Prawidłowo zbudowana stopa nie przylega ściśle do podłoża, posiada dwa łuki, które ją podtrzymują i chronią przed wstrząsami. Płaskostopie jest to deformacja, która objawia się obniżeniem lub całkowitym zniesieniem wysklepienia stopy. Płaskostopiem nazywa się kształt stopy charakteryzujący się dużą elastycznością aparatu więzadłowo-torebkowego, zaburzeniami w obrębie łuków podłużnych oraz łuku poprzecznego, a także współistniejącymi zaburzeniami przodostopia i tyłostopia.
Wyróżnia się dwa rodzaje płaskostopia – poprzeczne i podłużne. Płaskostopie jest schorzeniem, na które cierpi niemal połowa ludzkości. Może wystąpić w każdym wieku.
Płaskostopie poprzeczne charakteryzuje się tym, że stopa w swojej przedniej części staje się szersza i przylega praktycznie całą powierzchnią do podłoża. Brak podparcia stopy na I i V kości śródstopia sprawia, iż przenoszone obciążenie znajduje się w środkowej części przodostopia, zazwyczaj jest to II i III głowa kości śródstopia. w wyniku czego pojawiają się takie objawy, jak: ból, pieczenie, odciski i modzele. Płaskostopie często przyczynia się do powstania palucha koślawego. Główną przyczyną jest niewydolność mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie fizjologicznego łuku podłużnego stopy, a za to osłabienie odpowiadają: chodzenie po równym i twardym podłożu, nieprawidłowe ustawianie stóp, nadmierne i nieprawidłowe obciążenie, nieprawidłowe obuwie, przykurcz mięśnia trójgłowego, nieprawidłowa postawa.
W płaskostopiu podłużnym z kolei stopa przylega do podłoża zbyt dużą powierzchnią. Wynika to z obniżenia lub zaniku sklepienia, czego przyczyną jest nadmierne obciążenie stóp. Często razem z płaskostopiem występuje koślawe ustawienie tyłostopia.
U osób z płaskostopiem podłużnym możemy zaobserwować zaburzenia biomechaniki. Dodatkowo w sutek deformacji może wystąpić zapalenie rozcięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna Achillesa, pojawienia się ostrogi piętowej.
Do głównych przyczyn tej deformacji możemy zaliczyć takie czynniki jak: niewydolność aparatu więzadłowo-mięśniowego, brak ruchu, nadwaga, praca stojąca, nieprawidłowe obuwie, reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca.
Jak leczyć? Jeżeli płaskostopie jest zaawansowane, można stosować wkładki ortopedyczne, ale nigdy nie należy rezygnować z ćwiczeń wzmacniających mięśnie stóp. Trzeba dbać by nosić wygodne buty i nie przeciążać stóp.