Wskutek panującej pandemii koronawirusa wprowadzono teleporady i odwołano szereg zaplanowanych operacji. Jak pacjenci radzą sobie w czasach tak ogromnego kryzysu i ograniczeń w dostępie do pomocy medycznej?
Teleporady – jak działają?
Wystarczy zatelefonować do przychodni, w której pracuje lekarz, z którym chciał/abyś się skonsultować, i poprosić o teleporadę. Jeszcze tego samego dnia lekarz oddzwoni i na podstawie przeprowadzonego wywiadu wystawi zalecenia, receptę albo skierowanie w formie elektronicznej. Jeśli sytuacja tego wymaga, lekarz wskaże również termin wizyty w gabinecie lub pokieruje w inne miejsce, gdzie uzyskasz niezbędną pomoc.
Wizyty lekarskie online
Świetnie sprawdzają się nie tylko wizyty lekarskie, lecz także na przykład psychoterapia online. To opcja zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Dzięki terapii drogą internetową nie trzeba nawet wychodzić z domu, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Co więcej, taka terapia jest znacznie bardziej dyskretna, a nierzadko jest jedyną opcją uzyskania profesjonalnej pomocy (np. wtedy, gdy pacjent przebywa poza granicami kraju). Należy wziąć pod uwagę, że pacjenci z zaburzeniami lękowymi czy stanami depresyjnymi bezpiecznie czują się często tylko we własnym domu.
Wizyty u specjalistów
Jeśli stan zdrowia tego nie wymaga, nadal zaleca się odbywanie teleporad albo wizyt online. Sytuacja pandemiczna co prawda powoli się stabilizuje – coraz mniejsza liczba zakażeń pozwala przyjmować więcej chorych stacjonarnie, czemu sprzyja też okres letni, w którym transmisja różnych chorób jest spowolniona. Czy teleporady i wizyty online zostaną z nami na dłużej? Przewiduje się, że tak, chociaż wiadomo, że nie w każdym przypadku klinicznym jest to optymalne rozwiązanie. Taki rodzaj kontaktu z lekarzem zalecany jest w ramach psychoterapii, ale już niekoniecznie przy podejrzeniu stanu grypowego czy silnej alergii skórnej. Istnieją przypadki, kiedy lekarz, by wydać diagnozę, musi po prostu zobaczyć pacjenta.