Czy worek treningowy powinien być ciężki czy lekki? Jaka wysokość okaże się optymalna? Efektywny trening będzie możliwy tylko wtedy, kiedy wybierzesz worek odpowiadający Twoim potrzebom treningowym i warunkom fizycznym. Podpowiadamy, jak wybrać worek treningowy, aby spełniał wszystkie potrzeby.
Określ swoje potrzeby treningowe
Zanim zdecydujesz się na zakup worka treningowego, najpierw musisz sprecyzować cel treningowy, do którego jest Ci on potrzebny. W pierwszej kolejności odpowiedz sobie na pytanie, do ćwiczenia jakich technik będziesz potrzebować sprzętu. Inny worek będzie odpowiedni do technik bokserskich, a inny do sportów walki, w których dozwolone jest wykonywanie kopnięć. Ważne jest to to, czy w czasie treningu na worku zamierzasz rozwijać siłę swojego ciosu, czy trenować technikę.
Jaka wysokość worka będzie optymalna?
Na wybór optymalnej wysokości worka wpływ ma to, jaką dyscyplinę sportów walki zamierzasz trenować. Worek bokserski, przeznaczony wyłącznie do ćwiczenia uderzeń rękami, nie musi być wysoki, ponieważ będziesz wykonywać uderzenia na poziomie wysokości od pasa do głowy.
Jeśli natomiast zamierzasz trenować kopnięcia i wykopy, niezbędny okaże się wyższy worek, którego podstawa będzie wisieć bliska podłoża. Jest to bardzo ważne w kontekście ćwiczenia kopnięć typu low-kick, uderzeń kolanem czy wysokich wykopów. Wysokie worki są bardziej wszechstronne, ponieważ na nich również można ćwiczyć uderzenia rękami – nie tylko z użyciem pięści, ale też łokci.
Jak wybrać wagę worka treningowego?
Kolejnym aspektem wyboru worka treningowego jest jego waga. Tutaj w grę wchodzi cel treningowy, a konkretnie to, czy chcesz rozwijać siłę uderzenia, czy doskonalić technikę, ćwiczyć wyczucie dystansu, refleks oraz unikanie ciosów.
- Ciężkie worki (heavy bag) – ich waga przekracza 50 kg. Przeznaczone są do rozwijania siły uderzenia. Ze względu na dużą masę zachowują stabilność po otrzymaniu ciosu, dlatego nie sprawdzają się przy treningu technicznym.
- Lekkie worki – ich waga wynosi około 30 kilogramów. Poddają się sile uderzenia, dlatego nie są odpowiednie do rozwijania siły. Sprawdzają się za to przy wspomnianych już elementach treningu technicznego oraz w treningu cardio.
- Worki pośrednie – worek o masie około 40 kg stanowi swego rodzaju kompromis. Dzięki dolnemu mocowaniu, za pomocą którego możesz przymocować worek do podłoża przy użyciu ekspandera. Zwiększy to jego stabilność i umożliwi trening siłowy.
Od czego zależy waga worka?
Waga zależy nie tylko od rozmiaru, ale też od tego, czym wypełniony jest worek treningowy. Tradycyjne ścinki materiałowe są znacznie lżejsze niż gumowy granulat. Dlatego worek o tych samych rozmiarach może charakteryzować się inną wagą.
Ciężki worek nie znaczy lepszy worek
Na forach internetowych możesz spotkać się z mitem, że im cięższy worek, tym lepiej. Jak widzisz, nie jest to prawdą, ponieważ dobór wagi zależy od przeznaczenia worka. Worki treningowe o różnych gabarytach i przeznaczeniu znajdziesz w sklepie http://bushido-sport.pl.