cukru, dostarczona wraz z pożywieniem, powoduje natychmiastowy wzrost wydzielania insuliny, a poziom testosteronu spada nawet o 25%.
Z kolei produkty zawierające zdrowe tłuszcze, takie jak: żółtka jaj, ryby i owoce morza, orzechy, awokado, oliwki i oliwa z oliwek powodują podniesienie poziomu testosteronu.
Na koniec jeszcze słów kilka o rywalizacji i odpoczynku
Nic tak nie podnosi testosteronu jak rywalizacja. Znają ją przede wszystkim wszyscy panowie. W dawnych czasach szli na polowanie i wracali jako zwycięzcy ze zwierzyną na ramieniu, a taki sukces od razu wpływał pozytywnie na ich samopoczucie, powodując wzrost testosteronu.
Nie piszemy tu już o innych bitwach, walkach i plądrowaniu, o scenach, które znamy z literatury, bo te wpływały na ówczesnych mężczyzn, tak jak polowanie. Dziś musi im wystarczyć rywalizacja w czasie zawodów sportowych zarówno jako kibicom, jak i uczestnikom takich wydarzeń.
Po takich przeżyciach należy zadbać o odpowiedni wypoczynek, bo tylko zdrowy sen gwarantuje utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu. Dodatkowe informacje można znaleźć na http://www.michalwrzosek.pl/dieta/jak-podniesc-poziom-testosteronu/.