Narodziny dziecka to bardzo ważne wydarzenie dla obydwojga rodziców. Od tej pory nic już nie jest takie samo – w końcu młodym człowiekiem, który przyszedł na świat, trzeba się zająć praktycznie w stu procentach. Jednak – kto ma się zająć? Tata czy mama? A może obydwoje rodzice?

Tata w rodzinie dawniej i dziś

Pomyślmy przez chwilę o tym, jak to wyglądało kiedyś. Jak wyglądała rola ojca w rodzinie? Otóż nie zajmował się on raczej wychowywaniem potomstwa, a już na pewno nie na jego wczesnym okresie życia. Mówiło się wręcz, że do siódmego roku życia dziecko wychowuje matka, potem zaś ojciec. A jak to wygląda dzisiaj? Teraz coraz bardziej patrzy się na to, że rola taty także i na początku jest bardzo ważna. Dlatego ojcowie mogą iść na specjalne urlopu. Jak wygląda urlop rodzicielski dla ojca?

Urlop okolicznościowy

Zacznijmy jednak od samego początku. Otóż z powodu tej ważnej okazji, jaką są narodziny dziecka, ojciec ma prawo do wzięcia dwóch dni urlopu okolicznościowego. W końcu trzeba pomóc matce dziecka dojechać do domu, kupić wszystkie potrzebne akcesoria itd. A poza tym – który z ojców nie chciałby być przy narodzinach dziecka?

Po narodzinach dziecka…

Jak zaś sprawa wygląda po narodzinach dziecka? Wówczas stery obejmuje matka. Ma ona obowiązek wręcz wzięcia 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, jeśli urodziła jedno dziecko. Jeżeli dzieci jest więcej – więcej też jest dni obligatoryjnego urlopu macierzyńskiego. A później? Potem jest część urlopu macierzyńskiego, która przy jednym dziecku trwa 6 tygodni i której nie musi wykorzystać matka. Ten urlop może zostać przekazany ojcu dziecka. Rodzicie dziecka mogą także przekazać ten czas pomiędzy siebie.

Urlop rodzicielski

Następnie nadchodzi czas na urlop rodzicielski. Trzeba tu jednak podkreślić, że jest on przeznaczony dla rodziców, którzy mają umowę o pracę albo też opłacają składki chorobowe. Czy to może być urlop rodzicielski dla ojca? Oczywiście, że tak. Ten urlop może wziąć zarówno matka dziecka jak i ojciec. Co więcej – można go także podzielić między siebie oraz co bardzo ważne – rodzice mogą wziąć go jednocześnie. Wówczas ten urlop trwa 13 tygodni.

Urlop dla taty

Warto jeszcze dodać, że ojciec ma także prawo do dwóch tygodni urlopu od narodzin dziecka do momentu ukończenia przez nie pierwszego roku życia. Urlop ten może być wykorzystany niezależnie od urlop macierzyńskiego czy rodzicielskiego. A zatem można go wziąć nawet wówczas, gdy matka jest na jednym z tych dwóch urlopów. Jest to znakomity pomysł – odciążamy wówczas matkę dziecka a przy okazji spędzamy nieco czasu z naszym potomkiem.

Ojciec dzisiaj

Jak zatem widać – dzisiaj ojciec ma naprawdę wiele możliwości, aby spędzić czas ze swoim dzieckiem. Warto z tego skorzystać – to na pewno będzie wspaniały czas. Podsumowując – do dyspozycji ojca jest urlop okolicznościowy, dodatkowy macierzyński oraz urlop dla taty i rodzicielski!

http://www.gminachorzele.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here