Jeszcze do niedawna to matka przede wszystkim zajmowała się opieką nad dzieckiem. Tak w dużej mierze zostało to kulturowo uwarunkowane. Jednak czasy się zmieniają, kobiety coraz częściej rozwijają się zawodowo, mężczyźni odstępują od stereotypów, nie chcą już grać roli macho i chętnie spędzają czas ze swoimi maleństwami. A zatem…

Życie w XXI wieku

Dawniej prawo do opieki nad dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia miała tylko i wyłącznie matka. Dzisiaj jednakże się to zmienia i dzieckiem opiekują się choćby i w części także tatusiowie. Jakie są powody? Jest ich naprawdę wiele! Kobietom czasami szefowie sugerują, że powinny one wrócić do pracy – nie jest to słuszne, jednak niestety się zdarza. Czasem także same kobiety nie chcą zostawiać na długo swojej pracy np. firmy bez opieki, co także jest w pełni zrozumiałe. Czasem zaś po prostu ojciec chce pobyć sam ze swoim potomkiem. Jak wygląda taka rezygnacja z urlopu macierzyńskiego przez matkę?

Urlop macierzyński

Otóż matka zobowiązana jest to wykorzystania podstawowej części urlopu macierzyńskiego, która przy urodzeniu jednego dziecka wynosi 20 tygodni. Przy większej liczbie dzieci, czas ten jest odpowiednio wydłużany. Jak zaś sytuacja wygląda później? Otóż następnie matka ma do wykorzystania tygodni urlopu macierzyńskiego dodatkowego, przy czym znowu liczba tygodni zwiększa się wraz z liczbą dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Warto jednak podkreślić, że matka ma prawo do rezygnacji z tej części urlopu, pod warunkiem, że wykorzysta go ojciec dziecka. Rodzice mogą także podzielić ten czas pomiędzy siebie.

Urlop rodzicielski

Trzeba jeszcze wspomnieć o tym, że rodzice, którzy mają umowę o pracę albo opłacają składki chorobowe, mają pełne prawo do wykorzystania 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Jest to prawo a nie obowiązek, a zatem rezygnacja z urlopu rodzicielskiego nie wymaga załatwiania jakichkolwiek formalności. Warto jeszcze dodać, że rodzice mogą dowolnie podzielić ten czas miedzy sobą. Co więcej – mogą nawet go wziąć razem i wówczas wynosi on 13 tygodni.

Dodatkowe urlopy dla taty

Warto jeszcze wspomnieć, że dzisiaj w związku ze wzrostem świadomości roli ojca we wczesnych dniach życia dziecka, ojciec ma prawo do pewnych przywilejów. Pierwszym z nich jest bez wątpienia urlop okolicznościowy w wymiarze dwóch dni, który można wziąć z okazji narodzin dziecka. Jest to znakomity pomysł – ojcowie nie tylko mogą być przy narodzinach swojego potomka, lecz również mogą od razu pomóc nieco małżonce w pierwszym dniu po porodzie. Co więcej – ojcom przysługuje jeszcze urlop dla ojców w wymiarze dwóch tygodni, który można wziąć całkowicie niezależnie od urlopu macierzyńskiego. Oznacza to, że w tym samym czasie urlop może mieć ojciec a matka może przebywać na urlopie macierzyńskim tudzież na rodzicielskim.

Jak widać – dzisiaj jest naprawdę wiele możliwości podzielenia opieki nad dzieckiem między matkę a ojca.

http://www.piotrnatanek.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here