Jak dobrać skarpety trekkingowe do butów górskich

Wybierając się na górskie wędrówki, najczęściej bierzemy pod uwagę wybór określonego obuwia. Warto jednak pamiętać, o tym, że to skarpety trekkingowe oddzielają stopę od wewnętrznej powierzchni buta, a także izolują od zimna, dzięki czemu pochłaniają pot i transportują go na zewnątrz. Cały ten proces wpływa odpowiednio na amortyzację kroków, co przyczynia się do znacznego wzrostu komfortu podczas chodzenia. Aby marsz był dla nas wygodny i przyjemny, nasze skarpety powinny właściwie współpracować z butami.

Skarpety trekkingowe na szlak – podstawa komfortu

Dobranie odpowiednich skarpetek do butów ma niebagatelne znacznie. To właśnie skarpety leżą najbliżej skóry, co zapewnia określony komfort podczas wędrówek. Nie tylko zapewniają dodatkową amortyzację, ale również chronią przed szkodliwymi dla zdrowia otarciami. Pełnią również podobną funkcję, co bielizna termoaktywna, zatem ich głównym zadaniem jest doprowadzenie powstałej podczas wysiłku wilgoci na zewnątrz buta oraz regulowanie temperatury w jego wnętrzu. Jest to niezmiernie ważne podczas długich wędrówek w różnych warunkach pogodowych. Dlatego też ważne jest, aby wybierać skarpety wykonane ze specjalnych materiałów.

Jak sprawdzą się tradycyjne skarpety?

Skarpety uszyte z bawełny odpowiednio chłoną pot wytwarzany przez skórę, przez co pozostaje on wewnątrz buta. Szczególnie jeśli jest to but trekkingowy z membraną, która zawsze ograniczy nieco oddychalność. Latem właściwości tego rodzaju mogą być niekomfortowe, jednak zimą wilgoć wewnątrz buta, może prowadzić nawet do wychłodzenia. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zakup skarpet trekkingowych dostępnych na rynku.

Jakie skarpety w góry?

Obecnie uważa się, że najlepsze skarpety na piesze wędrówki to te wykonane z wełny merino. Jej zdolności termiczne i odprowadzanie wilgoci nie mają sobie równych. Wełna jest odpowiednio miękka, amortyzuje kroki, jak również skutecznie odprowadza pot ze skóry. Warto również zwrócić uwagę na właściwości termoregulacyjne. Zastosowanie wełny merino do uszycia skarpet trekkingowych sprawia, że zimą nasze stopy są odpowiednio ogrzane, a latem zapewniają stopie świetną oddychalność. Wełna jest elastyczna, dzięki czemu powraca do pierwotnego kształtu, co sprawia, że z powodzeniem możemy ubierać skarpety jeszcze przez długi czas, nie martwiąc się o ich zniszczenie. Co również ważne, materiał posiada właściwości antybakteryjne, a to przekłada się na skuteczne pozbycie przykrego zapachu po całym dniu przygód na szlaku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here