Strój bramkarza – z jakich elementów powinien się składać?

Odpowiednio skompletowany, profesjonalny i wygodny – taki powinien być idealny strój bramkarza. Wiedząc z jakich elementów składa się garderoba zawodnika, łatwiej zdecydujesz – zostać bramkarzem czy nie?

Piłka nożna to ulubiony sport Polaków… Kochają ją wszyscy – dorośli, dzieci, kobiety, mężczyźni (w każdym wieku, niezależnie od pozycji społecznej…). Panie adorują piłkarzy, panowie kibicują ukochanej drużynie – to już tradycja. Czujesz, że zostałeś stworzony do „wielkich” rzeczy? Twój syn wykazuje zdolności piłkarskie? Skompletuj strój nowoczesnego zawodnika i ciesz się z przyszłych wyników (swoich bądź dziecka). Zanim zobaczysz boisko/stadion z innej perspektywy, wybierz jedną z dostępnych pozycji. „Chcę być bramkarzem”. Świetnie. Teraz przyszedł czas na wybór odpowiedniego stroju. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie akcesoria wchodzą w skład stroju bramkarskiego.

Strój bramkarza, złożony z kilku istotnych elementów, możesz zakupić w całości bądź (poszczególne części) nabyć osobno – zdecyduj się także na specjalne zamówienie (w przypadku braku odpowiednich krojów i rozmiarów). Oryginalnych, profesjonalnych produktów, szukaj w „dobrych” sklepach sportowych (unikaj supermarketowych okazji – to się nie opłaca…).
Pamiętaj jednak – nawet najdroższy strój bramkarski nie uczyni z ciebie 100% zawodnika. Aby treningi przyniosły oczekiwane rezultaty, istotą są chęci oraz zapał do pracy (talent również się przyda…). Strój bramkarza (jak powszechnie wiadomo) różni się od ubioru piłkarza.

Elementy wchodzące w skład stroju bramkarza:

• rękawice (atrybut stuprocentowego bramkarza),
• bluza (numer dwa – po rękawicch),
• spodnie (bez spodni ani rusz…),
• getry,
• obuwie,
• ochraniacze.

Rękawice (będące atrybutem prawdziwego bramkarza) to najistotniejsza część stroju – bez nich ani rusz… Decydując się na jedną z dostępnych par, powinieneś pamiętać o przeznaczeniu produktów – masz wybór:

• rękawice do gry profesjonalnej,
• rękawice do gry rekreacyjnej.

Kwestią numer 1 w dziedzinie rękawic jest wytrzymałość – im bardziej profesjonalne rękawice tym większa trwałość produktów. Nasza rada – jeśli uprawiasz rekreacyjną formę piłki nożnej, zdecyduj się na rękawice średniej jakości (nie bądź rozrzutny…).

Podpowiadamy – aby twoje rękawice miały większą przyczepność, sięgnij po akcesoria z dużą ilością lateksu (pamiętaj jednak, że lateks szybko się ściera…). Wybór należy do ciebie.

Bluza to kolejny (zaraz po rękawicach) kluczowy element stroju bramkarza. Funkcjonalna, „dobra” bluza bramkarska powinna, w wręcz musi posiadać piankę, dzięki której użytkownik nie ulegnie kontuzji. Bluza (dostępna w dwóch wersjach: z długim bądź krótkim rękawem) powinna być przewiewna – tak, by bramkarz czuł się komfortowo na boisku. Obok akcesoriów z pianką, znajdziesz również wersje bezpiankowe. Sugerujemy ci jednak – sięgnij po bluzę z praktyczną pianką – chroniącą ciało przed urazami (wybierz również produkt posiadający miękkie ochraniacze – zabezpieczające łokcie i ramiona).

Spodnie

Masz trzy możliwości:

– spodnie dresowe,
– krótkie spodenki,
– spodenki bramkarskie.

Stawiasz na profesjonalizm w pełnej krasie? Podpowiadamy – wybierz spodenki bramkarskie (wyposażone w specjalną piankę, chroniącą ciało przed kontuzjami). Spodnie powinny posiadać ochraniacze na biodra.

Getry

Nasza uwaga – sięgaj po legginsy z „dobrych” materiałów (im mniej sztucznych elementów, tym wyższy komfort użytkowania).

Obuwie (lista obuwia bramkarskiego):

1). Obuwie wyposażone w korki („korki” to produkty stosowane na murawie z naturalną trawą; produkty stanowią doskonałą opcję dla wytrawnych bramkarzy…).
2). Obuwie z małymi, gumowymi korkami (czyli akcesoria przeznaczone do gry na sztucznej nawierzchni).
3). Obuwie halowe (halowe to obuwie dla amatorów gry pod zadaszeniem – na zamkniętej hali…).

Zanim kupisz wymarzoną parę obuwia, przeanalizuj strategię działania (czyli zastanów się nad terenem boiska, na którym przyjdzie ci grać w piłkę).

Ochraniacze (jak sugeruje nazwa) gwarantują bezpieczeństwo na boisku. W chwili obecnej, do wyboru mamy ochraniacze – na kostkę bądź piszczel (nasza rada – chcąc uchronić ciało przed bolesnymi urazami, sięgnij po ochraniacze na kostkę – to dobre rozwiązanie).

O tym warto pamiętać…

• gra na boisku to „potężny” wysiłek fizyczny – w trakcie meczu, zawodnik wylewa „morze” potu… (aby po kilku minutach gry, koszulka/bluza nie przykleiła się do ciała, użytkownik powinien dysponować strojem z wysokiej jakości materiału),
• nie bądź „anonimowy” – miej swój numerek… (grając na boisku, warto zadbać o numerację – takie działanie sprawi, że ty i twoja drużyna, poczujecie się jak profesjonaliści).

Rekapitulując, idealny strój bramkarski powinien być:

• w pełni skompletowany (czyli wyposażony w konieczne elementy),
• wygodny (tzn. dopasowany do gabarytów ludzkiego ciała oraz wieku użytkownika),
• stworzony z wysokiej jakości materiałów,
• profesjonalny (tj. posiadający specjalną numerację – warto znaleźć fundusze na wspomniany cel…),
• adekwatny do indywidualnych predyspozycji.

Uwaga – nie musisz być zawodowym bramkarzem, by poczuć magię piłki nożnej. Jeśli preferujesz nadmienioną formę aktywności fizycznej, oddawaj się pasji do woli…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here