Podczas meczu siatkówki zawodnicy muszą szybko się przemieszczać, to sport bardzo dynamiczny, co powoduje częste kontuzje. Nie zawsze są zależne od nas, jednak są czynniki, które w znaczącym stopniu mogą zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Jednym z nich jest odpowiednie obuwie zapewniające bezpieczeństwo i komfort podczas gry. Niezależnie od tego, czy jesteś zawodową siatkarką, czy też amatorsko uprawiasz ten sport, dobre buty damskie do siatkówki to podstawa.

Podeszwa w butach do siatkówki

Kluczową rolę dla komfortu, dobrej przyczepności i skutecznej amortyzacji odgrywa podeszwa, to ona ma bezpośredni kontakt z podłożem. Buty damskie do siatkówki, również męskie, mają podeszwę wykonaną z gumy. Tworzywo to gwarantuje odpowiednią przyczepność do podłoża podczas hamowania, ale też startu – pamiętaj, że siatkówka jest sportem dynamicznym, bieg musi być szybki, jest jednak krótki. Twarda podeszwa może powodować dyskomfort, z kolei zbyt miękka nie zapewni właściwej stabilności stopie. Z tego powodu producenci projektują i produkują specjalne buty damskie do siatkówki, w których podeszwa ma odpowiednią grubość i twardość. Można je znaleźć w sklepie Allsports.pl.

Podeszwa butów siatkarskich musi zapobiegać również przemieszczaniu się stopy na boki. Z tego powodu śródpodeszwa wykonana jest w taki sposób, aby śródstopie zawodnika otrzymało właściwe wsparcie. W efekcie pochłania ona wstrząsy, amortyzuje lądowanie podczas skoków, minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji i zapewnia skuteczną stabilność boczną.

Materiały i wykonanie

Damskie buty do siatkówki wykonane są najczęściej z syntetycznej skóry, a dodatkowo wyposażone w siateczkę odpowiedzialną za odprowadzanie wilgoci. Stopa podczas wysiłku fizycznego poci się, co przekłada się nie tylko na dyskomfort, lecz także na wystąpienie nieprzyjemnych odparzeń. Buty muszą być jednocześnie lekkie, ponieważ tylko takie umożliwiają szybkość i zwrotność.

Wnętrze buta musi zapewniać wygodę, a więc powinno przylegać idealnie do stopy. Wyściółka jest współodpowiedzialna za stabilizację ruchów i pochłanianie wstrząsów, podobnie jak podeszwa obuwia. Buty do siatkówki muszą więc współgrać z zawodnikiem, tworząc zgrany duet na boisku.

Lekkość na wagę złota

Damskie buty do siatkówki wyróżniają się nie tylko podeszwą i stylistyką, lecz także wagą. Są lżejsze od butów przeznaczonych do uprawiania innych sportów, takich jak biegi czy koszykówka. O wadze decydują oczywiście materiały, jakie zostały wykorzystane do ich produkcji – to drugi z powodów, dla którego producenci stosują wentylacyjną siateczkę. Damskie buty do siatkówki mają wagę od 260 g do 310 g, są lżejsze niż te, w których grają mężczyźni. Waga jest jednak uzależniona od producentów, każdy ma swoje standardy, dlatego przed wyborem obuwia sprawdź jego wagę.

Wybór bez kompromisów

Buty dla sportowca to najważniejszy element jego sportowego stroju i przy ich wyborze nie ma miejsca na kompromisy. Nieodpowiednio dobrane damskie buty do siatkówki mogą Cię kosztować w najlepszym wypadku dyskomfort podczas gry, w najgorszym – poważne urazy, takie jak zapalenie stawów, bolesne urazy stawu skokowego czy nawet skręcenie lub złamanie. Ruchy w dobrze dobranych butach są bardziej dynamiczne, a zawodnik staje się zwrotniejszy. To przekłada się na efektywność jego gry i tym samym osiąganie lepszych wyników. Pamiętaj, że siatkówka jest grą zespołową, każdy zawodnik pracuje na sukces drużyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here