Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nawet jadąc na zimowy urlop w góry ma okazję uprawiać ekstremalne dyscypliny sportowe. Ze sportami podwyższonego ryzyka część osób ma styczność w każdym sezonie zimowym i czasem brak świadomości odnośnie ryzyka, jakie ich uprawianie niesie ze sobą może być tragiczna w skutkach.
Zimowe sporty ekstremalne
Sporty takie jak narciarstwo wiele osób traktuje w pełni jako formę relaksu podczas zimowych wakacji w górach. Należy mieć jednak świadomość, że tak jak każdy sport jazda na nartach niesie ze sobą ryzyko odniesienia lżejszych, lub poważniejszych kontuzji podczas jego uprawiania. Najczęstszymi obrażeniami odniesionymi podczas narciarstwa są wszelkiego rodzaju kontuzje kończyn górnych i dolnych. Zalicza się tu między innymi skręcenia i zwichnięcia stawów, pęknięcia oraz złamania kości i uszkodzenia kolan. Choć są to bardzo bolesne kontuzje, zazwyczaj nie są absolutnie żadnym zagrożeniem życia. Możliwe są jednak nie tylko tego typu obrażenia. Jak w większości sportów istnieje również ryzyko obrażeń zagrażających zdrowiu, a nawet życiu.
Znacznie bardziej niebezpiecznym, a równie często uprawianym sportem zimowym jest snowboard. Jest według badań ponad trzykrotnie bardziej niebezpieczny dla sportowca niż jazda na nartach.
Sporty dobre na początek
Jeśli nie przemawiają do nas żadne sporty zimowe warto zainteresować się skokami ze spadochronem. Skoki w tandemie, czyli opcja idealna dla początkujących są sportem niewymagającym od pasażera tandemu wysokiej sprawności fizycznej. Co więcej, jest to dyscyplina, na którą zdecydować się mogą niepełnosprawni, dzieci i osoby starsze. Jedynymi przeciwwskazaniami do skoku w tandemie są:
-epilepsja,
-ostra niewydolność układu krążeniowego i oddechowego,
-niestabilność kręgosłupa,
-wrodzona łamliwość kości.
Początkowo warto wybrać sport, który wykonywać możemy pod okiem instruktora, a nawet z jego pomocą. W ten sposób minimalizujemy ryzyko kontuzji mając jednocześnie pełną możliwość sprawdzenia, czy dana dyscyplina nam odpowiada. Skoki w tandemie są polecane dla osób niepełnosprawnych, pomimo, że wiele dyscyplin również powoli stara się dostosować do wymagań osób na wózkach, niewidomych i o innych niepełnosprawnościach. Możliwe jest pełne odczuwanie wrażeń, jakie niesie ze sobą skok z wysokości 3000-4000 metrów bez konieczności martwienia się o techniczną stronę skoku.
Sporty wodne
Sportami podwyższonego ryzyka w tej kategorii jest na przykład surfing. Ze względu na fakt, że nie jest możliwe surfowanie we wszystkich miejscach ze względu na konieczność pojawiania się fal określonej wysokości wiele osób decyduje się na systematyczne wyjazdy gdzie na nabrzeżach pojawiają się wyższe fale.
Nurkowanie również klasyfikowane jest jako sport podwyższonego ryzyka, a ze względu na fakt, iż możliwe jest w naprawdę ogromnej ilości miejsc znajduje fanów we wszystkich zakątkach świata. Sport ten wiąże się również z wieloma niebezpieczeństwami. Choć jest ich stosunkowo niewiele, również płetwonurkom zdarzają się smutne wypadki.
Artykuł powstał we współpracy ze Strefą Silesia z Gliwic