zalety nordic walking

Czy nordic walking kojarzy Ci się jedynie ze spacerującymi po parku seniorami? Zastanawiasz się jakie zalety sprawiają, że nordic walking ma coraz więcej fanów wśród młodych ludzi, ale też i dzieci? To tylko moda, czy rzeczywiście aktywność ta ma zalety, które mogą zadziwić?

Nordic walking, czy to tylko chodzenie z kijami?!

Nordic walking to nie tylko chód z kijkami, to aktywność, która może przynosić efekty wymierne do włożonego wysiłku. Główna zaleta nordic walking to możliwość szerokiego zastosowania w treningu.

Chód z kijkami, w zależności od oczekiwań osoby ćwiczącej, może przybierać najróżniejsze formy, takie jak min.:

  • Rehabilitacja – Nordic walking coraz częściej stosowany jest przez fizjoterapeutów w rehabilitacji, jako forma treningu, która świetnie aktywizuje osoby po wypadkach, złamaniach, kontuzjach, a nawet udarach czy zawałach. Do treningu wystarczą wygodne buty do biegania z dobrze amortyzującą podeszwą i dobre chęci.
  • Aktywna forma spędzania wolnego czasu – To najbardziej popularna aktywność, do której wykorzystywane są kijki nordic walking, a jedyne czego potrzebujesz to wygodne buty. Popularność tej aktywności i dostępność szerokiego asortymentu sprzętu sprawiła, że coraz częściej spotykane są całe rodziny maszerujące z kijami.
  • Efektywny trening – To zdecydowanie oblicze nordic walking’u kierowane do młodych osób. Marsz z kijami może stać się efektywnym treningiem. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić warto skorzystać z porady instruktorów.
  • Profesjonalny sport – Jest to mało znana strona nordic walking’u. Wszystkich profesjonalistów zrzesza Polska Federacja Nordic Walking. To ona kształci instruktorów i trenerów oraz organizuje również wiele zawodów (w tym Puchar Polski Nordic Walking).

Nordic walking – zalety, które przekonają Cię, by spróbować

Szerokie zastosowanie nordic walking’u jako treningu i możliwość uprawiania go przez osoby w różnym wieku to tylko dwie z zalet. Oczywiście jest ich więcej, resztę możemy podzielić na zalety dla ciała i ducha. Wśród oczywistych znajdziemy:

– utratę tkanki tłuszczowej i zbędnych kilogramów

– ujędrnieni cała

– redukcję poziomu stresu

Nordic walking ma jeszcze wiele zalet, o których zapewne nie słyszeliście.

– Poprawia koordynację – Dzieje się tak, ponieważ przez cały czas uprawiania sportu utrwalasz prawidłowy wzorzec ruchowy naprzemiennego poruszania rękoma i nogami.

– Aktywizujesz ponad 90 % mięśni

– Spalanie kalorii jest aż 40 % większe niż przy zwykłym marszu!

5 rad jak wytrwać w treningu z kijami

Oto kilka rad jak zacząć i co najważniejsze – nie zrezygnować!

  • Zacznij powoli, ale ambitnie

Wyznacz sobie ambitny, dalekosiężny cel i tam zmierzaj. Jeśli teraz możesz przejść 3 kilometry załóż, że za jakiś czas przejdziesz 10. Zacznij jednak powoli, na miarę swoich sił, dzięki temu unikniesz przeciążeń i kontuzji.

  • Urozmaić sobie trening

Rynek aktualnie oferuje szeroki wachlarz asortymentu sportowego zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Jeśli popadasz w nudę, urozmaić sobie trening jakimś gadżetem. Przy nordic walking mogą być to np. lepsze kije, maska antysmogowa, pulsometr czy nowe buty.

  • Ćwicz na miarę swoich możliwości

Pamiętaj, że wszystko jest kwestią nie tyle chęci, co możliwości. Nordic walking dla jednych będzie formą rehabilitacji, a dla innych profesjonalną dyscypliną sportową.

  • Nie bój się pytać

Jeśli zastanawia Cię jakaś kwestia dotycząca nordic walking’u, nie bój się pytać. Profesjonalna rada wykwalifikowanego instruktora pozwoli Ci zauważyć wykonywane błędy, poprawić je i zajść dalej!

  • Opracuj swój plan

Zastanów się czemu ma służyć Twoja aktywność, ułóż plan i kurczowo się go trzymaj. Realizuj cele!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here