Niestety okres zimowy oprócz śniegu, szaleństw na nartach, szampańskiej imprezy sylwestrowej i wielu innych dobrodziejstw, często kojarzy nam się z chorobami, a szczególnie z grypą. Jak wyleczyć tą przykrą dolegliwość? Jak ją odróżnić od łagodniejszego i lżejszego w przebiegu przeziębienia? Na te pytanie i na wiele innych odpowie poniższy artykuł…

Grypa – groźna choroba wirusowa

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie – czym w zasadzie jest grypa? Otóż jest to choroba wirusowa. To jest bardzo ważna informacja, ponieważ wiele osób sądzi, że grypę da się wyleczyć antybiotykiem. Tymczasem antybiotyki dedykowane są do infekcji bakteryjnych a nie zaś wirusowych i nie powinno się ich stosować w grypie. Dalej należy podkreślić, że grypa jest ciężką chorobą. Nie chodzi tu nawet o to, że dolegliwości są trudne do wytrzymania, lecz o fakt, że grypa niestety może dać ciężkie powikłania. Konieczne jest zatem dokładne jej wyleczenie.

Objawy grypy

Jednak zanim zaczniemy leczyć grypę, warto dowiedzieć się w ogóle, jak ona się objawia. Otóż wśród objawów grypy na pewno należy wymienić gorączkę, dreszcze oraz bóle mięśniowe. Do tego dochodzi oczywiście uczucie ogólnego rozbicia i osłabienie. Ponadto często pojawia się także kaszel i ból głowy

Odpoczynek przede wszystkim

Często wiele osób pyta – jakie są leki na grypę? Otóż zostaną one omówione później, jednak wcześniej warto podkreślić stanowczo, że z grypą nie powinniśmy iść do pracy czy na uczelnię. Przede wszystkim – zarażamy innych, a co więcej – szkodzimy też samym sobie. Oczywiście da się naszprycować różnymi lekami przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi, jednak to prosta droga do wystąpienia groźnych powikłań. To nie ma sensu. Lepiej jest położyć się na kilka dni do łóżka – to naprawdę dużo daje!

Leki na grypę – jakie warto stosować?

Na wstępie należy podkreślić, że nie ma jakiegoś leku, który będzie stanowił uniwersalne panaceum na grypę. Nawet współczesna medycyna nie zna leków na grypę, które zabijają bezpośrednio wirusa grypy. A zatem możemy działać tylko i wyłącznie objawowo. Czyli? Przede wszystkim warto czasem obniżyć gorączkę. Pamiętajmy jednakże o tym, żeby nie robić tego pochopnie – gorączka pomaga naszemu organizmowi uporać się z zakażeniem. Warto czasem także zastosować leki przeciwbólowe czy ułatwiające wykrztuszanie wydzieliny.

Leki na grypę w aptece – na co uważać?

Należy jednak jeszcze zwrócić uwagę na jeden ważny problem. Otóż dzisiaj w aptekach bardzo wiele jest przeróżnych preparatów na grypę. Mają one różne nazwy i inaczej wyglądają, lecz składnik jest często ten sam. Zazwyczaj opierają się one bowiem na bazie paracetamolu. W efekcie biorąc kilka leków, które mają różne nazwy, lecz tą samą substancję, przekraczamy nieraz wielokrotnie dozwoloną dawkę. To jest bardzo niebezpieczne i może skończyć się chorobą wątroby! Trzeba zatem uważać na to, czy nie bierzemy przypadkiem tej samej substancji…

http://www.mooseart.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here