Rajska Turcja – kraj między czterema morzami

Turcję corocznie odwiedzają tysiące turystów z całego świata. Nietrudno się dziwić, ponieważ to kraj oferujący wiele wspaniałych atrakcji nie tylko dla tych, którzy kochają leniwy relaks na piaszczystych plażach, lecz także dla miłośników zwiedzania i wszystkich łaknących niezapomnianych przygód.

Nietypowe położenie

Turcja to państwo pod wieloma względami niezwykłe i pełne kontrastów. Leży na dwóch kontynentach – w 3% w Europie, zaś w 97% w Azji. Ląd otaczają wody czterech mórz: Śródziemnego, Czarnego, Egejskiego i Marmara. Ponieważ Turcja zajmuje rozległy obszar, w zależności od regionu można spotkać tu zróżnicowane ukształtowanie terenu i klimatu. Najdłużej sezon turystyczny trwa w obszarze zachodnio-południowym, gdzie rozciąga się klimat śródziemnomorski. Od maja do października lato jest tu gorące i wilgotne, zaś zima łagodna. Okres wakacyjny nad Morzem Czarnym rozpoczyna się w czerwcu, a kończy w sierpniu. Klimat jest tu umiarkowany, więc bardziej korzystny dla osób chcących uniknąć dużych upałów.

Na urlop z biurem podróży

Jeśli marzą Ci się wczasy w Turcji, warto zdecydować się na jedną z różnorodnych ofert sprawdzonych biur podróży, takich jak Coral Travel Wezyr Holidays. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł cieszyć się błogim wypoczynkiem i zwiedzaniem, bez martwienia się o dodatkowe rzeczy. Biuro podróży zapewni Ci przelot, komfortowe zakwaterowanie, wyżywienie, a także dodatkowe atrakcje. Koszt takiego urlopu będzie uzależniony od wielu czynników, m.in. terminu i długości jego trwania, wybranego standardu oraz dodatkowych opcji. Biura podróży posiadają szeroki wybór wycieczek do Turcji, zarówno z opcją all inclusive, jak i last minut.

Kluczowe atrakcje

Zanim zdecydujesz się na konkretną wycieczkę, zaplanuj sobie, co w Turcji chciałabyś szczególnie zobaczyć. Taka lista pomoże Ci w wyborze podróży, która najbardziej odpowiadać będzie Twoim oczekiwaniom. Co z pewnością warto odwiedzić?

  • -Stambuł – leży na dwóch kontynentach. To największe miasto Turcji i najludniejsza miejscowość w całej Europie (ma niespełna 15 mln mieszkańców) urzeka wręcz niewiarygodną liczbą zabytków. Niektóre z dzielnic Stambułu całe znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Riwiera Turecka – tym mianem określane jest południowo-zachodnie wybrzeże Turcji. Turyści kochają Riwierę za jej piękne, piaszczyste plaże i szereg miejsc o historycznym znaczeniu. Zatrzymać się tu można w luksusowych hotelach, spędzać czas w aquaparkach i na uprawianiu sportów wodnych, m.in. kitesurfingu, nurkowania i pływania na nartach wodnych.
  • Kapadocja – kraina ta leży w Centralnej Anatolii. Słynie z zapierających dech w piersiach niezwykłych tworów powstałych przez skamienienie torfu wulkanicznego. Układają się one w krajobraz przypominający powierzchnię księżyca. W części z nich wykuto kościoły i domy, które do dziś można podziwiać w Kapadocji.
  • Turcja

  • Góra Nemrut – u podnóża tej góry, znajduje się starożytny, świątynno-grobowy kompleks, na który składają się trzy tarasy, kurhan i doskonale zachowane, monumentalne rzeźby.
  • Pamukkale – to miasto leżące w południowo-zachodniej części Turcji (w dolinie Cürüksu) zyskało sławę dzięki białym trawertynowym formacjom wapiennym, rozpościerającym się na zboczu góry Cökelez. Formacje te wpisano na Listę UNESCO.
  • rozmaite budowle – Turcja słynie z licznych zabytków architektonicznych, stanowiących pamiątkę rozwoju różnych kultur i przenikania się wielu tradycji. Koniecznie trzeba zobaczyć m.in. bazylikę Hagia Sophia, Pałac Topkapi, Błękitny Meczet, kościół św. Zbawiciela na Chorze czy Selimiye.

Na zwiedzanie warto wybrać się z przewodnikiem, który przybliży historię odwiedzanych miejsc oraz opowie wiele ciekawostek z nimi związanych.

Kaskada smaków

Poza olśniewającymi krajobrazami i pamiątkami dawnych epok Turcja urzeka także doskonałą kuchnią. Wyraźne są tu inspiracje płynące z różnych tradycji: azjatyckiej, europejskiej i arabskiej. W tureckich potrawach królują przygotowywane na wiele sposobów warzywa oraz potrawy mięsne (np. kebab), ale bez wieprzowiny. Swoistą wizytówkę Turcji stanowią łakocie (np. baklawa, chałwa), niezmiernie słodkie, często zawierające bakalie i miód. Podawane są one na deser, razem z owocami. Dużą popularnością cieszy się tu też pizza, czyli pide, oraz ayran – solony jogurt, rozcieńczany wodą.

Co warto wiedzieć, wybierając się do Turcji?

Podróż samolotem z Polski do Turcji zajmuje ok. trzech godzin. W miejscach turystycznych bez problemu będziesz mógł porozumiewać się w języku angielskim i dokonywać płatności w euro lub w dolarach. Jeśli konieczne byłoby skorzystanie z opłat w lokalnej walucie, to jest nią lira turecka (TRY), której średni kurs wynosi ok. 0,87 zł. Wybierając się do Turcji, zaopatrz się w turecką wizę oraz paszport. Ten ostatni musi być ważny minimum przez sześć miesięcy od daty przybycia.

Jeśli pragniesz zobaczyć ten niesamowity kraj, nie czekaj i już dziś zacznij planować swoje wielkie tureckie wakacje!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here