Odżywka białkowa

Odżywka zawierająca białko to istotna pomoc w uzupełnieniu tego składnika w organizmieZwłaszcza wtedy, gdy nie ma możliwości zapewnienia odpowiedniej jego ilości za pomocą produktów spożywczych. Odżywki białkowe wysokiej jakości wspomogą budowanie masy mięśniowej.

Wokół odżywek zawierających białko narosło wiele mitów, a nawet kontrowersji. Niektórzy uważają, że jest ona niezbędna w okresie treningowym, inni zaś twierdzą, że odpowiednią podaż białka można zapewnić dzięki odpowiednio skomponowanej diecie. Dziś w formie odżywki najczęściej wykorzystywane jest białko serwatkowe (jego koncentrat). Kiedy należy więc takie białko stosować? Dla kogo jest przeznaczone? Jakie najlepiej wybrać? Odpowiedzi na te pytania w dalszej części artykułu.

Odżywki białkowe – dla kogo?

Tytułowy typ odżywek najczęściej jest kojarzony z osobami, które spędzają wiele czasu na siłowni i zależy im na zbudowaniu imponującej masy mięśniowej. To właśnie białko jest jej głównym budulcem. Odpowiednio dobrana odżywka pozwoli wspomóc je w tym procesie i dostarczyć odpowiednie wsparcie energetyczne. Białko pomaga również w szybszym spalaniu tkanki tłuszczowej. Pomoc białka w redukcji tkanki tłuszczowej jest szczególnie cenna, jeśli chcemy się cieszyć ładną rzeźbą i wyraźnym rysunkiem mięśni. Istotnej jest to, by zarówno kobiety, jak i mężczyźni korzystali z odżywek białkowych w ilości dla nich odpowiedniej. Mogą z nich korzystać także te osoby, które uprawiają sport rekreacyjnie – ale wskazane jest, by robiły to w dni treningu po dużym wysiłku. Białko jest wsparciem dla osób robiących tzw. treningi na masę. Odpowiednia ilość białka przyczynia się do hamowania rozpadu tkanki mięśniowej i pozytywnie wpływa na syntezę białek mięśniowych. Odżywki z zawartością czystego białka są polecane także dla osób: na diecie redakcyjnej, regenerujących się po przewlekłej chorobie czy też tych, które są narażone na utratę masy mięśniowej. Zalety odżywki białkowej  są więc – jak widać – wielokierunkowe.

Koncentrat białka serwatki – zalety

Koncentrat białka serwatkowego (WPC) to jeden z rodzajów odżywek. Na rynku istnieją jeszcze  izolaty białka serwatki (WPI), proszek serwatki i hydrolizat białka serwatkowego (to najdroższa opcja na rynku, dodatkowo smak takich odżywek jest gorzkawy). Koncentrat białka i izolat białka są najpopularniejszymi formami odżywek. Istotne jest, by koncentrat białka serwatki był wysokiej jakości, jak na przykład odżywka białkowa WHEY PROTEIN – tylko wtedy suplementacja nią przyniesie zamierzone efekty. Do zalet odżywki białkowej należy też to, że jest prosta w przygotowaniu – można zrobić z niej łatwy w konsumpcji koktajl. Sprawdza się też jako dodatek do naleśników czy ciast. Koncentrat białka serwatki cechuje też dobry smak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here