zawał
fot. Pixabay.com

Zawał serca czyli nagłe ograniczenie przepływu krwi to jednak z najczęstszych przyczyn zgonów. Choroby serca są niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia. Przyczyną często jest niezdrowy i mało aktywny tryb życia oraz nałogi.

 

Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/cisnienie-przy-zawale/

 

Objawy zawału

Naczynia wieńcowe obkurczając się powodują zbyt mały dopływ krwi do serca powodując martwicę mięśnia sercowego potocznie nazywaną zawałem.  Zawałowi często towarzyszy nagły, promieniujący ból w lewej części klatki piersiowej, bladość oraz przyspieszenie tętna. Jest to bezwzględne wskazanie do natychmiastowego wezwania pomocy medycznej! Po przebytym zawale, serce prawdopodobnie już nie powróci do poprzedniego stanu i będzie słabsze, na sercu powstanie blizna. By uniknąć zawału istotne by na codzień zdrowo się odżywiać unikając tłustego jedzenia, uprawiać sport lub regularnie spacerować, nie nadużywać alkoholu oraz nie palić papierosów. Do zawału może prowadzić również chroniczny stres. Przebycie zawału stwierdza lekarz po wykonaniu EKG. W leczeniu stosuje się między innymi aspirynę oraz nitroglicerynę

 

Profilaktyka

By chronić się przed zawałem, musimy wprowadzić zdrowy tryb życia jak najszybciej. Szczególnie gdy jesteśmy w grupie ryzyka; mamy skłonności genetyczne, cierpimy na marskość wątroby czy przerost lewej komory sercowej. Pamiętajmy o codziennej dawce witamin, aktywności oraz  regularnych badaniach. Dbajmy także o bliskich uświadamiając ich jakie mogą być konsekwencje.

 

Przeczytaj też: http://trenujmadrze.pl/gdy-cisnienie-nie-jest-prawidlowe/

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here