Badanie histopatologiczne określa przyczynę łysienia
fot. Pixabay.com

Jeśli dotyka nas łysienie, podstawą w podjęciu jakiegokolwiek leczenia jest wiedza na temat tego, co jest jego przyczyną. W tym może pomóc badanie histopatologiczne. Czym ono jest? Jak się je przeprowadza? I co może wykazać, jeśli chodzi o przyczyny łysienia?

Przeczytaj też: http://www.e-stawiamnazdrowie.pl/badanie-histopatologiczne-czym-jest/

Badanie histopatologiczne – co to właściwie jest?

Badanie histopatologiczne przeprowadza się wówczas, gdy jest konieczność sprawdzenia, jakie zmiany chorobowe występują w organizmie, jak są rozległe i czy zaatakowały również inne narządy. Badania takie przeprowadza się w przypadku nowotworów, stanów zapalnych, zmian zwyrodnieniowych. Mogą również pomóc w odszukaniu przyczyn łysienia i podjęciu odpowiedniego leczenia, dostosowanego do wymagań skóry głowy. Jednak takie badania przeprowadza się jedynie wówczas, gdy zachodzi podejrzenie nietypowego przebiegu łysienia. Jeśli na przykład mamy do czynienia z łysieniem telogenowym badanie histopatologiczne nie zostanie przeprowadzone.

Jak wykonać badanie histopatologiczne w przypadku łysienia?

Aby poznać przyczyny łysienia należy wyciąć kawałek skóry głowy mniej więcej o powierzchni 4 milimetrów kwadratowych. Takie badanie jest w związku z tym dość inwazyjne, ale niebolesne, ponieważ odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Skórę pobiera się z dwóch lub nawet sześciu punktów na głowie. Następnie poddawana jest ona dokładnym badaniom. Specjaliści oceniają m.in. gęstość włosów, grubość pojedynczego włosa, ilość mieszków, procentowy udział tych, które zanikają i tych, które rozwijają się normalnie. Robią to z każdym fragmentem skóry. Następnie wyniki porównują między sobą i na tej podstawie wyszukują przyczyny łysienia.

Badania takie wykorzystywane są w przypadku nietypowego przebiegu łysienia plackowatego, łysienia androgenowego oraz bliznowaciejącego. Z uwagi na to, że nie wiemy, jaka jest dokładnie przyczyna łysienia plackowatego, badanie histopatologiczne służy głównie temu, aby dopasować odpowiedni proces leczenia. W zależności, w jakim stadium jest łysienie, leczone jest ono albo mezoterapią, albo środkami farmakologicznymi. Te ostatnie niestety powodują wiele skutków ubocznych. Mezoterapię wykorzystuje się również w leczeniu łysienia androgenowego.

Zobacz też: http://www.leczsiezdrowo.pl/pielegnowanie-suchych-wlosow-domowymi-sposobami/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here