Decki do hulajnogi streetowej i parkowej

Na rynku jest dziś wiele różnych typów hulajnóg. Możesz kupić hulajnogę miejska do poruszania się po mieście, ale jeśli lubi jazdę wyczynową postaw na sprzęt stunt. Hulajnogi wyczynowe dzielą się na dwie kategorie – jedne są przeznaczone do pokonywania przeszkód na mieście, a drugie do ewolucji i skoków na skateparku. Ważnym elementem każdej hulajnogi jest jej podest. W tym artykule omówimy różnice między deckami dla hulajnóg wyczynowych streetowych i parkowych.

Hulajnoga wyczynowa streetowa a parkowa – różnice

Hulajnogi wyczynowe dzielą się na dwie kategorie. Pierwsza z nich to street, a druga park. Na pierwszy rzut oka widać, że główną różnicą jest miejsce. Jedne przeznaczone są do miejskich przeszkód, a drugie do ewolucji na skateparku.

Istnieje kilka kluczowych różnic pomiędzy hulajnogą do akrobacji po mieście i do skateparku. Najbardziej oczywistą różnicą jest rodzaj terenu, do którego każda z nich jest przeznaczona. Ulice posiadają różnorodną nawierzchnie, więc hulajnogi streetowe posiadają większe koła, zapewniając większą przyczepność i amortyzację. Skatepark posiada gładką powierzchnię, więc koła są mniejsze, co także wpływa na lepszą zwrotność pojazdu pomagającą w ewolucjach powietrznych.

Różnica tkwi także w kierownicach. Jednoślady do jazdy ulicznej mają kierownice w kształcie litery T, które są wyższe i szersze. Pomagają one utrzymać stabilność podczas sztuczek streetowych. Hulajnogi na skatepark mają niższe, bardziej wytrzymałe kierownice w kształcie litery Y (Y-bar). Dzięki nim łatwiej jest wykonywać triki w powietrzu.

Decki do hulajnóg wyczynowych

Każdy deck do hulajnogi jest inny – różnią się od siebie długością, szerokością, kształtem i wagą. Dane cechy wpływają na jakość i płynność wykonywania sztuczek. Podesty różnią się w zależności od rodzaju hulajnóg wyczynowych.

Istnieje wiele różnych rodzajów podestów dla skuterów parkowych. Najważniejszą rzeczą do rozważenia przy wyborze podestu jest jego rozmiar. Hulajnogi parkowe mają mniejszy podest. Jest on lżejszy, co ułatwi wykonywanie sztuczek. Jednoślady streetowe posiadają większy i szerszy deck, który zapewnia większą stabilizację potrzebną do pokonywania przeszkód ulicznych.

Innym ważnym czynnikiem jest kształt decku. Wyprofilowany podest będzie bardziej wygodne do jazdy na skateparku, podczas gdy prosty pokład będzie bardziej stabilny i łatwiejsze do wykonania sztuczek na mieście. Deck do hulajnogi streetowej ma kształt prostokątny, a wycięcie podestu nazywamy box-cut. Sytuacja zmienia się w pojazdach parkowych. Podesty w danych hulajnogach są wyprofilowane oraz zakończone charakterystycznym wycięciem nazywanym peg-cut.

Waga decku do hulajnogi wyczynowej jest ważna, ponieważ wpływa na prędkość i zwrotność hulajnogi. Cięższy deck sprawi, że trudniej będzie robić sztuczki, ale będzie bardziej stabilny i wytrzymały. Lżejszy podkład sprawi, że łatwiej będzie robić sztuczki, ale może nie być tak stabilny. Wszystko zależy jakie jest przeznaczenie Twojej hulajnogi.

Gdzie kupić decki do hulajnogi?

Na rynku znajdziesz wiele gotowych modeli jednośladów, ale zaawansowani riderzy preferują budować swój własny sprzęt. Części w hulajnogach są wymienne z racji ich eksploatacji. Jeśli niektóre części zużyją się za bardzo, możesz kupić je oddzielnie i cieszyć się swoją ulubiona hulajnogą.

W Internecie znajdziesz wiele sklepów w częściami. Jeśli decydujesz się na wymianę pewnych elementów, istotne jest, aby producent twojej hulajnogi posiadał także części na sprzedaż. W razie uszkodzenia lub zużycia zawsze możesz zamienić je na nowe. W sklepie Movino znajdziesz wiele części zamiennych do swojej hulajnogi, zaczynając od kółek, pegów, systemów kompresji i oczywiście decków. Znajdziesz tam wiele modeli w unikalnych kolorach oraz wzorach.

Street i park skutery są przeznaczone do różnych celów, o czym świadczą różnice w ich podestach. Deck hulajnogi wyczynowej street jest większy i prostokątny z wycięciem box-cut, natomiast deck parkowej hulajnogi jest mniejszy i wyprofilowany. Kształt pokładu wpływa na to, jak komfortowo i stabilnie czuje się rider podczas wykonywania trików, więc jego wybór jest bardzo ważny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here