W ostatnich latach coraz wyraźniej widać, że łysienie przestaje się zjawiskiem dotyczącym wyłącznie mężczyzn, a znaczne przerzedzenie włosów zdarza się również kobietom. Skala problemu jest naprawdę poważna, o czym już głośno mówią dermatolodzy.

Dlaczego włosy się przerzedzają?

Przyczyny wypadania włosów u kobiet mają różny charakter, ale części z nich można po prostu zapobiec. Wystarczy zmiana codziennych nawyków związanych z pielęgnacją, żywieniem i ogólnie rzecz biorąc stylem życia, aby zauważyć wyraźną poprawę wyglądu włosów oraz ich wzmocnienie, niekiedy jest potrzebna kuracja hormonalna, ale bywa też, że jedynym ratunkiem pozostaje przeszczep włosów.
Czasami czynniki wywołujące wypadanie włosów u kobiet są bardziej skomplikowane i związane z chorobami ogólnoustrojowymi, które wyniszczają cały organizm, więc i na głowie widać tego efekty. Problem jest zawsze bardzo poważny i ma duże konsekwencje. Paniom znacznie trudniej przychodzi akceptacja ubytków na głowie niż panom, a to niejednokrotnie obniża samoocenę i prowadzi nawet do depresji. Na pewno pierwszym krokiem powinno być poznanie czynników powodujących przerzedzenie włosów, aby można było podjąć jakieś leczenie.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów u kobiet?

Ustalenie, gdzie tkwi źródło problemu ubytków na głowie nie jest wcale takie proste i zazwyczaj wymaga szczegółowych badań oraz rozmowy z pacjentką. Jest to jednak konieczne, ponieważ wypadające kosmyki są jedynie skutkiem niekorzystnych zmian zachodzących wewnątrz organizmu. można wręcz powiedzieć, że organizm sam daje znać, że coś należy zmienić albo konieczne jest podjęcie konkretnej terapii. Chociaż przyczyn wypadania może być wiele, to najczęściej okazuje się, że kłopoty z włosami wynikają z poniższych kwestii.

• Niedobory witamin i minerałów

Tak naprawdę wiele osób cierpi z tego powodu i nawet sobie nie zdaje sprawy, że złe samopoczucie lub jakieś dolegliwości wynikają z niewłaściwej diety. Produkty wysoko przetworzone, nadmiar słodyczy i napojów gazowanych, a jednocześnie mało warzyw i owoców w codziennym menu szybko kończy się powstawaniem sporych niedoborów witamin, minerałów oraz niezbędnych składników odżywczych. Bardzo często przyczyną intensywnego wypadania włosów są braki witamin z grupy B oraz witaminy A, a także niedostateczna ilość cynku i żelaza w organizmie. Niekiedy wystarczy uzupełnić te braki poprzez odpowiednią suplementację, aby zatrzymać niepokojący proces i doprowadzić do odrastania włosów.

• Zmiany hormonalne

Najczęściej chodzi o niedobór estrogenów, który ma miejsce po ciąży, po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych oraz podczas menopauzy, kiedy jednocześnie znacznie obniża się progesteron. Nagle wypadanie włosów u kobiet może też świadczyć o chorobach jajników.

• Choroby skórne

Problemy z włosami zdarzają się przy nadmiarze sebum charakterystycznym dla łojotoku albo zaburzonym mikrokrążeniu w skórze głowy z powodu łupieżu.

• Stres

Jest to w zasadzie cichy zabójca organizmu. Stres nasila wydzielanie niektórych hormonów, jak prolaktyna, co może przyczyniać się do utraty włosów. Równie niebezpieczny okazuje się nagły szok, który czasami skutkuje gwałtownym łysieniem. W takiej sytuacji pomocna będzie psychoterapia oraz stosowanie technik relaksacyjnych.

• Nieprawidłowa pielęgnacja włosów

Włosy są na tyle delikatne, że źle znoszą farbowanie, stosowanie lokówki czy lakierów. Długotrwałe zabiegi tego typu mogą prowadzić do znacznego osłabienia struktury włosów, które zaczną po prostu wypadać.

• Choroby ogólnoustrojowe

Coraz więcej kobiet narzeka na problemy z tarczycą, ale również cukrzyca czy też niewydolność nerek przyczynia się do znacznych ubytków na głowie. Panie cierpiące z tych powodów powinny podjąć leczenie, aby ograniczyć niekorzystny wpływ choroby na stan swoich włosów.

Jak widać, przyczyn przerzedzenia włosów u kobiet może być całkiem sporo, więc ich ustalenie niekoniecznie będzie łatwe, ale na pewno konieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here