Lecznicze działanie ziół było doceniane już w dawnych czasach. Ich odpowiednie dawkowanie i stosowanie pozwoli wspomóc działanie leków w przypadku wielu chorób. Ich główną zaletą jest nawilżanie, łagodzenie i wspomaganie wielu procesów zachodzących w organizmie człowieka. Dlatego też są tak bardzo polecane w przypadku chorób bądź też infekcji gardła.
Jak stosować zioła na gardło?
Można znaleźć je w wielu popularnych tabletkach do ssania, które działają bakteriobójczo i wspomagają leczenie zapalenia gardła, infekcji układu oddechowego, czy też pokarmowego. Tabletki zawierające wyciągi ziół można dostać zarówno w aptekach (są dostępne bez recepty), jak i w sklepach online, czy stacjonarnych sklepach zielarskich. Poleca się kupowanie mieszanek ziołowych i picie herbat bądź naparów. Można także zakupić suszone zioła, z których przygotowuje się napary służące do płukania gardła i jamy ustnej.
Jakie zioła na gardło są najlepsze?
Wśród wielu ziół na gardło najpopularniejsza jest szałwia lekarska. Jedynym przeciwwskazaniem w jej stosowaniu jest ciąża, gdyż szałwia może źle wpływać na rozwijający się płód i spowalniać jego rozwój. Szałwie zazwyczaj używa się do płukania jamy ustnej oraz gardła. Ma działanie antybakteryjne, regeneracyjne, również odkaża i dezynfekuje. Dlatego mogą je stosować również zdrowi ludzie. Kolejnym ważnym ziołem jest rumianek, który działa kojąco, regeneracyjne. Można go pić, bądź też stosować płukanki. Będzie on również uśmierzał ból. Znana szczególnie starszym pokoleniom babka zwyczajna również może być wykorzystywana przy leczeniu chorób gardła. Znana jest przede wszystkim ze względu na jej działanie stymulujące regenerację. Może być stosowana bezpośrednio na rany, bądź stłuczenia. W chorobach gardła okaże się nieocenionym naturalnym środkiem przeciwbólowym, wspomagającym odporność. W przypadku choroby powinno się pić napar z babki zwyczajnej przynajmniej raz rano oraz wieczorem. Będzie bardzo pomocna we wspomaganiu leczenia chorób zatok, migdałków, gardła.