Nerwica – co warto wiedzieć o jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych XXI wieku?

0
1906

W kontekście zaburzeń psychicznych dotykających współczesne społeczeństwa, najwięcej mówi się o depresji. Co ciekawe, na różnego rodzaju nerwice cierpi znacznie więcej osób i to właśnie szeroko pojęte zaburzenia lękowe uważa się za najczęściej występującą trudność psychiczną. Niektóre statystyki wspominają nawet o 25%, przy czym w niektórych grupach zawodowych jest to nawet 40% populacji. Zwiększ swoją wiedzę o zdrowiu psychicznym i dowiedz się więcej o zaburzeniach nerwicowych.

Istnieje wiele rodzajów zaburzeń nerwicowych

Dwie osoby cierpiące na nerwicę mogą zmagać się z zupełnie różnymi problemami, bowiem zaburzenia lękowe mają różne rodzaje. W przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych problemem może być np. mycie rąk nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Z kolei nerwica w formie fobii społecznej może przejawiać się np. w wycofaniu z życia towarzyskiego. W nerwicy depresyjnej stanom pobudzenia i niepokoju może natomiast towarzyszyć jednoczesne uczucie ciągłego przygnębienia.

Jak widać, nerwica to nie jedynie rozdrażnienie czy też uczucie ciągłego podenerwowania, choć takie objawy również mogą wystąpić. Z tego powodu nie należy podważać istnienia problemów z nerwicą u osób, które nie wpisują się w tradycyjny wizerunek tego typu zaburzeń. Ponadto czas trwania leczenia czy też jego skuteczność są bardzo indywidualnymi kwestiami, na które chory często nie ma wpływu.

Mogą wystąpić objawy somatyczne

Rozpoznanie nerwicy może zająć naprawdę dużo czasu. Ma to związek z tym, że dość powszechnym zjawiskiem jest pojawianie się różnego rodzaju objawów somatycznych, gdy dochodzi do zaburzenia równowagi psychicznej. Mimo to Pacjenci w zdecydowanej większości przypadków poszukują pomocy w pierwszej kolejności u lekarzy pierwszego kontaktu, neurologów, gastroenterologów czy innych specjalistów. Bardzo często bolesne dolegliwości ze strony np. układu pokarmowego nie znajdują jednak przyczyn medycznych po wykonaniu badań. Po wykluczeniu obecności chorób fizycznych często okazuje się, że przykładowy ból brzucha ma podłoże psychiczne.

Dość często objawy somatyczne mogą pojawiać się jednocześnie w kilku układach narządów. Osoba cierpiąca na nerwicę może zatem spędzić dobre kilka lat na wizytach u lekarzy, zanim trafi do psychiatry lub psychoterapeuty. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy silne dolegliwości fizyczne odwracają uwagę od ewentualnych problemów psychicznych. Czasami być może warto byłoby po prostu odwiedzić najpierw gabinet np. psychiatry.

Nerwicę można wyleczyć

Zaburzenia nerwicowe nie są wyrokiem i można się od nich uwolnić. Należy liczyć się z tym, że w wielu przypadkach terapia może potrwać nawet kilka lat (choć pierwsze efekty są zazwyczaj odczuwane przez Pacjenta znacznie szybciej). Ponadto leczenie może mieć charakter złożony i stanowić połączenie kilku metod. Do odniesienia sukcesu w terapii może okazać się niezbędne wprowadzenie – obok spotkań z psychoterapeutą – również farmakoterapii. Z tego powodu konieczna może być współpraca z psychiatrą i psychoterapeutą z kliniki PsychoMedic.

Na każdym etapie leczenia bardzo ważne jest wsparcie otoczenia. I niekoniecznie chodzi tu o specjalne traktowanie czy też okazywanie współczucia. Zazwyczaj wystarczy po prostu zaakceptować obecność zaburzeń nerwicowych w życiu bliskiej osoby, a także otoczyć ją opieką, gdy będzie tego potrzebować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here