Przygotowanie na sytuacje awaryjne

Nie trzeba być miłośnikiem survivalu czy ekstremalnych wypraw, aby znaleźć się w samym centrum trudnych czy awaryjnych sytuacji. Zarówno pandemia, jak i wojna w Ukrainie sprawiły, że zagrożenie wydaje nam się być bardziej realne. Wielu z nas pragnie być zatem przygotowanym na trudne okoliczności. Co warto mieć w domu pod ręką?

Zapasy wody i żywności

Niezależnie od tego, czy w grę wchodzą ekstremalne zjawiska pogodowe, czy też problem medyczny, który zaczyna się wymykać spod kontroli, niezbędne jest posiadanie zapasu wody oraz żywności. To dzięki nim możemy przeżyć i uratować także bliskich bądź osoby postronne.

Co najważniejsze, organizm jest w stanie dłużej wytrzymać bez jedzenia niż bez wody, dlatego zawsze należy mieć w domu zapas wody, który wystarczy na co najmniej kilka dni. W przypadku żywności można postawić na zgromadzenie produktów w puszkach, żywności długoterminowej, która wymaga jedynie suchego i chłodnego miejsca do przechowywania, bez dostępu wilgoci. Innym rozwiązaniem są specjalne racje żywnościowe, które można znaleźć w sklepie https://karaluch.com.pl/.

Czym wyróżniają się zestawy racji żywnościowych? Przede wszystkim są to produkty, które zapewniają odpowiednią liczbę kalorii, sycące i pozwalające przetrwać w trudnych warunkach. Nie wymagają jednak czasochłonnego i skomplikowanego przygotowania, lecz zwykle nadają się do razu do spożycia, ewentualnie po krótkiej obróbce termicznej. Wyróżnia je ponadto szczelne opakowanie, które zabezpiecza nie tylko przed wilgocią czy zanieczyszczeniami, ale i np. przegryzieniem przez gryzonie.

Zestaw EDC

Zestaw EDC, czyli EveryDay Carry, to rzeczy, które są niewielkich rozmiarów, mamy je zwykle pod ręką, np. w kieszeni, i jesteśmy w stanie skorzystać z nich w sytuacjach kryzysowych. Taki zestaw tworzymy samodzielnie, nie ma odgórnie wyznaczonych produktów, które powinny się w nim znaleźć. Dobieramy je zgodnie z własnymi potrzebami, okolicznościami czy miejscami, w które się wybieramy. Warto jednak, aby w zestawie EDC znalazły się: źródło światła, ognia oraz coś ostrego. I tu dochodzimy do sedna – ten sam zestaw może być tym, co przygotowujemy na sytuacje awaryjne i mamy schowane w domu.

Zadbajmy zatem o dostępność latarki, baterii, radia, zapałek lub zapalniczki, ostrego noża lub scyzoryka. Są to elementy zajmujące niewiele miejsca, a które przydają się w codziennym życiu, w awaryjnych sytuacjach są zaś wręcz niezbędne i mogą się przyczynić do przetrwania, uratowania zdrowia, a nawet życia swojego bądź innych osób.

Folia termiczna – nie tylko podczas wypraw

Folia termiczna, nazywana także kocem termicznym bądź ratunkowym, to produkt, który zabieramy ze sobą przede wszystkim na dalsze i trudniejsze wyprawy. Jako że jest ona w stanie zapewnić nam ciepło, ale i uchronić przed przegrzaniem, warto mieć ją w zapasie w domu. Przydać się może bowiem wtedy, gdy przez dłuższy czas nie będzie można liczyć na ogrzewanie, szczególnie podczas mroźnej zimy.

Nikt z nas nie chce znaleźć się w trudnej sytuacji ani doświadczyć ekstremalnych przeżyć. Niczego jednak nie można wykluczyć, a okoliczności – jak pokazują ostatnie lata – są w stanie mocno zaskoczyć. Warto być zatem przygotowanym na różne sytuacje, po to, aby poradzić sobie z niecodziennym zdarzeniami, zagwarantować bliskim lub nawet osobom postronnym możliwość przetrwania i przeżycia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here